ÇUBUKLU ALTI

1988 yazında önceki sezonu unutturmak ve şampiyon olmak için önemli transferler yapılır. Sakarya’dan Aykut, Oğuz, Turhan Trabzon’dan Şenol Sarıyer’den Hakan ve Almanya milli takımının kalecisi Toni Schumacher.
Ama benim kahramanım tabi ki 8 numaralı forması ile kalbimdeki sarının yanındaki laciverti daha da koyulaştıran Şeytan Rıdvan’dı.

Yeni transferler ve Rıdvan ile Fenerbahçe bol gollü galibiyetler alıyordu.
Babamdan 8 numaralı Rıdvan çubuklusu istedim. Fenerium’lar yok tabi o zaman. Birkaç gün sonra babam elimde bir forma ile geldi ama numarası 6…
O zamanlar habersizim 6–0 lık maçtan dolayı Fenerbahçelilerin sevdiği bir sayı olacağından. Altıyı sevmemin tek sebebi Susam Sokağı’ndaki “En sevdiğim sayı altı” şarkısı olabilirdi ancak.

Heyecanla ama 6 numaranın burukluğuyla çubukluyu hemen sırtıma geçirerek eskitmeye başladım. O forma ile seyirci rekorunun kırıldığı ve Rıdvan’ın efsane golünü attığı Altay maçından (ki o maçın posteri hala çerçeveli şekilde durmaktadır), okulda teneffüs aralarında maç kaç kaç sorularıyla anlamaya çalıştığım ama başaramadığım 3–0 dan 3–4 lük Galatasaray maçına kadar birçok maça şahit oldum.

Ligin sonlarına doğru Fenerbahçe şampiyonluğu garantiledikten sonra gönlünde ve fikrinde sarı lacivert olan olmayan herkesin aklında “100. gol olacak mı?” sorusu vardı.
Son maç olan Sarıyer maçı geldiğinde sezon boyunca rakip ağlara gönderilen gol sayısı doksan dokuz olmuştu. Maçın başlamasıyla beraber Fenerbahçe de 100. gol için bastırmaya başlıyordu. Sol taraftan İmparator Oğuz’un pasıyla Şeytan iki kişinin arasından sıyrılıp kaleciyle karşı karşıya kalıyor. Herkes o golü Rıdvan’ın atmasını beklerken top kaleciden dönerek havalanıyor. Tam yüzün coşkusunu başka pozisyonda yaşamaya hazırlanırken arkadan biri kafayı uzatıp topu ağlara gönderiyor. Golün heyecanıyla o anda o kafanın sahibi pek farkedilmiyor. Yüzüncü gol coşkusu geçtikten sonra meşin yuvarlağı ağlara gönderen belli oluyor; Turhan Sofuoğlu, Çubuklu numarası 6…

Fenerbahçe, bu sene de çok iyi bir kadro kurdu. Yüzüncü gol coşkusunu bir kez daha yaşar mıyız? O gol olursa kim atar? Kim bilir belki de o kadar yıldızın arasında bu sezon 6 numaralı çubuklunun sahibi Josef de Souza.