Aşağıdaki yazı Homo Deus kitabından alıntıdır. Bir çok insanın hayali olan “büyük çim, çiçek vb.” şeylerden oluşan bahçe hayalinin kökeninin nereden geldiğini anlatan kısa ve harika bir yazı.

Bu arada Yuval Noah Harari’nin yazdığı Sapiens ve Homo Deus kitaplarını hala okumadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

Büyük devrimler için işleyen kurallar…

Yoğun isteklere dayanamayarak yazıyorum ☺

tweete tıklayıp olayın devamını okuyabilirsiniz.

Bir süredir evdeki TV’de yabancı dizileri, filmleri, arşivimdeki tatil fotoğraf ve videolarını görüntülemek gibi amacım var. Aynı zamanda kişisel bir bulut sistemi kurup dosyalarıma her yerden ulaşmak gibi planlarım var. Az enerji tüketen devamlı açık duran bir bilgisayar olsa kötüde…

Nazım Hikmet şiirlerinde çocuklara verdiği önemi açıkça görürsünüz. Bir çok yerde çocuklara olan umudunu yazıya dökmüştür.

Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne
allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar
oynasınlar türküler söyliyerek yıldızların arasında
dünyayı çocuklara verelim
kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi
hiç değilse bir günlüğüne doysunlar
bir günlük de…

Ekümenopolis

Geçtiğimiz günlerde şöyle bir haber ile karşılaştım “Yeşilin Başketi Adayı — İstanbul”. Bu haber üzerine istanbul hakkında izlediğim bir belgesel olan Ekümenepolis aklıma geldi. Belgeseli izlerken notları bir kenara (evernote) kaydetmiştim. Uzun zamandır yazmak istediğim bir yazıydı, bu haber ise yazıyı yazmak için bir bahane oldu benim için.

Ekümenopolis Nedir ?

Belgesel süresince…

Twitterda ilgi alanlarınıza yönelik doğru kişileri takip ederseniz ilginç bilgiler edinebiliyorsunuz (Bir önceki yazım > Sputnik Sendromu).

https://twitter.com/ozguralaz/statuses/406511875694665728

Yukarıdaki tweeti gördüğüm gibi hemen ilgimi çekti ve favorilere attım. Linke ilk tıkladığımda karşıma çıkan tablo çok karmaşık gelmişti ki hala karmaşık ve kısaltmalar ile dolu. Tabloyu biraz incelediğinizde “ufak ufak” anlamaya…

Otomobiller yaygınlaştıkça sorunlar ve bu sorunlara çözümlerde beraberinde geldi. Konfor tanımı her kişiye göre değişebilecek bir tanım olabilir fakat bazı maddelerde herkesin hem fikir olduğunu kabul edilen bir gerçek. Sıcak yaz aylarında otomobiliniz ile uzun yolculuklara çıkmak tam bir işkence olabilir. 1930′lu yıllarda da aynı sorunlar tabi ki gözükmekteydi. 1930–1950′li…

Peki AVM denen modern tapınaklar neden bu kadar revaçta? Yıllardır kimle konuşursanız konuşun kendi şehrindeki AVM’leri durmadan öven insanlar, yeni bir AVM inşaatı haberini alınca çocuklar gibi sevinen arkadaşlarınız neden böyle davranıyor? Yoksa sizin hiç dikkatinizi çekmedi mi yeni AVM’lere sevinenler.

Bunca yıldır halkın dini duygularını sömürüp “kazananlar” neden yeni…

göksel şirin

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store