Yazılımcılığa Soyunan Çocuk

Herkese merhaba, ben Göktay. Web yazılım sektöründe işler yapan küçük bir yazılımcıyım. Kendime ait bir blogum olmasına rağmen bu platformda yazmak bana bir teşfik sunmuş gibi hissediyorum. O yüzden sektörde edindiğim tecrübeleri deneyimlemek olan arkadaşlara ufak fikirler vermek üzere bu yazımı klavyeye almaktayım. Öncelikle büyük paralar kazanan yahut profesyonel bir web yazılımcı değilim. Profesyonellik seviyesinin ilk başlarında olan -başı veya sonu neresi bilmiyorum ama ben başlarında olduğumu hissediyorum- basit bir webmaster bozması PHP diline hakim geliştiriciyim. 2012 yılında web sitelerine olan hayranlığın ile başladığım serüvenime önyüz geliştirici olarak -bana göre tasarımcı- başladım. Bir kaç deneme yaptıktan sonra, evet ortaya birşeyler çıkıyor ama hayallerimin çok uzağında kaldığı için vazgeçtim. Sonraları ise .NET dili ile tanışmaya karar verdim. Ama çok garip ve yorucu gelmeye başladı. Sanki .NET bilmek için mühendis olmak gerektiğini hissettiriyordu -hala da öyle-. Ne yapıcam nasıl olacak diye sağa sola saldırırken bir anda kendimi ‘erbilen akımı’ diye tabir ettiğim ‘Tayfun Erbilen’ in ‘PHP Eğitim ve Proje’ videolarını izlerken buldum. PHP çok basitti ve o an kafamda kurduğum şeyleri bir anda yazıp sonuçlarını hemen ekranda görebiliyordum. Zaten istediğimde buydu. Sonra ‘Hakan Çamoğlu’ hocanın eğitimlerini keşfetmiştim ve hergün video atması için resmen dua ediyordum. PHP dilinde ilerlerken başla söylenenleri dikkate hiç almıyordum. ‘HTM, CSS ve Javascript’ dillerine hakim olmam gerektiğini. Onun pişmanlığını halen yaşarım. Ama o ilk öğrenme aşamasında istediğim şeyleri yapabildiğimi görmek ‘Ben zaten yapıyorum, ne gerek var’ havasına sokmuştu. Lütfen, eğitim aldığınız birisi size bir uyarıda bulunuyorsa onu dikkate alın.

Eğitimler devam ederken internette gördüğüm, takip ettiğim şeylerin benzerlerini yapmaya çalışıyordum ve genelde başarısız oluyordum. Çünkü videoları izlerken aslında öğrenmiyordum, ezberliyordum. Bunun farkı şu, ancak öğrendiğin şekilde bir şey çıkarsa karşına yapabiliyorsun, aksi takdirde sen ekrana ekran sana uzun süre bakışıyorsun. Nasıl çözerim diye düşünürken, PHP üzerine yazılan Türkçe basılı kaynakları keşfettim. Size garip gelebilir ama benim hayatım boyunca okuduğum ilk kitap bir PHP kitabıdır. Yazılanlar bambaşkaydı. Ezbere yazdığım her kodun, her fonksiyonun net ve Türkçe bir açıklaması vardı. Bu çok hoşuma gitmişti ve kısa süre içinde kitabı resmen yutmuştum. Artık birşeyler ortaya çıkartabiliyorudum çünkü bir şey yapacağım zaman bana gerekli olan kodları biliyordum.

Bu kadar zaman sonra bu bilgimi paraya dökeceğimi düşünmemiştim -hala da dökmüş değilim zaten-. Ben sadece hızlı çözüm üretmeyi seven birisi olarak, girdiğim işlerde bu bilgimide artı olarak iş yerime sunacaktım. Aslında ilk işimi almak uzun sürdü. Çünkü kendimi hiç bir iş alacak kıvamda hissetmiyordum. Çünkü sürekli projenin ortasında takılma, işin içinden çıkamama hissiyatı vardı. Zaten tek başına ilerlediğin bu yolda danışacağın birileride olmuyor yanında. Bu büyük bir dezavantaj. Utana sıkıla aldığım ilk işi yaparken tüm hayallerim yıkıldı. PHP adına yaptığım tek şey, iletişim formuydu.

Ufak tefek işlere devam ederken hazır CMS sistemlerinin başını çeken ‘Wordpress’ ile tanışmam pek uzun sürmedi. Arkadaşlar, sizde sektörde benim gibi üç beş kuruş peşindeyseniz hazır sistemleri bilin. Bu çok tepki alan bir teori lakin gittiğiniz müşteri sizden en hızlı şekilde en iyi işi istiyor. Kendi CMS’mi yazmaya çalışsamda pek başarılı olamadım bu konuda. Zaten var olan ‘HTML Template’leri kendi yazılımıma uyarlayamıyordum. Zaten tasarım yönümde zayıf olduğu için pek de çarem yoktu. Müşterimden sektörü ile ilgili 3 tane örnek site talep ediyorum, ardından gelen örneklere göre tema beğenip müşterime sunuyorum. Hepsi bu. Fiyat konusuna gelince, masraflar zaten belli. İstediğim ücret asgari ücreti geçmiyordu. Zaten yaptığım tek şey wordpress ve uygun temayı yüklemekti. Uçan kaçan fiyatları duyuyoruz. Onlar gerçek iş yapanlar arkadaşlar. Adamlar proje alıyor, kocaman sistem yazıyor. Yaptığımı vizyonsuzluk ile itam eden arkadaşlarım vardı. Evet haklılardı ama benimde bir yerlerden başlamam gerekiyordu.

Edindiğim bilgi ve birikimi artık daha kolay paraya çeviriyorum. O kadar dandik işlerle uğraştım ki şuan önüme gelen işleri hızlı bir şekilde çözüme ulaştırabiliyorum. O yüzden ilk zamanlarınız ise sektörde herşeye atlayın, her işe burnunuzu sokun. Aldığını her iş size artı puan olarak dönecektir. Ha şuan ne mi yapıyorum. Kobi şirketlerinin web sitelerini. İhtiyacım kadar kazanıyorum, yapamayacağım işi almıyorum, kimseyi oyalamıyorum. Bu da her zaman bana yeni bir referans olarak dönüyorum. İyi bir web yazılımcı olmak istiyorsan ilk olman gereken şey iyi bir webmaster.

Öncellikle buraya kadar zahmet edip okuduğun için teşekkürler. Bu benim ilk halka açık yazım. Bu konuda kendimi geliştirmem için senin fikirlerine ihtiyacım var. Yorumlarınızı bekliyorum.

Herkesin işi rast gitsin.