Sıfır Motorsiklet Ruhsat İşlemleri

Yeni motor alırken ruhsat işlemlerini bayi’ye yaptırmak çok kolay. Ancak o kadar para vermeye değer mi? Denedim: Değmezmiş.

Kendim yaparak 411 TL daha az ödedim.

Motora karar verme; kask, eldiven, mont vb. seçenekleri arasında tercih yapmak yeterince kafa karışıtırıcı ve her gün yeni bir süpriz. Yine bir maliyet.

Motor’u aldığım yere sorduğumda, noter masrafı dahil 893 TL fiyat aldım. Oysa ki çoğu yerde 500 TL nin altında olduğunu okumuştum.

Araştırıp kendim yaptırmaya karar verdim. Şuradaki yazı çok faydalı olsa da kafamdaki bir çok şeye cevap olamamıştı.

Neyi, nereden, ne kadara, ne kadar sürede, hangi sıra ile halledeceğim?

Size burada tüm sorulara kendi tecrübemden cevap vermeye çalışacağım.

Aldığım motor KTM Duke 200 ABS

 1. Her şeyden önce, motoru almaya gitmeden, Emniyet Müdürlüğü Sitesi’nden iki gün sonrasına randevu aldım. Evrakları hazırlamak için en fazla iki güne ihtiyacınız olacak.
 2. Bayiye gidin. Parayı verin. Size motorunuzu gösterip evraklarınızı hazırlayarak teslim edecekler. Faturayı muhakkak ikametgah adresinize kestirin. Aksi durumda sizi emniyetten geri göndereceklerdir. Bir yandan serviste motorunuz hazırlanmaya başlarken sizin için maraton da başlamış olacak. Motorun faturası, teknik uygunluk belgesi, bayi yetkinlik belgesi, ÖTV vergi makbuzu gibi bir kaç evrağı size bayi verecek. Benim işim yaklaşık 1 saat sürdü.
 3. Hemen bir sigorta acentasından şasi ve motor numarası ile sigortanızı yaptırın. Axa Sigorta, Koç Alianz vb. firmalardan çok, birden fazla firma ile çalışan acentaları tercih edin. Sizin için birden fazla teklif alıp en uygununu söyleyecektir. En ucuzu en iyisi. Ben bir arkadaşımı telefonla arayıp numaraları söyledim. Kredi kartı bilgilerimi alıp sigorta poliçesini mail olarak gönderdi. (Orjinaline gerek yok. Bilgisayar çıktısı yeterli oluyor.) Telefon konuşmasını süre olarak saymıyorum. Ama bir acentede de işiniz en fazla yarım saat sürer. Sigorta’da fiyatlar çok değişken. Yaşınız da etkenlerden biri. Benimle aynı yaşta aynı motoru benden iki gün önce alan arkadaş, 300 TL ye yaptırmış. Sağ olsun arkadaşım 265 TL’ye buldu benim için. Ancak araştırdığı tekliflerde 1000 TL’nin üzerinde olan bile vardı.
 4. Evraklarınızdan şu anda tek eksiğiniz EK-1 belgesi ve tescil dosyası denilen meretler. En çok kafamı karıştıran buydu. Esentepe’de bir yerlere gidip almam gerekiyor gibi göründü araştırmalarımda. Oysa ki, Her trafik tescil şubesi olan ilçe emniyetin karşısındaki muameleci dükkanlarından temin edilebiliyor. Şişli Emniyet’e çok yakındım. Hemen gidip buldum. Ek-1 belgesi ve onun uygun bir şekilde bilgisayardan doldurulması, tanzim edilip dosyaya koyulması için 25 TL verdim. Bilgisayardan sigorta poliçesinin çıktısını da orada almaya çalışmamı da hesaba katarsak: 15 dakika sürdü.
 5. Artık emniyete gidip işlemlere başlama zamanı. Benim ikametgahım Beyoğlu’nda olduğu için Beyoğlu İlçe Emniyet’e gittim. Randevum 10:00 da idi. Ben 9:30'da içeri girdim ve 9:55'de elimde plaka numarasının olduğu evrak ile çıktım. Sıramı bekledim. İşlemlerimi tamamlayıp plaka numaramı aldım. 178.50 TL nakit olarak memura ödedim. Memur ertesi gün 16:30'da ruhsatı almak için gelmemi söyledi. İçeri girmem ve çıkmam toplamda 25 dakika sürdü.
 6. Geldik plaka bastırma işine. Plakayı bazı emniyetlerde içeride de basabiliyorlar (Ör: Beşiktaş Emniyet) Ancak çok daha uzun süre beklemeniz gerekiyor. Sadece bu işi yapan yerler var. Ben Beşiktaş’a bu işi yapan başka bir yere gittim. İçeri girip elimde plaka ile dışarı çıkmam 15dk kadar sürdü. 13 TL ödedim.
 7. Elinizde plaka ve Emniyet’te size geri verilen diğer evraklar ile mutlu mesut bir şekilde bayiye geri dönüp plakanızı vidalatıp, motorunuza binebilirsiniz artık. Polis çevirirse, ruhsat yerine evrakları gösterebilirsiniz ☺(Gerçi Polis benim 100 metreden yeni olduğumu anladı. Çevirdi. Ama gülmekten evrak falan sormadı. ☺) Ertesi günü gidip ruhsatınızı teslim almayı unutmayın.
 8. Son olarak, sigortayı geri arayıp plakanızı bildirmeyi unutmayın. Böylece sigorta poliçeniz plaka ile tanzim edilip nihai haline kavuşmuş olacak. Bir çıktısını alıp ruhsatınızın yanında taşıyın.

Toparlarsak,

 1. Bayi: Motorun fiyatı, 1 saat
 2. Sigorta: Tahmini 178.50 TL - 30 dk (ben telefonda hallettim)
 3. Muameleci: 25 TL - 10 dk. Benim gittiğim muamelecilerin olduğu han: https://www.google.com/maps/place/41.067056, 28.995278
 4. Trafik Tescil Bürosu: 178.50 TL - 25 dk. Benim bağlı olduğum şube: Beyoğlu İlçe Emniyet — Beyoğlu Trafik Tescil Büro (https://www.google.com/maps/place/41.036888, 28.982763)
 5. Plaka basımı: 13 TL - 15 dk. Beşiktaş’daki yerin konumu: https://www.google.com/maps/place/41.044156, 29.008028)

6 Bayi: 15 dk (Plakanın takılması)

Ben ilk gün bayi, ikinci gün sigorta ve evrak/muamele işlerini üçüncü gün de Ruhsat, plaka ve motoruma kavuşma olarak yaptım. Ancak iki günde de halledebilirsiniz.

Noktalar arasındaki ulaşımı göz ardı edersek, toplamda harcadığım zaman 3 saatin altında ve toplam 482 TL. Ben bu işlemleri 10 Mart 2015 de yaptım. Sigorta bedelinin çok değişken olduğunu unutmayın.

Umarım birilerine faydam olur.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.