10 іпостасей князя Влада Дракули

Багато років князь Влад був відомий як стородавній жорстокий правитель Валахії. У 1897 році Брем Стокер зробив з князя вампіра «Графа Дракулу», який живе у своєму замку у Карпатах. З тих пір історичний Дракула практично зник з нашої уяви, натомість «вампір Дракула» породив цілу медійну культуру. Насправді образ історичного прообразу Дракули — князя Влада ІІІ значно більш складний. Пропонуємо вам усебічно поглянути на грізного правителя і його історичну епоху.

  1. Нащадок давнього волоського роду

Князівство Валахія у якості феоду була віддана угорським королем у 1356 році давньому волоському роду Барбарів. Найвидатнішим правителем цього князівства став Мірча Старий, який правив там майже 30 років — вийшло так, що цей період позначений зростанням турецької загрози. Правитель мав тримати баланс: підтримувати мир з турками і зберігати добрі відносини з угорським королем, який був його сюзереном. Врешті у Османській столиці Адріанополі Мірча і загинув у 1447 році. Серед його нащадків був і Влад Дракула, який народився не пізніше 1430 р. у містечку Сиргоіште. Саме йому судилося стати правителем цього князівства, який залишив найпомітнішій слід у історії.

2.Заручник

Тривалий час маленький Влад провів заручником у Туреччині — це була звичайна практика для османів: додатковий тиск на правителів, щоб вони не зраджували султана. Діти бунтівних правителів опинялися на імперській периферії, а коли вони знову повертались під владу султана їх перевозили у Адріанополь до султанського двору. Часто навіть після смерті їхніх батьків, їхні нащадки ставали інструментами у руках турків. Так сталось і з Владом: за цей час він досконало вивчив турецькі звичаї і мову. Ряд істориків вважають, що при оттоманському дворі він також загартувався у своїй жорстокості.

Турецьку карту часто розігрували суперники Влада. Зокрема у 1462 році він був звинувачений у зраді на користь турецького султана. Хоча насправді Влад усе життя боровся з Османами, про що ми поговоримо далі.

3.Політичний інтриган

Янош Хуньяді

Протягом свого недовгого і яскравого життя Влад тричі ставав правителем Валахії — в перший раз, у 1453 році він не протримався і року. Справа була у великій кількості нащадків Мірча Старого, які претендували на престол, при чому за румунськими законами як законні так і незаконні діти могли претендувати на правління у випадку їх фізичної досконалості. Саме тому, коли один претендент захоплював іншого, «легким» способом прибрати конкурента було відрізати йому ніс — або вирвати перепонку за допомогою коня (та рівень тієї медицини вже дозволяв його вилікувати) або повністю його видалити.

Влад не утримався на столі через суперечки з відомим угорським вельможею і воєначальником Яношем Гуньяді. Однак у 1456 році він заручився підтримкою угорського короля Ладісласа Постума, примирився з Гуньяді та добився виступу на своїй стороні більшості бояр Валахії. Так почалося його найдовше (1456–1462 рр.) правління.

4.Абсолютний правитель

Влад ІІІ, якого прозвали як і його батька, Дракула одразу показав, що не буде миритись з будь яким обмеженням його влади. Головними інститутами, що обмежували владу правителя Валахіх були князівська рада та зїзд баронів. Князівська рада, яка складалась з 12 вельмож при Владі перетворилась на фіктивний інститут — кожного року її склад змінювалася, і більшість її членів були страчені. Питання з іншою знаттю він вирішив схожим чином — у 1457 році він запросив вельмож на банкет у Тиргоіште, звинуватив їх у зраді і стратив. Вороги князя говорять про 500 (!) страчених дворян, однак сучасні дослідники вважають, що їх наврядче було більше 40 — утім подія також резонансна і унікальна для свого часу. Влад також вів незалежну зовнішню політику: він міг маневрувати у колі своїх ворогів Молдавії, Угорщини і Османської імперії.

5. Реформатор

Срібний грош, який карбувався у часи князювання Влада ІІІ Дракула

Владу дісталась багата країна, яка знаходилась на перетині торгівельних шляхів у всій Східній Європі. Скориставшись фінансовою кризою в Угорщині, князь почав карбувати монету з більшим вмістом срібла, чим добив угорські гроші. На монетах князя Дракули було зображення комети Галеї (пролетіла у 1456 році, і Влад, на відміну від інших вирішив, що це добрий знак) та басилевса — це було символом того, що правитель прагне досягти самостійного статусу. Влад, зваживши на потреби підданих, скасував привілеї саксонських купців із Трансильванії на вільне пересування країною та вільну торгівлю. Це спричинило конфлікт між німцями і Владом, який став нарізним каменем в усій внутрішній.

Принцип, який впроваджував воєвода у судочинстві теж був іноваційним — він вважав, що перед його князівською волею рівні усі. Томи масові страти як дворян так і людей неблагородного походження демонстрували, що князівьке правосуддя не дає нікому переваг.

6. Цепеш

«Той, що саджає на кіл» (протикач) було відомим прізвищем Влада — дійсно, посадження на кіл було найулюбленішим способом страти Дракули. У цьому не було нічого дивного — це покарання було розповсюджене у Румунії і Угорщині у цей період. Вважалось, що воєвода досяг ідеалу у цій страті — жертви могли багатьма годинами страждати, через що князь отримував неймовірну насолоду. Памфлети пишуть, що Дракула любив їсти посеред лісу кілків з жертвами і проводити бенкети. Загалом називають кількість жертв близько 20 тис. людей! Навіть турків вразили величезні ліси з кілків, де сиділи їхні полонені. Але зараз вважається, що ці історії у великій мірі є перебільшеннями.

7. Хрестоносець

Влад ІІІ був віруючою людиною — за його правління були збудовані 3 церкви, ще відомо про те, що він робив пожертви, як мінімум двом приходам. Памфлети містять безліч розповідей про те, як воєвода знущався з монахів і страчував їх, але усі вони були представниками католицьких орденів. У такої ненависті була причина: католицька експансія призвела до опору у Валахії, коли католикам хоч і гарантували свободу віросповідання, але забороняли навертати людей у католицизм. Влад був православним християнином, тому часто карав католиків.

Але він був і єдиним православним правителем, який активно протистояв туркам. У 1456 році він раптово напав на армію Махмуда-паші, наніс їм величезні втрати і змусив покинути план походу на Угорщину і Трансильванію. У 1461 році він отримав відомості що у наступному році турки приведуть у Валахію 80 тис. армію (це військо тоді поступалось лиш тому, що брало участь у облоги Константинополя). Виявилось, що ні угорський король ні трансільванській воєвода допомагати Владу не збирались. Йому залишилось тільки зібрати велике військо і сподіватись на свій талант. Турецькі історики описують, що Дракула наніс неочікуваний удар, коли зненацька напав на турецький табір і наніс величезні втрати — кажуть, що він самостійно переодягнений у тарка перед тим провів розвідку. Після цього Влад майстерно уникав великих зіткнень вимотував турків. На Чорному морі його солдати успішно протистояли турецько-молдавській армії, відстоявши фортецю Кіліа. Знаменитий Мехмет Фатіх вимушений був піти ні з чим, хвалившись тим, що захопив 20 тис. бранців.

8.Зрадник

Здавалось, почин Влада Цепеша буде підтриманий, адже був шанс завдати туркам чутливих поразок. Проте у суверена Дракули, короля Матіаса Корвіна, тоді хвилювали центральноєвропейські справи — він вів торг з імператором Фрідріхом ІІІ про викуп угорської корони. Саме тому трати на Хрестовий похід стали для нього небажаними. Король використав підробний лист, який Дракула ніби то відправив турецькому султану з пропозицією пустити його у Валахію і Трансильванію. Князь був затриманий і увязнений у Трансильванії. Він користувався достатньою свободою. З погіршенням відносин з турецьким султаном Матіас Корвін випустив Дракулу і поставив його на Трансильванський стіл. У 1475–1476 рр. він черговий раз виступив проти турків у союзі з Стефаном Великим господарем Молдавії. Врешті на цій війні Влад і загинув: одні кажуть, що його вбив яничар, інші — найнятий турками зрадник. Точно відомо, що скальп з лицем Дракули возили по містах Османської імперії, а згодом прикрасив стіни султанського палацу.

9.Тиран

У 1463 році у Відні вийшла друком брошура на 8 сторінок, присвячена Дракулі. Вона містила усі жорстокості князя, його злочини і однозначно змальовувала його жорстоким тираном. Тоді ж мінезингер М. Бенхайм склав баладу присвячену Дракулі, яка частково повторювала зміст брошури, але і мала унікальні факти, які Бенхайм дізнався від очевидців. Значно перебільшені жорстокості Влада тепер переходили з однієї хроніки до іншої. Вважається, що брошура була спробою дискредитувати воєводу перед європейським загалом, якому він до того був відомий своїм протистоянням з турками. І вона повністю вдалась: до кінця ХV ст. в усіх джерелах Дракула залишався кровожерливим тираном.

10.Наставник руських царів

Якщо у західній Європі утвердився образ Дракули-тирана, то у Росії раптом на початку ХVІ ст. набув поширення твір «Сказание о Дракуле-воеводе». Текстологи виявили, що його автор Федір Куріцин — знаний дипломат, один з найяскравіших представників служилої демократії при Івані ІІІ. Він брав участь у двох посольствах в Угорщину і там зібрав 19 епізодів з життя воєводи. У російському варіанті Дракула — гідний правитель, який діє у абсолютистському полі, влада якого абсолютно безмежно. Він справедливий, керується божими законами і своїм правом, всім його жорстокостям слугує виправдання блага держави. Вважається, що «Сказание…» вплинуло на усіх московських книжників періоду становлення Московського царства: паралелі відсилки дослідники знаходять і у творах Ніла Сорського і у переписці Івана Грозного і Андрія Курбського. Таким чином дії Дракули вдало лягли на історичний етап становлення російської державності, що спричинило популярність цього образу.

Автор: Євгеній Шатілов

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.