Stres atmak için her zaman kendi başına kalmana gerek kalmaz. Arkadaşlarınla bir araya gelip çeşitli parti oyunlarıyla stres atabilirsin.

Image for post
Image for post
Photo by Will Porada on Unsplash

Parti oyunları insanları bir araya getiren özel oyunlardır. Bu oyunları oynarken yeni dostluklar kurabilir veya eski arkadaşlarınla çok iyi vakit geçirebilirsin. Fakat bu oyunlarda her zaman enerji dolu olmak kolay değildir. Stres atmak istiyorsan doğru oyunu seçmen gerekir.

Bir ev partisi verdiğin zaman tüm katılımcıları telefonlarından uzak tutup bir oyuna katılması konusunda ikna etmek istiyorsan çeşitli parti oyunlarına başvurmalısın. Bu parti oyunlarından birkaçını paylaşıyorum. Umarım keyifli vakit geçirir ve eğlencenin tadını çıkarabilirsin.

1. Doğruluk mu cesaret mi?

Doğruluk mu cesaret mi veya şişe çevirmece olarak bilinen bu oyun parti oyunlarının vazgeçilmezlerinden birisidir. Özellikle tanıdığın ve tanımadığın insanlarla bir arada oynayabileceğin en keyifli oyun özelliği taşır…

Stres atmaktan rahatlamaya, rahatlamaktan daha duru bir zihne sahip olmak için yapabileceğin pek çok şey vardır. Stres anında yapılabilecekleri öğrenerek ilk adımı atmayı başarabilirsin.

Image for post
Image for post
Photo by Nik Shuliahin on Unsplash

Stres ile hayatın her alanında karşılaşabilirsiniz. Stres atmak için yapılabilecekleri öğrenerek stresten uzaklaşabilir ve kendinizi rahatlatabilirsiniz. Stres hayatın her anında karşılaşabileceğimiz bazen kronik, bazen ise beklenmedik psikolojik bir problemdir.

Ne kadar dikkatli olursak olalım stres bizi bulabilir. Stresi ne kadar göz ardı edersek ondan etkilenme olasılığımız bir o kadar yüksek olur. Stres altında kaldığımız zaman ise verimliliğimiz düşer ve sonucunda yapmak istediklerimizi tam anlamıyla gerçekleştiremeyiz.

Stresten uzak olmak istiyorsanız kendinize stresten uzak olma yöntemleri geliştirmelisiniz. Ancak bir şekilde stres sizi etkisi altına aldığında ise rahatlamak için mutlaka stres atmaya çalışmalısınız. Bu nedenle stres atmak için neler yapılabileceğini daima aklınızda bulundurmalısınız.

1. Bulunduğunuz ortamı havalandırın

Dürüstlükten dayanıklı olmaya, tevazu sahibi olmaktan vizyon sahibi olmaya kadar liderlik özelliklerini perçinleyecek çeşitli yeteneklere sahip olmayı denemelisin.

Image for post
Image for post
Photo by Markus Spiske on Unsplash

Kendi işini yönetiyor olabilir veya bir ofis ortamında çalışıyor olabilirsin. En iyi liderler çalışanlar, ekip üyeleri ve müşterilerle olumlu etkileşim kurmaya yardımcı olabilmeleri için güçlü liderlik özelliklerine ihtiyaç duyarlar. Davranış teorilere göre tüm bu özellikler sonradan öğrenilebilen şeylerdir.

Kısaca bahsetmek gerekirse iyi bir liderin dürüst, dayanıklı, hesap verebilir, empati kurabilir, tevazu sahibi, vizyon sahibi, etrafındaki etkileyen ve pozitif biri olması gerekir. Liderlik kelimesini nasıl tanımladığının bir önemi yoktur. Bazı kişiler deneyimler ve davranışlar doğrultusunda başkalarının hayatını etkileyebilirler.

1. İletişim

Eğer bir lider olmak istiyorsan iyi iletişim becerilerine sahip olmak çok önemlidir. İletişim kurmak için dili kullanmak bir insan olarak sahip olduğumuz değerli…

Sürekli olumlu düşün telkinleriyle karşı karşıya kalmana rağmen hala bunu başaramıyorsan doğru adımları atmıyorsun demektir. Olumlu düşünmek, zihninde kabarmaya başlayan olumsuz düşüncelerini bir bir yok ederek daha sağlıklı bir düşünce yapısına kavuşmak anlamına gelir.

Image for post
Image for post
Photo by Pacto Visual on Unsplash

Sahip olduğun düşünce yapısı gün içerisinde karşına çıkan durumlara karşı verdiğin duygusal cevapları içermektedir. Sağlıklı ve kaliteli bir hayata sahip olmak istiyorsan düşünce yapının olumsuz düşüncelerden arındırılması gerekir.

Seni olumsuzluğa itip duran nedenleri değiştirebilecek güce sahip olamayabilirsin ancak dilersen olumsuz düşüncelere meydan okuyarak hayatında yer alan hayal kırıklıklarına karşı daha dirayetli olup hayatının kalitesini yükseltebilirsin.

Olumlu düşünce yapısına sahip olmak için izlenmesi gereken standart bir formül yoktur. Her insanın hayatında yaşadığı olaylar farklı olabileceği için herkesin farklı bir yol çizmesi gerekebilir.

Olumsuz düşüncelere meydan okumak, hayata bakış açını değiştirmek ve sağlıklı bir biçimde yaşamaya çalışmak senin olumlu bir düşünce yapısına…

Tembellik ile mücadele etmek gerçekten yorucu bir iştir. Bir şeyler yapmaya çalışırken işlerin bir türlü bitmediğini fark edersin. Kendini bu noktada görüyorsan tembellikten kurtulmak için daha işe yarar şeyler yapmaya başlaman gerekir.

Image for post
Image for post
Photo by Kate Stone Matheson on Unsplash

1. Her şeyi planla

Tembelliği yenme konusunda pek çok kişi yapılacaklar listesini kullanman konusunda sana tavsiyede bulunacaktır. Yapılacaklar listesi oluşturmak iyi bir adımdır ama tek başına bir çözüm değildir. Çünkü onlara aktif planın içerisinde yer vermen gerekir.

Yapılacaklar listesi seni tamamlanması gereken işler konusunda uyarır. Böylece işleri çok daha etkili bir biçimde yapmayı başarabilirsin. Ancak yapılacaklar listesini oluşturup onu bir kenara bırakırsan hiçbir faydasını göremezsin.

Bunun en büyük sebebi kenara atılmış bir yapılacaklar listesinin aslında istek listesine dönüşmesidir. Yapılacaklar listesini hazırladığın günlük veya haftalık planın parçası haline getirerek çok daha üretken bir biçimde hareket etmeye başlayabilirsin.

Yapılacaklar listesinde her neye yer verdiysen onu yapma…

Grisayfalar.com

Daha çok oku. Daha fazla öğren. Daha iyi yaşa.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store