ROMANYA

Bu yazı sizlere ne sadece bir şehri ne de bir festivali anlatacak ; bu yazı yemekleri , yaşam şekli, kültürel günleri ile baştan başa bir Romanya macerası.. Hazırsanız başlayalım ..

Öncelikle Romanya’yı ziyaret etme amacımı açıklamak istiyorum : Avrupa Gönüllülük Hizmeti. 18-30 yaş arasındaki gençlerin, gönüllülük yaparak hem kişisel gelişimini sağlaması hem de yeni kültürler tanıması amacıyla Avrupa Birliği tarafından fonlanan Erasmus + çatısı altında bir çalışmadır. Küçük bir dipnot : Romanya Schengen Bölgesine dahil olmayıp , kendi vizesini uygulayan bir ülke. Bu doğrultuda E-vize başvurusu yapmanız gerekiyor, bloglardan takip ettiğim kadarıyla 2-4 gün sonrasına randevu verildiği yazıyordu , ancak ben yirmi gün sonrasına alabildim. Size tavsiyem işinizi riske atmayın ve bir itiraf; vize için Mersin ili İzmir konsolosluğuna bağlı , ancak burası için çok detaylı evrak kontrolü ve işlemlerin uzaması vb. söylemler mevcut. Ben de risk alarak İstanbul Konsolosluğu’na başvuruda bulundum. Burada da vize görüşmesinde can alıcı soru ‘’Nerede yaşıyorsun?’’ oldu.. İşte acı gerçeklerle yüzleşme zamanı derken; meğer, Roman aksanıyla Türkçe konuşan görevli, İstanbullu gibi konuşmadığımı düşünüp bu soruyu sormuş.

Vize işlemlerinden sonra AGH için başlayan Romanya maceramın ilk durağı Bükreş.. Tarihler 30 Ekim, diğer bir anlamda Cadılar Bayramı ertesi, bu sayede bizi Bükreş Otopeni Havaalanı’nda küçük sürprizlerle karşıladılar. Devamında ise yolculuğum, iki ay boyunca yaşayacağım, Baia Mare’ye doğru başlıyor. Bla Bla ile tanıştığımız Colin Amca ile birlikte Romanya’nın en popüler ikinci şehri olan Cluj’a(Futbol ile yakından ilgisi olanlar bu şehri liglerden biliyor olmalı) kadar yolculuk edip , Baia Mare’ye otobüs ile geçeceğiz. Yalnız önemli bir nokta son otobüs akşam 8.30’da, eğer bir aksilik yaşamazsak yetişebiliyoruz ki yetiştik. Burada neden araba ile gitmeye karar verdiğimizi açıklamak istiyorum; Cluj için uçak biletleri daha pahalı, geriye tren ve araba olmak üzere iki alternatif kalıyor. Tren ise daha uzun süre , daha çok para ve daha az konfor demek…

Toplamda on altı saatlik yolculuğun ardından , işte Baia Mare’deyiz. Her ne kadar ‘’Mare’’ Rumence’de büyük anlamına gelsene de , burası Romanya’nın kuzeybatısında yer alan küçük bir şehir. Şehrin simgelerinden biri de, uzunluğu 351.5 metre olan, Eyfel Kulesi (300 Metre) gibi turistik birçok yapıdan çok daha uzun, bir fabrika bacası. Şehir merkezinde ise’’ Stefan Tower’’ ve ‘’Hotel Mara’’ gibi sembolik yapılar yer alıyor. Ayrıca şehirde birçok müze mevcut, Muzeul Mineralogie bunlardan biri. Adından da anlaşılacağı gibi mineral müzesi; öğrenciler için 3 Lei yetişkinler için 6 Lei olan bu müzeyi , görevlinin insiyatifiyle gönüllü olduğum için ücretsiz gezebildim. İçerisinde Baia Mare’nin bağlı bulunduğu il olan Maramureş sınırlarından çıkarılan birçok değerli taş ve yapılar mevcut.Herbiri doğa tarafından işlenen sanat eserleri olarak gözünüzde canlandırabilirsiniz. Bir diğeri ise Muzeul de Etnografie, maalesef ziyaret etmek istediğimde kapanış saatine denk geldiğim için sadece dışarıdan gezebildim, ama o bile başlı başına görülmesi gereken bir yer önündeki yeşil büyük alan ise fotoğraf çekmek için ideal.Bu müzeye giderken yol üzerinde yer alan sanat müzesi ve köy müzesi de benim ziyaret edebildiğim müzeler arasında.

EVS sırasında Varış Eğitimi adı verilen bir eğitim düzenleniyor, bu eğitimde Ulusal Ajans ülkedeki tüm gönüllüleri bir araya toplayarak kültür , gönüllülük , haklar vb konular ile ilgili oturumlar gerçekleştiyor. Bunun için 6 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Sibiu ya varıyoruz. Şehirin en büyük meydanı olan Piata Mare, Christmas için ışıklarla süslenmiş ve Noel alışverişi için pazar yerleri kurulmuştu. Meydana yakın olaran gotik tarzda kilise ,kadetral vb yapıları ziyaret etmeniz mümkün :)

Sırada en favori şehrim Braşov’a gitme zamanı.. Akıllara ilk gelen yer tabiki Kont Dracula’nın yaşadığı Bran Kalesi’dir. Eğer siz de benim gibi gitmeden araştırmalar yapan biri iseniz, Hotel Transylvania yı izleyebilirsiniz. Kaleyi ziyaret ettiğinizde ise Vlad Tepes’e ait özel eşyaları ve işkence aletlerini görebilirsiniz. O gün Bran’a gitmek için geç kalmıştık , bu sebepten diğer önemli yapılardan biri olan Rasnov Kalesi’ni maalesef ziyaret edemedik.Lütfen siz planlayıp yola çıkın :)

Braşov’un merkezinde yer alan cadde adeta İstiklal Caddesi..Yine büyük bir meydanla sonlanan bu caddeye yakın Siyah Kilise’yi ziyaret etmelisiniz.Kilise 1689 da çıkan yangında kararmıştır ve bir rivayete göre kilisenin yapımında çalışan bir çocuk bu yangından kaçamayarak acı bir şekilde can verir, kilisenin içerisinde bu çocuğa ait heykel de yer almaktadır.

Braşov u kuş bakışı izlemek için iki yol mevcut biri herkes tarafından bilinen meşhur BRAŞOV yazısının yer aldığı MT TAMPA'ya teleferik çıkmak, diğeri ise eskiden su deposu olarak kullanılan bir alana yürüyerek tırmanmak biraz kardiyo gerektiyor, bilgilerinize ...

Devam edecektir...

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.