Push Notification: Nedir, nasıl kullanılır?

Akıllı telefonlarla beraber hayatımıza giren ve hızla kullanım oranı artan “push notification” (anlık bildirimler) pazarlama faaliyetlerinde de önemli bir yere sahip olmaya başladı. Öncelikle tanımlamamız gerekirse anlık bildirimler; mobil cihazınızda ya da masaüstü bilgisayarınızda onay verdiğiniz uygulamaların ya da sitelerin anlık olarak bildirim mesajı göndermesini sağlamaktadır. Müşteriye ulaşmak için son dönemde artan bir oranda kullanılmaya başlanan anlık bildirimlerin %100 etkili olduğunu söylemek elbette ki doğru olmaz. Ancak mesajınızı en yüksek oranda ulaştırma ve etkileşim almak için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta olduğu söylenebilir.

Yapılan araştırmaya göre kullanıcıların sadece %69'unun push-notification bildirimlerini açtıklarını kabul etmeniz gerekiyor, uygulamanıza sahip olan herkese ulaşamazsınız. %78'i anlık mesajlardan mutsuz olursa uygulamayı hemen sildiğini ya da anlık mesajlarını engellediğini iletmiş. %73'ü da eğer anlık bilgilendirmeleri kişiselleştirebilirlerse, bazı mesajları kısıtlayabilirlerse geri açabileceğini iletmiş. Demek ki bazı kriterleri çok dikkatli bir şekilde gözden geçirirseniz başarılı olmak için hiçbir engeliniz kalmaz.

Push Notification Her Yerde

En Uygun Zaman

Tüm reklam ögelerinde olduğu gibi anlık bildirimlerde de zamanlama çok önemli. Attığınız bir e-posta saatler hatta günler sonra bile görülebilirken anlık bildirimleriniz tam da ulaşmak istediğiniz an kitlenizin karşısına çıkar. Durum böyle olunca doğru zamanı bulmak daha da önemli hale gelir.

Doğru zamanda atılmış bir bildirimle etkileşiminizi %25'e kadar artırabilirsiniz. Öte yandan herkes için doğru sayılacak tek bir zaman belirtmenin imkansızlığı da ortada. Çeşitli uygulamalarla birkaç denemeden sonra hangi cihazdan (telefon, tablet, bilgisayar ya da akıllı saat) hangi zaman diliminde en iyi performans aldığı ölçülüp markaya ve sektöre özel zaman dilimleri belirlenebilir. Uygulama kullanmadan da kitlede çeşitli gruplaşmalar yaparak en yüksek etkileşim oranının olduğu anlar belirlenebilir.

Yeterince Kısa ve Etkili

Kendinizi uzun ve süslü cümlelerle anlatmak isteyebilirsiniz, ama anlık bildirimlerde asıl yapmanız gereken en kısa ve etkili şekilde mesajınızı verebilmektir. 24 karakter ya da daha kısa anlık bildirimlerin daha etkili olduğu bilinmektedir.

Çok Fazla/Çok Az Bildirim

Anlık bildirim gönderirken en çok dikkat etmeniz gereken konu ne kadar sık bildirim göndereceğiniz. Çok fazla ya da çok sık mesaj göndermeniz bir süre sonra görmezden gelinmenize hatta bildirimleri engellemeye kadar gidebilir. Her bir kullanıcı segmentinin ayrı ayrı alacağı mesajın sayısı ve sıklığını belirlemeniz daha iyi performans elde etmeniz için faydalı olacaktır.

Bildirimlerden kullanıcıyı yıldırmamak lazım

Özelleştirilmiş Mesaj

Kullanıcılara daha çok dokunan, tek tek onlara özel elle yazılmış gibi mesajlar göndermeniz etkileşim oranınızı artıracaktır. Yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların %78'i anlık bildirimleri alakasız buluyor. İsim, son satın alınan ürün ya da sadece o kişiye uygun etkileşim sağlayacak verilerle %27,5 daha fazla etkileşim alabilirsiniz.

Doğru Kişiye Doğru Mesaj

Tüm mesajlarınızı tüm kitlenize göndermeniz doğru olmaz. Aktif, inaktif, ara sıra aktif ya da üst seviye kullanıcı gibi çeşitli kategoriler belirleyip ona göre mesaj atmanız gerekiyor.

Örneğin üst seviye, uygulamanızı uzun süredir kullanan ve aktif olan bir kişiye basit bildirimler yerine ona özel kampanyaları göndermeniz daha etkili olacaktır. Ya da aktif bir kullanıcının kullanım verilerine göre kampanya önerileriniz doğru olsa da inaktif birine göndereceğiniz öneriler yanlış olabilir ve uygulamanıza karşı negatif bir izlenim edinebilir.

Kitleyi doğru belirlemek en önemli adım

Görsel Ekleyerek Zenginleştirme

Gönderdiğiniz mesaja emoji ekleyerek tıklama oranını artırabileceğinizi biliyor muydunuz? Etkileşimi %57 artıran görselleri daha fazla bilgi vermek, duygulara hitap etmek ya da mesajınızın tonunu ayarlamak için kullanabilirsiniz.

Bu yöntemi seçerken dikkat etmeniz gereken birinci nokta, hangi işletim sistemine mesajı gönderdiğinizdir. Anlık bildirimlerde görselleri sadece Android cihazlar desteklerken emoji’leri her iki işletim sistemi de desteklemektedir. Ayrıca karakter sayısını azaltmak için de emoji kullanımı faydalı olacaktır.

Önce Test

Tüm anlık mesajlarınızı test etme imkanınız olmasa da genel olarak kullanıcı deneyimi ya da yeni tasarımınızın A/B testi için bazı testler yapabilirsiniz. Özellikle kullanabileceğiniz bazı uygulamalarla küçük bir test grubu üzerinde deneme yapıp sonrasında bütün gruba göndermek etkileşiminizi de artıracaktır.

Mesajınız Anlaşılır Mı?

Anlık bilgilendirme mesajını gönderirken kısıtlı bir alanınız olduğunun farkındasınız. Bu alanı süslü cümlelerle bitirmek yerine tam olarak vermek istediğiniz mesajı anahtar kelimelerle kullanıcılara sunabilirsiniz. Kullanıcıya nasıl bir fayda sağladığınızı açık bir şekilde iletmelisiniz. “Farklı reyonlarda indirimlerimiz başladı” yerine “%25'e varan İndirimleri Kaçırma” gibi doğrudan ilgi çekecek metinler kullanmanız hem kullanıcının hızlıca fark etmesini sağlar hem de tıklama oranını artırır.

Zaman sınırı, miktar sınırı gibi tükenebilir faydalar da kullanıcıların dikkatini çekip etkileşime girme oranını artırır. “%25 indirim için son gün!” “İndirimli ürünler tükenmeden alın!” gibi hızlı etkileşime girilmesi gerektiği mesajı etkileşimi artırır.