Hayatı daha iyi yaşamanız için 5 yaratıcı fikir

Photo by Andre Hunter on Unsplash

Hayat nasıl daha güzel yaşanır? Hayat nasıl daha mutlu yaşanır? Hayat nasıl doya doya yaşanır? Tüm bunlar dahil olmak üzere pek çok soruya cevap bulmak isteyebilirsiniz. Üstelik bu açıdan kendinizi değiştirmek için çabalayabilirsiniz.

Değişim kolay bir durum olmadığından doğru seçimler yapabilmek gerekir. Hayatınıza yapacağınız dokunuşlar her şeyi kökten değiştirecek şekilde olmamalıdır. Sadece mevcut aksaklıkları giderebilmek için çeşitli çözümler üretmelisiniz.

1. Mutluluğu yakalayın

“Değişmek istiyorum, mutlu olmak istiyorum, iyi yaşamak istiyorum ama olmuyor!” diye sürekli serzenişlerde bulunuyorsanız hayatınızda bir şeyler eksik demektir. Tartışmasız bir biçimde bunlardan en önemlisi mutluluktur.

Mutluluk için belirlemiş olduğunuz sınır çok yüksekse ne yaparsan yapın o çıtaya dokunmayı dahi başaramazsınız. Yapılan çeşitli araştırmalara göre mutluluk hayatın en önemli parçasıdır. Mutluluğa sadık kalırsanız işinizi kolaylaştırmış olursunuz.

En kolay şekilde mutluluğu yakalamak istiyorsanız “teşekkür etmeyi” öğrenmeniz gerekir. Basit bir teşekkür mesajı ruh halinizi baştan aşağı değiştirebilir. Her gün yakınınızdaki insanlara teşekkür ederek mutluluğa yakın olmayı başarabilirsiniz.

2. Başarıları hatırlayın

Hayatta herkesin kendine özgü bir problemi vardır. Dolayısıyla insan sadece kendi yaptıklarını tam anlamıyla görme potansiyeline sahiptir. Daha iyi yaşamak istiyorsanız sizi motive edebilmeleri için başardıklarınızı hatırlamak zorundasınız.

Başardığınız her ne varsa bunları bir yere not etmelisiniz. Örneğin, iş amacıyla açmış olduğunuz bir LinkedIn profili veya arkadaşlarının ekli olduğu bir Facebook profili bu iş için idealdir. Başarılarınızı görünür kılmalı ve onlarla gurur duymalısınız.

Hiç kimse başkalarının başarılarını görmek istemeyebilir. Fakat sizin amacınız başarılarınızı diğerlerinin gözüne sokmak değildir. Sadece zamanı geldiğinde hatırlamak için bir anı oluşturduğunuzu düşünmeniz fazlasıyla yeterlidir.

3. Gelişime odaklanın

Hayatta elde ettiklerinden daha çok sürece odaklanmanız gerekir. Başardıkların elbette değerlidir ama hayat yeni başlangıçlarla doludur. Her bir yeni başlangıç yeni bir macera anlamına gelir. Bu sebeple kendinizi geliştirmeye odaklanmanız gerekir.

Gelişimi sürekli hale getirmek istiyorsanız öğrenmeye açık olmalısınız. Bir blog yazarından, bir videodan, bir kitaptan, bir öğretmenden veya farklı bir kaynaktan bir şeyler öğrenmeye çalışmalısınız. Vaktinizin bir kısmını buna ayırmalısınız.

İnternet, araştırma yapabilmeniz ve yeni bilgiler keşfetmeniz konusunda size sayısız fırsatlar sunar. Sürekli komik videolar, anlamsız hikayeler ve absürt paylaşımlarla vaktinizi tüketmemelisiniz. Ufkunuzu genişletecek yeni şeyler öğrenmelisiniz.

4. Sosyalleşmeye çalışın

Hayatınızın daha iyi olmasını istiyorsanız sosyalleşmek zorundasınız. Sosyalleşmek için sürekli dışarı çıkıp gezmenize gerek yoktur. Önemli olarak sürekliliği sağlamak ve verimli bir şekilde sosyalleşmektir. Arkadaşlarınızla sohbet etmek bile yeterlidir.

Yakın arkadaşlarınızla mutlaka sürekli görüşmelisiniz. Sosyal medya ve anlık iletişim araçlarını birer sosyalleşme aracı olarak görmelisiniz. Mümkün olduğunda yüz yüze görüşerek etrafınızda oluşan yalnızlık bulutlarını dağıtmaya çalışmalısınız.

Yakın arkadaşlarınızla çeşitli planlar yaparak sosyalleşmeyi farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz. Onlarla görüşürken film izleyebilir, tiyatroya gidebilir veya daha eğlenceli aktiviteler yapabilirsiniz. Önemli olan birlikte vakit geçirebilmektir.

5. Kendinizi hatırlatın

Hayatınızı daha iyi bir şekilde yaşamak istiyorsanız insanlarla bağlantı kurmalısınız. Kuracağınız bağlantıların bir kısmı kalıcı ve güçlü değerlerden oluşmalıdır. İkinci kısım ise sürekliliği ön plana çıkarmalı ve gerekirse zayıf olmalıdır.

Araştırmalar, kendini hatırlatan insanların diğerlerine göre çok daha başarılı olduklarını gösterir. Bağlantı kurduğunuz kişilerle görüşerek veya konuşarak kendinizi kolayca hatırlatabilirsiniz. Böylece unutulan insanlardan biri olmazsınız.

Umarım bu bilgiler hayatınızı daha iyi yaşamanızı sağlama konusunda size yardımcı olmuştur. Yazımı beğendiyseniz arkadaşlarınla paylaşabilirsiniz. Bu tarz daha fazla yazı okumak istiyorsanız Grisayfalar’ı ziyaret edebilirsiniz.

--

--

“Daha çok oku. Daha fazla öğren. Daha iyi yaşa.” — Kaan Karadeniz | Blog adresim: https://www.grisayfalar.com/

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Grisayfalar

Grisayfalar

“Daha çok oku. Daha fazla öğren. Daha iyi yaşa.” — Kaan Karadeniz | Blog adresim: https://www.grisayfalar.com/