Chanel Haute Couture Spring 2017

Karl Lagerfeld bu sezon büyük bir set yerine Grand Palais’ı art deco aynalarla süslemişti. Kendisi mekan için şunları söyledi ‘’gümüş hatta aliminyum bir atmosfer yaratmak istedim.’’ Böyle 3 boyutlu mekanda ise modeller adeta grafik hayalet gibiydiler.

Photo: Yannis Vlamos / Indigital.tv

Koleksiyon Karl’ın her sezon bambaşka boyutlara getirdiği; artık kült olmuş tüvit takımlarla açıldı. Kullanılan lavanta, nane yeşili,şeftali, toz pembe ve maviler grafik kesim takımları adeta hafifletmişti. Bu sezon fazlaca yapılan uzun ceketler belden kabartılmış ve birleşme yerlerinde küçük oyunlar oynanmıştı.

Photo: Yannis Vlamos / Indigital.tv

Her zaman olduğu gibi bu sezonda Atölye Lesage inanılmaz işlemeler ortaya çıkarmış. Yapılan gümüş işlemeler ve elbiselerin kesimleri ufakta olsa 80'lere göz kırpıyor. Bele oturan büyük ve sert kemerler ise koleksiyonun ortak noktası. Çünkü hemen hemen her elbisede kemerleri görmek mümkün. Ayrıca kişisel favorim olan şapkaları tekrar kullanmasıyla Karl, beni mutlu etmeyi başardı. 2015'ten itibaren Karl artık beni heyecanlandırmıyor, yaptıklarını o kadar iyi bulmuyordum. Kullandığı it-girl’ler ile de artık şovlarına dikkat etmez olmuştum.

Photo: Yannis Vlamos / Indigital.tv

Şov bitince ‘’Tüylere bayılıyorum!’’ dedi Karl. Koleksiyonun ortasından itibaren başlayan tüyler, son elbiseye kadar kendine bir şekilde yer bulabilmiş. Fakat bu tüyler orta yaş için değil adeta genç kitle içindi. Kısa elbiselerde kullanılan tüyler, balerinler içindi sanki.

Photo: Yannis Vlamos / Indigital.tv

Karl Lagerfeld bizlere yine iyi kesimin nasıl olduğunu, iyi dikişin nasıl olduğunu gösterdiği bir koleksiyon yapmış. Kullanılan tekniklerin en iyi verimi hazır giyimle değil de, couture ile alması; zaten Lagerfeld’in couture ekolüne verdiği önemin ve bunun ölmemesi gerektiğinin adeta altını çiziyor.

Gelinlik Photo: Yannis Vlamos / Indigital.tv

Son olarak genelde gelinliği beğenmediğim Chanel şovlarını da beğenmem fakat bu sefer bir istisna söz konusu. Şov son derece akıllı, hafif, iç rahatlatan ve hem kritikleri hem de klasik Chanel müşterisini memnun edecek şekilde yaratılmış.