Cuvva — On demand insurance

Şehir: London

Site ismi: cuvva.co

Uygulama: iOS mobile app

Kurucuları: James Billingham, Freddy Macnamara

Konsept

Cuvva İOS uygulaması olarak çalışan bir sistemdir ve çoğunlukla akıllı telefonlarda kullanılması beklenilmektedir. Kullanıcıların 10 dakika içerisinde kısa süreli araç sigortası satın alabilme imkanı sunmaktadır. Kullanıcılar sürücü bilgilerini ve sigortalanmak istedikleri süreyi cuvva’ya girer, sonrasında aracın fotoğraflarını çekip cuvva’ya yüklerler. Ödemeyi yaptıktan sonra araçlarını sigortalı bir şekilde kullanmaya başlayabilirler. Cuvva’nın yaratıcılarındaki ana fikir 1 saatlik araç sigorta teminatı için underwritterın, sigortacıların risk komitelerinin ve regülatörlerinin görüşlerini alarak fiyat çalışması yapmalarından geliyor.

Acil bir durumda arkadaşınızın veya bir akrabanızın arabasını ödünç aldığınızda 10 dakika içinde telefonunuzdan “saatlik sigorta” yapmanıza olanak sağlıyor.

Inovasyon

Cuvva, yeni nesil müşteri profillerinin beklentilerini karşılamak için oluşturulan hizmeti sunmayı amaçlayan start-up’lara iyi bir örnek teşkil ediyor. Cuvva platformu sıfırdan kurulmaya çalışıldı. Bugünün alışıla gelmiş mevcut sigorta müşterilerinin deneyimleri yeniden yorumlanmaya çalışıldı. Etkileşim, dönüşüm ve devamlılık deneyimleri yeniden düşünüldü.

Cuvva, ürünlerinin insanlar tarafından satın alınmayı istenilecek ve prim ödeme konusunda istekli olunacak bir pozisyona oturacağına inanıyor.

Şirketin geleceği ve yatırımlar

Cuvva sigorta melek yatırımcıları tarafından 2 defa yatırım aldı. Toplam aldığı yatırım 759 bin dolar ve en yüksek yatırımı 2016 Ocak ayında 589 bin dolar olarak gerçekleşti.

Markanın gelmek istediği aşama

Cuvva fiyat odaklı bir sigorta ürünü değildir. Cuvva ürünü aslında müşterilerinin yaşam tarzına hitap eden bir modeldir. Müşterilerinin sigortaya en çok ihtiyaçları olduğu anda gerçek bir değer sunmak Cuva’nın en önemli pozisyonudur.

Nasıl Alkollüyken araç kullanmak hem yasal açıdan hem de ahlaki açıdan yanlış bir şey olduğu gibi gelecek de sigortasız direksiyona geçmek aynı konuma gelecektir. Bunun temel sebebi artık saatlik sigorta satın almak 10 dakikalık çok kolay bir süreç olacaktır. Bu sayede insanlar sigortayı satın almayı kendileri talep edecektir. Yani sigorta artık satılan bir şey ürün olmaktan çıkıp satın alınan bir ürün haline gelecektir.