Pietų kryptis su Jonu Oškiniu

Šis rašinys skirtas Wilco. Grupei, kuri sukurpė „Sumerteeth“. Visą suknistą birželį vakarais klausau Wilco. Klausyti pradėjau, išklausęs podcastą apie Wilco. Per podcastą toks amerikonas sakė, kad jam Wilco kaip Radiohead. Iš tikrųjų, pamaniau aš, tik truputis tolerancijos country ir Tweedy opusai gali būt kaip Yorko.

O rašau aš apie tą Wilco todėl, kad praėjusiais metais tokiu metu visas tas Wilco grojo visai už 130 mylių nuo mano namų. O aš nežinojau.

Tai va bus visas rašinys apie pietinių kaimynų, Lenkijos festivalius. Totali apžvalga, kaip kažkada Valdui ir žadėjau. Aišku, featuring Radiohead ir kitus. Kad bent jūs žinotumėte ir nesakytumėte, kad nieks neįspėjo.

Šaukštukai po pusryčių

Pradėti būtų gražu nuo jau praėjusio Joninių savaitgalio, kuomet Baltstogėje vyko Halfway Festival. Tas pats, kur pernai Wilco užvilko. Šiemet vilko nebuvo, nes festivalio tema — #kobiety (lenk. Moterys). Todėl čia koncertavo su albumu „My Woman“ pernai į kritikų Top10 pasaulyje įžengusi amerikietė Angel Olsen. Ją apšildė irgi skoningi pasirinkimai — dabarties (o ne prieš dešimt metų) islandų kinomuzikantai East of My Youth su Helma Marín Jónsdóttir ir Herdís Stefánsdóttir priešakyje, grenlandės Nive Nielsen grupė the Deer Children, na ir jei kartais alt country mažoka pasirodys — ir Cass McCombs iš „Domino Records“ arklidės. Šiemet jau šaukštai po vakarienės, bet kitiems metams įsidėmėkit.

Tą patį savaitgalį į Life Festival pakvietė kiek toliau nuo Lietuvos esantis Osviencimo (Oswęcim) miestas. Taip taip, šis miestas svečiui siūlo ne tik pažinti žmogiškosios natūros dugnus Aušvico koncentracijos stovykloje — muziejuje.

O štai Čenstakavoje (Częstochowa) buvo galima surasti naujo formato festivalį, kuris, jaučia širdis (ir skrandis), atslinks ir pas mus. Vadinasi jis Frytka OFFjazd, na ir šifruojasi taip, kaip lenkiškai „frytka“ — tai french frie, arba bulvikė; na, o žodeliu „off“ pas lenkus pamėgta vadinti visas alternatyvos (muzikoje ir ne tik) rūšis. Kitaip sakant, formatas: kulinarija + muzikos pagardai. Į festivalį suvažiuoja visokie food truckai, o prie jų kylantys atlikėjai, tokie kaip Daria Zawiałow, Jazzombie, Organek, na ir patikrintas patiekalas Kult (apie juos žemiau). O kitą dieną jau vyko pilna orgija, t.y. suneštinis piknikas su teatriniu spektakliu, skirtu Kupalos nakčiai.

Paskutinės minutės pasiūlymai

Dabar apie karščiausias naujienas. Nuo birželio 28-os iki liepos 1-os, šalia Gdynės įvyks turbūt pagrindinis regiono įvykis Open‘er Festival, ko verti vien tokie vardai The Kills, Moderat, Foo Fighters, Weekend, Charlie XCX (ok šita Galapaguos bus), The XX, Solandž, Ezra, Bleikas, Royal Blood, na ir aišku vyšnia ant melomano torto Radiohead. Beje, šiame festivalyje alaus gėrimas vyks taip vadinamuose „garduose“ arba atskirose zonose — festivalio teritorijoje dabar uždrausta net ir plastmasinė tara; na, galima pasiguost — taip pat ir dronai uždrausti.

Įdomu, kad Lenkijoje yra alternatyva openeriui, ir yra ji visai netoli nuo Lietuvos — prie Mońki miestelio, kuris savo ruožtu yra visai netoli Baltstogės. Vadinasi ji Rock Na Bagnie arba rokas pelkėje. Tuo įdomiai susišaukia su mūsų alternatyviniu Swampfestu, o ir ne tik pavadinimu, bet ir turiniu — praktiškai tai pankroko festivalis. Ir čia koncertuos krūva tikrų Lenkijos pogrindžio legendų, tai yra penktadienį — Bachor, Armia, Lao Che, o šeštadienį dar labiau — Wanka Wstanka and The Ludojades, Prawda, Fahrben Lehre, Sztywny Pal Azji… žodžiu triukšmas laukuose nuo pirmos dienos iki pirmos nakties garantuotas. Festivalis žavi ir artimiausiame kaimelyje miestelyje rodoma dokumentinių filmų apie undergroundo legendas programa su diskusijomis, kuriose dalyvauja gyvi likę to meto liudininkai. O lenkiškai nesuprantantiems — galimybė stebėti bėgimus ir pliažo futbolo mačus tarp vietinių ir undergroundo legendų.

Laiko dar šiek tiek yra

Nenuostabu, kad po Openerio (ar „Pelkės“) savaitę nieko stambaus Lenkijoje nevyksta, atsigauti juk reikia. Bet visgi tai ne visiškai tiesa. Liepos 7–9 dieną, visai šalia Lietuvos, t.y. Węgorzewo (liet. Unguroje) vyks Naturalnie Mazury Festiwal 2017, kuriame gros vietos grupės — pavyzdžiui, Kult, kurie Lenkijoje beveik kaip Fojė, tik su prasmingais tekstais. Na ir projektas „Panny Wyklęte“, kur dabarties dainininkės perdainavusios pokario antikomunistinio pogrindžio dainas.

Dar vienas festivalis, kuriame groja tik vietiniai, tai atreanimuota 80-ųjų (kai buvo atėjusi „pankų valanda“) legenda Jarocin Festiwal, kuri Lenkijos viduryje esančiame Jarocine vyks liepos 14–16 dieną. Iš gal kam girdėtų vardų — deferiai Decapitated, ar džiazmenai, trimito legendos Tomasz Stańko su Enrico Rava.

Lenkijos pajūryje vyksta dar vienas toks keistas, tęstinis festivalis, kurio gal ir reiktų Lietuvoje, su tikslu galutinai pratuštinti vyresniosios kartos kišenes. Taigi šalia Ustka miestelio ir pliažų, vietos verslininkai sukūrė vietą pseudoamerikietišku pavadinimu Dolina Charlotty (na, visi suprantame, kad šiaip lenkų kalboje žodžių su dviem „t“ nebūna), o tame „slėnyje“ ir kelis vasaros festivalius besitęsiantį festą Legendy Rocka. Tai va, iš viso to gaunasi, kad liepos 12 dieną čia bus galima išvysti kaip-ir-E.L.O. narius THE ORCHERSTRA, o liepos 13-ą progo fanai matys kaip-ir-YES arba Anderson / Rabin / Wakeman. Rugpjūtį — dar gražiau, nes čia koncertuos — gal tikrai paskutinį kartą, prisiminkime — visų laikų roko ledi Patty Smith ir jau į „oldies“ circuitą patenkanti visų laikų kojanų supergrupė KORN.

Niekur nedingo ir pagrindinis elektroninės Lenkijos akcentas, arba Audioriver Festival, tradiciškai vykstantis beveik pačiame Lenkijos viduryje, Plocko mieste, ir šiemet liepos 28–30 dieną. Lankytojų patogumui, dabar galima įsigyti trijų dienų ar vienos „Sun/Day“ bilietą, o šiemet išgirsti bus galima Birdy Nam Nam, ZHU, Mount Kimbie live, Kraak & Smaak, Joris Voorn, Stephan Bodzin live, Damian Lazarus, Danny Byrd, &ME, jackmaster, Exium live, The Belleville Three, Vitalic — ODC live, Carl Craig presents Versus Synthesiser Ensemble, High Contrast live, Killbox (o tai yra Ed Rush & Audio)… Šeštadienį taip pat veiks kino teatras, kuris apakusių vietinių ir svečių akims tėkš “Above Ground Level: Dubfire”, “Cassette: A Documentary Mixtape” and “Elektro Sonda”. Na, o pavislėje veiks pliažas, į kurį bus suvežta arti 50 Lenkijos artistų, daugiausiai iš netolimos Poznanės miesto ir regiono.

O apie rugpjūtį — apie Przystanek Woodstock, ir ypač apie OFF šių metų programą — kitą kartą.

Like what you read? Give Ghost Note a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.