«Порохова п’ятниця»: як дешево і сердито здобути у свій арсенал вогнепальну зброю у пізньому середньовіччі

Чим ближче до кінця середніх віків, тим без вогнепальної зброї стає усе гірше і гірше. У англійців є, у французів є (та ще й яка якісна!). Про що казати, що навіть у московського князя і польського короля є! Якщо ви невеликий правитель у Центральній Європі, у вас невеличке військо і старий поганенький замок, вам треба подумати над тим, щоб влаштувати свій арсенал. Тому будемо знайомити вас з основними трендами. У кінці зможете обрати найкращий варіант.

Бобарда

Бойові якості: 2/5

Надійність: 1,5/5

Ціна: 4/5

Класика вогнепальної зброї. Якби ви мали бомбарди 100 років тому, вам би усі заздрили. Подібні гармати калібром поменше могли б стріляти арбалетними «болтами», побільше — обтесаними кам’яними ядрами. Якщо вирішити брати бомбарди, вони будуть простими у виготовленні — зробити з одного листа металу трубу і обкувати її іншими залізними кільцямі — готово! Якщо з грошима зовсім туго, можно зробити як в одному з угорських міст, д підготували дерев’яну гармату. Щоправда далекобійність буде невеликою — бомбарда «плювала» ядра на 250–500 сетрів у залежності від діаметру. До того ж, щоб хоча б зробити можливою стрільбу вам буде потрібна велика кількість пороху, який вироблявся на місті. Тому між бомбардою і іншою артилерією замість бомбарди обирали старі-добрі катапульти і требюше — надійніше і, принаймні, не розірве і не вб’э. Зробити бомбарду більшою не є виходом — йти шляхом майстра Орбана, який зробив для облоги Константинополя гармату, яку тягло декілька сотень коней і яка стріляла 500 кг ядрами, а її розірвало після першого пострілу…

Вердикт: бомбарда усе ж застаріла зброя, беріть, якщо відсутні інші варіанти. Загальна оцінка 2,5/5.

Кулевріна

Бойові якості: 4/5

Надійність: 3/5

Ціна: 2/5

Прекрасна зброя, яку активно виробляють у Франції та Священій Римській наймати майстрів, тому і ціни кусаються), тому доведеться закуповувати або в братів Бюро (наврядчи дадуть, працюють за державним підрядом короля Людовика ХІ) або у Ерндорферів (реальний варіант, більша ступінь самойстійності майстерні та і Фрідріх ІІІ часто платить із запізненнями). З меншим калібром і довшим стволом кулеврина стріляє далі і точніше.

Вердикт: можете собі дозволити, якщо маєте пристойні гроші. У іншому випадку вашому ковалю доведеться робити кустарні гармати. Через ціну загальна оцінка 3/5.

Тарасниця

Бойові якості: 2,5/5

Надійність: 4/5

Ціна: 3/5

А що, чули вже, як війська імператора Сигізмунда програють у Богемії якимось холопам під командування Яна Жижки і Прокопа Великого. От цих вельмишановних панів і їхнє озброєння треба вивчити детальніше. Кілька хрестоносних армій розбились при зіткненні з укріпленим табором-вагенбургом, де були встановлені тарасниці. То може вам зупинитись на них? Надійна, нескладна у виробництві гармата, далекобійність близько 1 км. Щоправда достатньо малокаліберна і легка, тому не для облоги фортець однозначно не підійде. В усьому іншому це знахідка для бідних, адже гармата транспортабельна і може бути встановлена на тимчасовому укріпленні, на возі або на стіні.

Вердикт: 3,5/5, беріть, але потрібна тактична підготовка. Бажано взяти кілька гуситів і шість десятків возів, адже комплектом дешевше.

Рібадекен

Бойові якості: 2,5/5

Надійність: 2,5/5

Ціна: 2/5

Моя улюблена зброя! Дуже класна гармата! Але ж чому такі низькі оцінки, будете питати ви. Як бачити рібадекен складається з 10–12 стволів, щоб підсилити скорострільність, і це влучне рішення, коли допотопні бомбарди стріляють із швидкістю кілька пострілів на годину. Але калібр багатоствольної гармати невеликий, та і заряджати усі стволи теж не швидко. До того ж вам вона підійде тільки якщо ви будете вражати свого противника у полі.

Вердикт: 2,5/5 іграшка дорога і не надто багатофункціональна, придбання її буде факультативним.

Мортира

Бойові якості: 3,5/5

Надійність: 3/5

Ціна: 2,5/5

Дуже крута штука, особливо якщо хочете влаштувати облоги замків сусідів та строптивих міст. Щоправда запускання ядер навісною траекторією є перевагою і при обороні фортеці. Оцінка за бойові якості знижена, бо наврядче вона знадобиться вам у полі. Якісну бомбарду треба діставати у професіоналів — тому і викласти вам доведеться немало дзвінкої моменти

Вердикт: 3/5, кілька мортир у господарстві завжди знадобляться, якщо є гроші.

Гаківниця

Бойові якості: 3/5

Надійність: 3/5

Ціна: 4/5

Десятком-других гаківниць для оборони вашого замку треба придбати, особливо не роздумуючи! Легка артилерія, з гаком, щоб компенсувати віддачу знадобиться при легкій маневровій війні (привід гуситам) та при обороні фортеці. На це грошей шкодувати не варто, тим більше ціна гаківниці невелика.

Вердикт: 4/5, брати поки за старою ціною!

Гафуниця

Бойові якості: 4/5

Надійність: 3/5

Ціна: 2,5/5

Оце вже гармата сучасного покоління, хай-тек можна сказати. Середнє між бомбарбою та кулевриною давала при коротшому стволі та більшому калібрі більшу міць пострілу та більше втрат, але і на меншій відстані. До того ж є більш транспортабельними (розумні люди часто їх ставлять на лафет), тому якщо залишиться гроші після першочергових покупок, таку штуку взяти варто.

Вердикт: 3,5/5, гафуниця як айфон7!

Тож, прочитавши цей середньовічний аналог журналу «Максим» можете визначитись, які стволи вам потрібні. Тож збирайте гроші і починайте закупівлі: війна справа не дуже рідка, а без гармат нині як без рук!

Автор: Євгеній Шатілов

Like what you read? Give Gerold a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.