Üretkenliği Artırmak İçin İzlenmesi Gereken 5 Yol

Pek çok girişimci, üretkenliği artırmak için daha çok çalışmanın ve daha çok görev üstlenmenin zorunlu olduğunu düşünüyor. Ancak bu herkes için geçerli değil. Genellikle daha üretken olmak için çok iyi bir iş planlaması gerekir. Bu plana hangi birimiz yeterince dikkat ediyoruz?

Üretkenlik gibi motivasyon da başarılı bir girişimcinin her zaman ihtiyaç duyduğu önemli bir etken. Eğer ne istediğinizi gerçekten biliyorsanız, gerekli motivasyonu kazanma eğiliminiz de yüksek olur. Peki üretkenlik? “Gerekli motivasyona sahibim, ancak üretken değilim” diye düşünüyor olabilirsiniz. Biz de başınızın belası olan bu konuya bir çözüm bulmak istedik ve üretkenliğinizi artırmanızın 5 yolunu sıraladık.

Üretkenliği Artırmak İçin…

1. Çalışma Tarzınızı Belirleyin

Bazı girişimciler, günün her saatini ayrı ayrı bloklara ayırarak çalışır. Bazıları ise dakikaları bile planlar. Bu iki yöntemden birini uygulamak şart. Çalışma tarzınız, üretkenliğinizi belirler. Gününüzün tamamı toplantılar, görüşmeler ve basit görevlerle doluyken her dakikayı planlamak her zaman daha üretken olmanızı sağlayacaktır.

2. Düzenli Olarak Mola Verin

İşinize sürekli ara vermek başta size mantıklı gelmeyebilir. Ancak planlanmış molalar vermek, yaptığınız işe daha fazla odaklanmanızı sağlar. Yapılan araştırmalar, uzun görevler için verilen kısa molaların üretkenliği artırdığını gösteriyor. Bir görev üzerine hiç mola vermeden çalışmak ise üretkenliği azaltıyor.

3. Çalışma Programınızı Geliştirin

Belirleyeceğiniz çalışma tarzına uyum sağladıktan sonra mutlaka bir çalışma programı geliştirmeniz gerekiyor. Sabah ilk uyandığınızda e-postalarınızı okumak, ardından toplantı ve görüşmeleri planlamak, toplantıya katılma, öğle yemeği, ilk göreve başlayıp tamamlamak gibi uzayıp giden bir çalışma programı yapmak her zaman size bir artı katacaktır. Bütün süreçleri akışına bırakmak ise işinizi yetiştirememenize neden olabilir.

4. Mükemmeliyetçi Tavrınızdan Vazgeçin

Girişimcilerin pek çoğu, mükemmeliyetçiliği ile övünür. Hatta bunun için bir girişimci bile olmanıza gerek yok. Oysa gerçek hayat, mükemmeli elde etmenize pek izin vermiyor. Elinizden gelenin en iyisini yapmak uğruna çalışmak, mükemmel olmaya çalışmaktan daha iyidir. Daha üretken olmak için artık bu takıntıdan vazgeçin.

5. Çevrenizi Güzelleştirin

Çalışma ortamınızın sevdiğiniz bir biçimde düzenlenmiş olması da üretkenliğinizi artırmanın yollarından biridir. Çevrenizi güzelleştirmek için masanıza dekoratif objeler koyabilir, duvara poster asabilir, masanızın yakınlarına bitki ve çiçek yerleştirebilirsiniz. Çevrenizi güzelleştirmek pozitif bir etki yaratacağı için bu işinize de mutlaka yansır.

Kaynak: https://girisimcikafasi.com/uretkenligi-artirmak-icin-izlenmesi-gereken-5-yol/