2015 — найкращий рік в історії людства

Від перекладача: В цьому році новини постійно розповідають нам про насильство, війни і теракти. Здається, що їх стало набагато більше, ніж раніше. Чарльз Кенні із Центру глобального розвитку погоджується з цим, але разом із тим доводить, що у всьому іншому 2015 рік був найкращим в історії для середньостатистичної людини: зменшується злочинність, людство робить прогрес у боротьбі з хворобами і дитячою смертністю, досягнуто декілька дуже корисних глобальних політичних угод — і ця тенденція збережеться в майбутньому. Пропонуємо вам переклад його статті на The Atlantic.

Від Парижа до Сирії, від Сан-Бернардино до Афганістану світ пережив жахливі й нестерпні трагедії в 2015 році. І це лише вершина безперервних страждань сотень мільйонів людей, які марніють від бідності, а їхні життя скорочуються від недоїдання і хвороб, яких можна уникнути. Але разом з цим, у цьому році продовжувався рух у бік покращення якості життя для значної більшості населення планети, ми бачили технологічні прориви і політичні угоди, які дають підстави сподіватися на хороші новини у майбутньому. Трагедії і нещастя відбувалися рідше, ніж перед 2015 роком — і скоріш за все, будуть відбуватися ще рідше в 2016 році.

Спочатку про акти насильства в Америці. Попри серію масових розстрілів, країна все ще набагато безпечніша, ніж вона була в минулому. Вереснева статистика ФБР показала, що тенденція до зниження рівня насильства у Сполучених Штатах, яка спостерігається з початку 90-х, як мінімум збереглася в 2014 році. У тому році насильницьких злочинів було приблизно на 3 тисячі менше, ніж роком раніше, і на 600 тисяч менше, ніж у 1995 році — 35-відсоткове зниження за цей період. Останні дані ООН свідчать про те, що це частина глобальної тенденції — наприклад, з 2002 по 2012 кількість убивств (однієї з категорії насильницьких злочинів) у країнах, де була доступна статистика, упала на 6 відсотків.

На жаль, такого не відбулося стосовно світового тероризму і воєн, які, за найактуальнішою інформацією, в 2013 і 2014 роках потягнули за собою більше жертв, ніж кількома роками раніше. Війна в Сирії, яка почалася в 2011, нівелювала тривалий прогрес у зниженні кількості загиблих у глобальних конфліктах. Хоча за даними Сирійського спостережного пункту за правами людини, в 2015 році смертей в країні може бути трохи менше, ніж в 2014 — все одно в цьому році по всьому світу загинуло більше людей, ніж в 2010. Однак іранська ядерна угода, досягнута цим літом, показала, що просування до мирного вирішення конфліктів можливе як в регіоні (на Близькому Сході — прим. перекладача), так і глобально. І в будь-якому випадку нинішня кількість війн і воєнних жертв набагато нижча їхнього рівня в 70-х і 80-х роках.

Більше того, тероризм, війна і убивства разом взяті залишаються незначною причиною смертей по всьому світу. Всесвітня організація охорони здоров’я підрахувала, що в 2012 році — останньому, за яким у нас є дані, 119 463 людини загинули в інцидентах “колективного і узаконеного насильства” — наприклад, громадянської війни (до “узаконеного насильства” (legal intervention) зараховують убивства, вчинені з дозволу закону: страти, вбивства поліцейськими при виконанні тощо — прим. перекладача). Тоді ж 504 587 людей загинуло від випадків “міжособового насильства” — наприклад, убивств. В тому ж 2012 році, згідно з Індексом глобального тероризму, 11 133 людинибули вбиті в терактах — тобто тероризм становив приблизно 1,8 відсотка світових насильницьких смертей. І хоча кількість загиблих від тероризму за три роки збільшилася, вона все одно на рівні десь трьох сотих відсотка глобальної смертності. Все разом колективне і міжособове насильство відповідальне за приблизно 1,1 відсотка всіх смертей у 2012 році. Тоді від сказу померло втроє більше людей, ніж від тероризму. Рак шлунку вбив більше людей, ніж всі умисні та ненавмисні вбивства і війни разом взяті. І добрі новини про більшість з важливіших причин глобальної смертності в тому, що світпродовжував прогрес у боротьбі з ними в 2015 році.

Візьмемо ще двох вершників Апокаліпсису, окрім війни: голод і мор. Обом довелося оборонятися в цьому році. Існували побоювання засухи в Сахелі (савана в Африці на південь від Сахари — прим. перекладача), яка могла б викликати голод — особливо в конфліктних зонах, якПівденний Судан. І хоча в 2016 році також високий ризик крупної нестачі їжі, ці побоювання як мінімум не втілилися в життя. Випадків голодної смерті все менше, і вони обмежені кількома районами, де спостерігається повний розвал держави. Окрім цього, кількість населення Землі, яке не отримує достатньо їжі, знизилася від 19 відсотків у 1990 році до 11 відсотків зараз.

Або подивимося на хвороби. У листопаді 2015 року підтвердилися всього лише чотири випадки Еболи в трьох західноафриканських країнах, які були епіцентром спалаху 2014–2015 років. 11 315 людейстали жертвами епідемії по всьому світу, але в порівнянні з прогнозом Центру за контролем захворювань, який вийшов у 2014 році і передбачав 1,4 мільйонів випадків захворювань лише до середини січня 2015, світ легко обійшовся: під час спалаху епідемії зафіксували майже 29 тисяч хворих. Вакцина від Еболи, яка пройшла випробуванняцією весною в Гвінеї і показала стовідсоткову ефективність, дає надії припускати, що наступні спалахи хвороби будуть набагато менш смертельними. Також ми бачимо прогрес у створенні частково ефективної вакцини від малярії.

Масовий випуск давніших вакцин за останні кілька років також врятував більше життів, ніж коли-небудь до цього року, оскільки вакцинація захищає на ціле життя або як мінімум на кілька років. У серпні з’явилася новина, що в Африці не зафіксували жодного випадку поліомієліту за останні 12 місяців — це означає, що зараз він спостерігається лише в Пакистані та Афганістані. Те, що було глобальним убивцею, котрий потягнув за собою 350 тисяч людей ще в 1988 році, зараз на грані зникнення. І тільки з 2000 року світова захворюваність кіром знизилася на понад дві третини, що врятувало більше 17 мільйонів життів — в основному завдяки поширенню вакцинації.

Між тим, ООН повідомила в цьому році, що глобальна дитяча смертність від всіх причин знизилася з 1990 року більше, ніж в два рази. Це означає, що кожного року помирає на 6,7 мільйона менше дітей до п’яти років у порівнянні з 1990. Майже 7 мільйонам сімей не довелося ховати свою дитину в 2015 році — і це не стало б можливим, якби не 25 років історично безпрецедентного прогресу в боротьбі з дитячими хворобами. В цьому році також спостерігається найнижча частка дітей, які не відвідують початкову школу, за даними ООН, — менше однієї десятої. Кількість дітей, які не ходять до школи, знизилася від 100 мільйонів у 2000 році до передбачуваних 57 мільйонів у 2015.

Громадянські і політичні права також продовжують нерегулярно розширюватися. Хоча в 2015 році погіршення ситуації відбулося в Туреччині і Таїланді, кількість виборних демократій у світі залишається історично високою. За даними Freedom House, таких країн 125, в порівнянні з 69 у 1989 році (однак менше половини з них вважаються повністю “вільними”; ще дуже багато потрібно зробити). В цьому році відбулася мирна і демократична передача влади в таких різних місцях, як Буркіна-Фасо, Танзанія, М’янма та Аргентина. Саудівська Аравія провела місцеві вибори, де жінки вперше могли вибиратися і голосувати.

У Сполучених Штатах в цьому році одностатеві шлюби дозволили по всій країні. І знову події в Америці відображують широкий світовий тренд, цього разу — до більшої толерантності. Мозамбік декриміналізував сексуальні стосунки між однією статтю в червні, а у листопаді одностатеві шлюби стали законними в Ірландії. У 2006 році Міжнародна асоціація лесбіянок, геїв, бісексуалів, трансгендерів й інтерсексуалів повідомляла, що в 92 країнах законодавчо заборонені добровільні сексуальні контакти між дорослими людьми однієї статі. В цьому році їхня кількість знизилася до 75. Приєднуючись до світової тенденції розширення сексуальної та репродуктивної свободи, Китай у 2015 остаточно скасував політику однієї дитини на сім’ю.

Отож, світ краще освічений і забезпечений їжею, здоровіший, вільніший і толерантніший — а також стає багатшим. У жовтні МВФспрогнозував на 2015 рік 4-відсоткове зростання економіки країн, що розвиваються. Це менше, ніж 7–8 відсотків, яких цим країнам вдавалося досягнути впродовж більшості з останніх 15 років, але все одно значно випереджує ріст населення. Світовий банк у вересніоголосив, що вперше в історії менше 10 відсотків населення світу живуть у крайній бідності, менше ніж на $1,90 в день. Ще недавно — в 1990 році — ця кількість досягала 37 відсотків. У методах підрахунку Світового банку можна побачити багато недоліків. Але незважаючи на це, статистика точно відображає реальність, яка лежить в основі: багато бідних країн і чимало їхніх бідних жителів значно підвищили свої прибутки за останні кілька років.

Як країни, що розвиваються, так і розвинуті країни покращили свої перспективи, продовжуючи підтримувати глобалізацію. Угода щодо Транстихоокеанського партнерства, попри численні мінуси, продемонструвала, що деякі найбільші економіки світу залишаються прибічниками відкритої торгівлі. І незважаючи на посилений після паризьких терактів запеклий спротив нативістів (прибічників особливого статусу для корінних жителів країни у порівнянні із приїжджими та мігрантами — прим. перекладача), канцлер Німеччини Ангела Меркель проводила політику раціонального ставлення до потоків мігрантів. У кінці листопада вона намагалася переконати сім європейських країн прихистити 400 тисяч біженців — це частина її спроб потурбуватися про те, щоб Європейський союз приймав як мінімум 300 тисяч біженців із конфліктних зон щороку. Аналогічно французький президент Франсуа Олланд повторив обіцянку прийняти 30 тисяч біженців після терактів у Парижі, заявивши, що Франція повинна залишатися “вірною нашим цінностям”.

І на паризькій кліматичній конференції у грудні країни показали оновлене рішення для спільної боротьби зі змінами клімату Якби з 2010 року не було прийнято ніяких спроб сповільнити зміну клімату, до 2100 року температура могли б вирости на 4 градуси в порівнянні з доіндустріальною епохою. Поточна політика скорочення викидів зменшила цей прогноз до 3,6 градусів, а додаткові паризькі зобов’язання — аж до 2,7 градусів. До того ж, країни, які більше всіх витрачають на дослідження і розвиток відновлювальної енергії (наприклад, сонячної), погодилися подвоїти ці витрати до 2020 року. Заснована приватним сектором коаліція “Breakthrough Energy”, загальний статок членів якої становить 350 мільярдів доларів, пообіцяла одночасно більше інвестувати в енергетичні інновації, щоби зменшити вартість відновлювальної енергії. Через те, що електрика є ключовою для економічного розвитку, інвестиції на кшталт цієї єєдиним способом запобігти масштабним кліматичним змінам, не сповільнюючи глобального прогресу у боротьбі з бідністю.

Навіть перед Парижем світові лідери, попри свої часто небезпечні відмінності, виступали разом в цьому році, щоб досягнути спільних цілей. У Нью-Йорку у вересні (на Генеральній Асамблеї ООН — прим. перекладача) вони узгодили комплект “стійких цілей розвитку”, які повинні бути досягнуті до 2030 року. Ці цілі включають повне знищення крайньої бідності, значне зменшення дитячої смертності, і гарантоване відвідування школи й навчання всіх дітей. Досягнення всього цього потребуватиме безпрецедентних політичних змін, які навіть ще не почалися. Однак цілі встановлені правильно: вони побудовані на величезному прогресі, якого досягнув світ за останні 15 років, і припущенні того, що спільна робота зможе зробити наступні 15 років ще кращими. Поєднання того прогресу із цим потенціалом і є причиною того, що 2015 рік був найкращим роком в історії для середньостатистичної людини — і чому 2016 буде навіть кращим.

Оригінал: The Atlantic

Автор: Чарльз Кенні (Charles Kenny)

Перекладач: Антон Процюк

Like what you read? Give Gerold a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.