2017 TŞL Yaz Mevsimi Güç Dengeleri

Bu sezon öncekilere nazaran biraz daha farklı olacak. 2015 senesinde Beşiktaş’ın başlattığı futbol kulüplerinin espora atılmasını geçtiğimiz sene ülkemiz önde gelen futbol kulüplerinden Fenerbahçe ve Galatasaray da izlemişti. Fenerbahçe sezonu beşinci sırada kapatırken Galatasaray ise sezonu son sırada bitirmişti. Belki de en acıklı durum ise HWA Gaming’in başına gelmişti. Ligi dördüncü sırada tamamlayan ligin köklü ekibi, oynanan playoff serileri sonunda relegationa kalmış, bu seri için de ÇİLEKLER ile eşleşen HWA seriyi 2–3 kaybederek Yükselme Ligi’ne düşmüştü. Ligin yeni ekipleri ise 2017 Kış Mevsimi Yükselme Ligi Finali’nde Team Turquality’i 3–1 ile geçen P3P eSports ile relegations serisinden HWA’yı 2–3 geçen ÇİLEKLER olmuştu. Yaz Mevsimi kadroları hemen hemen tamamlanmış durumda. Bu heyecanı inceden biraz su yüzüne çıkartalım.

BAU SuperMassive eSports

Fabfabulous-Stomaged-Naru-Zeitnot-Tolerant

Şunu söyleyebilirim ki, hiçbir şey geride bıraktığımız sezon gibi olmayacak. Dumbledoge’un yokluğunun ekran başından dâhi kolaylıkla hissedilebildiği şu günlerde takımın 5 Türk kompozisyonunu korumak adına relegations serisinde DP ile forma şansı bulmuş Tolerant’ı getirmesi ile takımın ufak çapta bir krizin eşiğinde olduğunu düşünüyorum. Yaz Mevsimi’ne kısa bir süre kala çemberin daralması Tolerant tercihinin en mantıklı tercih olduğunu da belirteyim. 3 serilik bir maç bile olsa Tolerant’ın küçük de olsa bir TŞL deneyimi oldu diyebiliriz. Türk asıllı olan oyuncunun takıma ne denli bir katkı sağlayacağı ise büyük bir merak konusu. 5 Türk’ü Türk bir koç ile destekleyen SUP’un bu sezon ortaya koyacağı performans gerçekten büyük bir merak taşıyor. SUP’un iki senedir sağlıklı bir oyun sergilediği koridor olan bot, zaman zaman koridor kaybı yaşasa da ligimizin en baskın ikililerinden birine sahipti. Bu avantajın dezavantaja dönüştüğü düşüncesi ise oldukça yaygın fakat halen bot lanee odaklı bir oyun anlayışına sahip.

Bu ayrılık ile Naru’nun oyun tarzının zoraki bir değişikliğe gitmesi gerekiyor. Zaman zaman eski günlerini yaşayan oyuncunun, bunu sağlıklı bir istikrara dökmesi gerekiyor. Koridor aşamasında, önceki sezonlara göre daha çok cezalandırılan oyuncunun performansı, takımın makro oyunu yanında fazla göze batmıyor. SUP’u bu haliyle küçümsememek gerek. Ligin hâlâ daha en iyi top, jungle ve adc oyuncularına sahip fakat Tolerant’ın takımın makro anlayışına çabucak yaklaşması gerekiyor.

ÇİLEKLER

Smoke-KonDziSan-uumut-Endz-Kairos Pls

TŞL’de daha önce de oynayan ekip yeniden yuvaya döndü. Genç isimlere yatırım yapan ÇLK, ligdeki onca tecbüreli isme karşı zorlu bir sezon geçirecek gibi. Takım için büyük umut olan Umuut’un performansı çok önemli. Ligin diğer bir çaylağı Shoshin’e nazaran daha sakin ve kontrollü bir oyuna sahip. Top lanede Smoke’tan memnun kalan takım, ligimizin eski veteranlarından KonDziSan’a ormanda bir şans veriyor. Bot lane ise Endz ve Kairos Pls’e emanet edildi. Takımın en zayıf koridoru bot lane olarak kabul ediliyor. Oluşturulacak sağlıklı bir sinerjinin, takımın ligde varlık göstermesini sağlayacaktır.

Dark Passage.BKM Express

Broken Blade-Cinkrof-Immortoru-HolyPhoenix-Hustlin

Ligin vazgeçilmez ekibi. Adeta bir mihenk taşı. Geride bıraktığımız sezonu herkes kabul edecektir ki takımın geçirdiği en kötü sezondu. Sezon ortasında dahi kritik transferler ile takım ayakta kalmaya çalışmıştı. Bu sezon ise oldukça farklı bir takım ile karşımıza çıkıyor DP. Geçtiğimiz sezon EU LCS ekiplerinden forma giyen Cinkrof’u ormana getiren takımın ormancı sıkıntısını kökten çözmek istiyorlar. Origen her ne kadar küme düşse de, takımın en iyi performans çıkaran oyuncusu idi. Öte yandan top lanee Galatasaray’da harika maçlar çıkaran Broken Blade tercihi, çoğu taraftar tarafından “yetersiz” görüldü. GIANTS’ta forma giyen Hustlin’in ise HolyPhoenix’in aradığı sinerji ortağı olması ümit edilmekte. Rogu ile ortaya sağlıklı bir sinerji sunulamamıştı. Çoğu zaman takım savaşlarında ne yapacaklarını bilmeyen solo q ikilisinden farkları yoktu. Hustlin’in kazanmaya olan hırsı ve yeteneğinin HolyPhoenix’in tecrübesinin harmanlanması, DP’ye bambaşka bir ivme kazandıracaktır.

1907 Fenerbahçe Espor

Thaldrin-Move-Frozen-Padden-Japone

Koreli akımının gerçek anlamda hayat bulduğu bir takım diyebiliriz. Yapılan Frozen ve Reach transferleri ile takımın dinamiği standart Türk oyununun bir tık üzerine çıkarmaya yönelikti fakat Kış Mevsimi’nde bunu pek gerçekleştiremediler. 1907 FB, iyi başladığı sezona Elysion ile Vadi’ye indiği maçlarda beklenen etkiyi yaratamamıştı. Yedekte oyuncu olan padden’in koltuğu devralması ile takımın performansını arttırmış ve mevsim playofflarına kalmayı başarmıştı. Yaz Mevsimi’ne eski kadrosundan bir kişiyi değiştirerek yeni sezona iddiasını koruyan bir kadro ile merhaba diyor. Geçen sezon DP’de oynamış jungler Move ile anlaşan takımın oyun akışında önemli bir role sahip olan jungler-mid uyumunu yükseltmek istiyor. Move’un DP’deki tökezlemesini bireysellikten ziyade eski takımına yıkan 1907 FB için kâğıt üzerinde mantıklı duran bir oyuncu transferi. Reach ile bu sinerjiyi oturtamayan takım, yabancı oyuncu hakkını yine bir Koreliden yana kullanarak makro anlamda takıma katkı sağlamak istiyor. Early gamede adeta düş kırıklığı yaşayan ekibin İlk Kule Kanı bırakma oranı bir hayli yüksek. Bot lanedeki kararlılığın Thaldrin önderliği ile birleşmesi, tecbüreli oyuncunun takımla çok rahat bir uyum yakalayacağı kanısındayım.

Oyunfor.Crew

Elwind-Mojito-NaeHyun-Madness-Mocha

Ligin en iyi top ve junglerlarından birine sahip olabilirsiniz lâkin bu sizi dişli bir rakip yapmaz. İnişli çıkışlı bir sezonu geride bırakan CRW yaralarını iyice sarmak istiyor. Ligin belki de en yardım sever mid lanerı GodBro ile yollarını ayıran takım EU LCS’teki kariyeri boyunca en çok maç kaybetme istatistiğini ve rekorunu elinde tutan oyuncu NaeHyun’u mid lanee oturtuyor. Oyuncunun gerçekten CRW ile yapacakları büyük merak konusu. Öte yandan, bot lanei revize etmeye yönelen CRW, ligin en çok ölen oyuncusu Wendelbo ile yollarını sonunda ayırıyor. Takım için adeta bir kambur olan Wendelbo’nun son zamanlardaki dikkatsiz oyunları herkesi rahatsız ediyordu. Takım, Wendolbo’dan boşalan rolü ise bir başka Koreli oyuncu olan Mocha’ya devretti.

P3P eSports

Hioss-Rawbin-Shoshin-Amades-Cognac

Ligin taze kanlarından. TT ile sergilediği performansı ile herkesin takdirini kazanan genç yetenek Shoshin’in TŞL’deki ilk sezonu. Hali ile bir çaylak için oldukça büyük bir hayal olan profesyonel bir ligde mücadele etme imkânının P3P’den gelmesi ise sevindiren ayrı bir haber. Ligdeki ilk sezonunda mid lanei oldukça genç bir oyuncuya devretmek takımın oyuncu yetiştirme ilkeleri adına güzel bir yatırım olmakta. Hioss ile yola devam eden P3P, jungle tercihini ÇİLEKLER’in eski oyuncusu Rawbin IV’dan yana kullanıyor. Öte yandan bot lanei sıfırdan yaratarak Amades ve Cognac’ı getiren P3P’in TŞL için kâğıt üzerinde oldukça genç isimlere sahip olduğunu görüyoruz. Takımın ilk hafta oyunları ise oyuncuların morali açısından büyük önem taşımakta. Takımdaki en tecrübeli oyuncu statüsünde Cognac ve Rawbin IV bulunmakta. Takım içi koordinasyonun başını çekmekte olan bu ikilinin atacakları bütün adımlar büyük önem taşıyor.

Team Aurora

Panky-Wisdom-Cheong-Ruvelius-Zergsting

Geçen sezon otorilerce playoff görmesi zor gözüyle bakılan takım yine tabuları kırarak yarı finalin kapısını aralamıştı. Sezon boyunca istikrarlı bir oyun sergilediğini söyleyebilirim. Yabancı oyuncu hakkını jungle ve midden yana kullanan ekip bu rollere Koreli oyuncuları uygun gören bir diğer takım. LCK atmosferi solumuş,Incredible Miracle 2, KOO Tigers; EU LCS’te ise Giants Gaming, Misfits ve Origen gibi takımlarda oynama şansı bulmuş deneyimli ormancı Wisdom ile şimdilerin BBQ Olivers’ı, eskilerin Ever kardeş takımı Ever8Winners ile kariyerinde çıkış yakalayan Cheong transferi ile takımın oyun dinamiğini yükseltmek isteyen AUR’un bot laneini koruması ise dikkat çekiyor. Hali hazırda iyi bir sinerjiye sahip olan Ruve ve Zergs ikilisi üzerine dönecek bir oyun stili bekliyorum.

Diğer bir husus ise takımın yakalayacağı iletişim. İki Koreli oyuncu ve bir de Koreli koç ile Yaz Mevsimi’ne hazırlanan AUR’un iletişimde yaşayacağı kopukluk, takımı erken bir transfer furyasına sürükleyebilir. Diğer yandan vatanından forma yüzü göremeden ayrılan Cheong’un kariyerindeki ilk yurtdışı deneyimi olacak TŞL. Dolayısıyla oyuncunun elinden geleni performansına yansıtması, takımın ligde tutunması ile doğru bir orantı izleyecek.

Team Galakticos

Marshall-k0u-SozPurefect-Meân-Rogu-Veux

Sürprizlerin takımı. Ne zaman ne yapacağı hiç belli olmuyor. Geçtiğimiz sezon üst koridorunu Brolia ve Rare ile domine etmek isteyen GAL, oynanan 28 maçın 20'sine Brolia ile çıkmıştı. Rare’in Brolia’nın gölgesinde kaldığı düşünülebilir lâkin Brolia tercihi, tank metasına daha uygundu. Yaz Mevsimi için sadece üst koridorunda değişikliğe giden GAL, ligin en korkulan üst koridoru Marshall transferi ile takipçilerinin gönlüne adeta su serpti. Geçen seneden beri profesyonel sahnede Vadi’ye inemeyen Marshall, GAL ile Vadi’de tabiri caizse Vadi’yi sarsmaya hazırlanıyor. GAL, jungle-mid uyumunu bozmayı aklından geçirmedi bile. Geçen sezon takımın varlığında büyük katkı payına sahip olan k0u ve SozPurefect, Yaz Mevsimi’nde de GAL ile karşımızda olacak. Takımın Marshall yanında DP’den Rogu transferi ise akıllarda soru işareti oluşturuyor. DP’deki istikrarsız oyunları ile taraftarın hedefi haline gelen Rogu’nun meanTnT ile oluşturacağı sinerji ise büyük merak konusu olsa da bir yerde soru işaretleri ağır basmakta. Marshall’ın profesyonel sahneden uzak kalışının, oyuncunun performansında neleri değiştirdiğini akla gelen ilk sorulardan. Oyuncunun mevcut metadaki varlığı, Rogu’nun kötü bir kış geçirmesi gibi sorunlar mevcut. Takımın şu anki shotcallerı olan k0u ve SozPurefect’e bu konuda büyük bir insiyatif düşüyor.


Sanırım bir sıralama sunmam gerek artık. Kâğıt üzerindeki isimler bir yere kadar bir fikir sahibi olmamıza yardımcı oluyor fakat işin can alıcı kısmı Vadi’de gerçekleşiyor. SUP’un Dumbledoge ayrılığı ile büyük bir yara aldığı aşikâr. Takımın koca sezonu aşkın bot lane odaklı oyununu yeni çaylak ile ne denli gerçekleştirebileceği ise büyük bir muamma. Öte yandan 1907 FB’nin, DP’nin ve GAL’ın iddialı kadroları ise bu sezonki zirvenin tek bir sahibinin olmayacağını öngörmemizi sağlıyor.

1. Dark Passage

2. Galakticos

3. Fenerbahçe

4. SuperMassive

5. Aurora

6. Crew

7. P3P eSports

8. ÇİLEKLER