Time Lapse Hizmeti

Öncelikle sizlere “time lapse” nedir onu açıklamak istiyorum…

Time Lapse : Zaman atlamalı fotoğraf çekimi yani bir olayı veya bir süreci kısa aralıklarla fotoğraflamaktır. Bu fotoğraflamak genelde DSLR fotoğraf makinesinde çekiliyor ve yüksek çözünürlüklü oluyor. Süreç veya olay bittikten sonra video slider şeklinde 5–10 dakikalık bir video elde ediliyor bu işe dünya capınca Time Lapse hizmeti denir.

Photo by ShareGrid on Unsplash

Time Lapse Sektörüne Genel Bir Bakış

İnşaat sektörünün yoğun olduğu bir ülkede aslında time lapse hizmeti çok yapılan ve popüler bir iş olması gerekir ama hal öyle değil. İnşaat firmaları ilk önce inşaatın bitmesine odaklanmışlar ve bu nedenle diğer etmenlere pek aldırış etmiyorlar ama son 7–8 yıldır bu durum değişti İnşaat şirketleri artık inşaatın baştan sona nasıl gittiğini nerede ne yapıldığını gün gün saat saat fotoğraflarını time lapse hizmeti sayesinde alabiliyorlar.

Sektörde Fiyatlandırma

Türkiye’de Time lapse fiyatları konusunda net bir bilgi veremeyiz ama ortalama 5000 TL — 50000 TL arasında değişen bir fiyat aralığı var. Bu fiyat aralığını time lapse’de çekilecek süre ve İnşaat alanın uzaklığı bunun yanında İnşaat’ın büyüklüğüde etkilemektedir.

Photo by EJ Yao on Unsplash

Sektörde En İyisi Hangi Firma ? En İyi Time Lapse Firması Kimdir?

Bu sektörde ortalama 10 tane firma vardır bu firmaların çoğu küçük çapta ve lokalize olmuş firmalardır ama Sargem şirketi sektörde bilinen en büyük firmadır. Eğer time lapse firması arıyorsanız ve işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız mutlaka sargem.com.tr’ye bakmalısınız.