Аліна Познанська: «Останнім часом я помічаю, що активних людей набагато більше, ніж ми про це знаємо»

Україна поступово прокидається від тоталітарних звичок командного суспільства. Тренд на демократичні відносини із владою і активну громадянську позицію розвивається і в Сумах.

Ми поговорили з одним із активних громадян Сум — фасилітатором Аліною Познанської про активних громадян і Британську раду, яка інвестує кошти в розвиток громадянського суспільства, в тому числі і в Сумах.

- Розкажи, як називається те, чим ти займаєшся?

- Я представляю партнерську організацію програми Британської ради «Активні громадяни». Я — майстер-фасилітатор в цій програмі. Командою майстер-фасилітаторів ми навчаємо людей концепції програми «Активні громадяни» та тренуємо фасилітаторів на національних тренінгах у Києві, котрі у свою чергу організовують і проводять локальні тренінги. Окрім того в Сумській області ми проводимо локальні тренінги за програмою «Активні громадяни» та допомагаємо людям писати проекти і подавати їх на грант

- Давай щодо Британії, щодо нових умов… Як зараз із Brexit?

- Тут без коментарів. Програми це не стосується

- От людина хоче взяти кошти від вашої програми. Що ти в цьому плані рекомендуєш?

- Дивіться, якщо в людини є якісь ідеї саме соціальних проектів, то завжди є три шляхи їх реалізації. Перший — профандрайзети гроші чи послуги. Коли людина запалюється чимось, то вона готова докладати зусиль, знаходить партнерів, і реалізує проект, якщо ми його не переводимо у фінансову площину (зробити благодійний концерт, що ми постійно зараз робимо). Другий шлях — це можливість саме громадських організацій знайти фонди чи гранти, які фондують сферу, в якій ти хочеш реалізовувати свої проекти. Третій варіант — прийти на тренінг «Активні громадяни» та подати проект, навіть якщо ти не є членом ГО. У нас є приклади, коли люди не з громадського сектору, просто люди з “наболівшим”, приходили і подавали свої проекти. Ми допомагаємо, вичитуємо проект, відправляємо на Київ, і якщо Британська рада утверджує, то ми підтримуємо і реалізацію, і звітність. Тому людина без досвіду, маючи лише ідею, може отримати кошти, до 15 тисяч гривень, саме в нашій програмі.

- А що можеш сказати про вислів “грантоїд”?

- Складно говорити про грантоїдство в рамках проектів на 15 тисяч гривень. В принципі, це досить невеликі кошти. Тим більше, є чітка система звітності. Люди отримують кошти через нас і я особисто роблю кожну проплату. Хоча, якщо брати Европу, то них є нормальним, коли організація існує за рахунок грантів, коли менеджери проектів отримують кошти з грантів, і з цих грантів фінансується офіс тощо. Але у нас інша ситуація.

- Наскільки люди вміють використовувати гроші після їх отримання?

- Тут питання більше на етапі подачі заявок, тому що ми завжди у першу чергу дивимося на мету і бюджет, і інколи дійсно бюджети неадекватні, тоді ми просто не пропускаємо проект далі, або відправляємо на доопрацювання. А іноді люди більш коштовні проекти намагаються реалізувати на ці гроші, використовуючи кожну копійку, і підключаючи кожен свій зв’язок, і тоді виявляється, що за 15000 можна робити шикарні речі. Коли в людині дійсно горить, дійсно є ідея, дійсно болить і дійсно хочеться, то навіть на маленькій грант можна зробити дуже відчутні локальні зміни. А буває і навпаки, коли невідчутно використовуються тисячі доларів!

- На що дає гроші Британська рада?

- У Британської ради є чіткий критерій: проект має вирішувати якусь локальну проблему, він має бути локально відчутний. Наприклад, на тренінги кошти не дають, тобто тренінг заради тренінгу не фінансується. Але в нас був проект Клуб позитивного материнства “Fly-МАМА”, який був профінансований, але він дав в результаті дуже крутий вихлоп. Зараз клуб перейменували в “Мамченя”. Вони постійно діють, реалізуються свої проекти. Одна із активних мам — Дана Мартинюк, після флай-мами, прийшла на тренінг «Активні громадяни», подала проект і отримала грант на облагородження коридору в дитячій лікарні, де були зроблені розвиваючі фотошпалери. Зазвичай фінансуються сталі проекти. Дуже багато підтримано інфраструктурних проектів: воркаут майданчики, дитячі майданчики в селах, ремонти молодіжних центрів. Зараз реалізуємо проект Smoking right. Це будуть смітники для курців, які мають мотивувати не палити. Загалом, дають гроші на те, що змінює якось життя суспільства. Родинна гра «Сумщина: загадкова та невідома» — теж гарний приклад проекту.

- А на які речі не дають гроші?

- На оргтехніку не дають. Фінансується розхідний матеріал, транспорт, іноді добові, якщо проект з візитами пов’язаний, будівельні матеріали… Ми подавали заявку на проект Art Tech, мали закупити навушники для людей, які погано бачать, щоб вони могли торкатись до картин і слухати про них. Не профінансували, аргументація була типу «навіщо, якщо можна взяти гаджет з навушниками і просто створити аудіопрограму».

- Який вплив мають такі локальні речі на загальний стан системи?

- Ось цікаве спостереження: у нас був проект «Барвами життя». Розфарбували 4 зупинки у Ворожбі, в Лебедині і по дорозі до Лебедина. Діти їх очистили, розфарбували, наприклад в Лебедині намалювали лебедів, українські орнаменти тощо. Ми через пів року приїхали читати тренінги в Лебедин і побачили, що на всіх зупинках по місту багато оголошень, а от розфарбована зупинка була досить чистою і охайною. Думаю, все таки це впливає на свідомість людей, бо люди дивляться і думають, що це ж зробили своїми руками діти, то навіщо псувати? Думаю, люди так починаються розуміти, що винен не президент, і що все починається з кроку кожної людини, кожна зміна починається з людини. От я вчора була в шоці, коли мимо пройшла якась тьотінька в шубі і просто кинула обгортку від цукерки. У мене мову відняло! Це ж не підліток, це жінка в шубі… Нонсенс якийсь. Тому можливо такими маленькими кроками хоч трохи будем змінювати свідомість людей.

- Поговорим про свідомість. Є такі поняття як волонтери, активісти, активні громадяни. Хто вони? Кого саме ви виховуєте?

- Є програма «Активні громадяни», а є просто активні громадяни. Програма несе метафоричну ідею, що жити це наче пливти річкою. І щоб знайти себе в течії життя, ми пропонуємо 5 модулів. Перший — «Я і моя ідентичність», це зрозуміти хто я, хто мій сусід, хто мій брат, хто є людина з іншої країни, в чому ми схожі, в чому відмінні. Кожна людна — це маленький світ, який нам варто поважати. На другому етапі ми говоримо про «Ти і я — діалог». І це не тільки розмова двох людей. За допомогою діалогу ми можем поширювати знання і цим самим збагачувати себе та інших. Третій — «Ми — громада»: усвідомлення себе як частини громади, громади — як цілісної системи, яка може щось змінювати. Далі ми говорим про планування проектів соціальної дії та їх реалізацію. І потім вже випускники, якщо це відповідає їх ідентичності, йдуть і роблять те, що вважають потрібним зробити. От наприклад, зараз ми намагаємось активно робити якісь концерти благодійні для мам, у яких хворі дітки. Я сама мама, я себе ідентифікую як мама, і для мене центром всесвіту є моя дитина. Я розумію, який це біль, коли дитина хвора, і саме через це ти підіймаєшся, йдеш і щось робиш. Точно так виник проект «Собачі вбиральні». Дівчинці набридло гуляти по парку, де все у цих фекаліях, і вона, розуміючи, що це може бути великою загрозою для тих самих діток, вирішила започаткувати такий проект. Вона бачила, як це діє за кордоном. Вона бачила, як цей рух розвивається в Україні. І чому б не долучити Суми? Але тут ще треба працювати з ментальністю людей, щоб воно більш ефективно діяло. Але саме так і виникають проекти. Починається все з власної ідентичності. І це суть програми «Активні громадяни». Якщо говорити взагалі, хто такі активні громадяни, це ті, хто відриває п’яту точку від телевізора та комп’ютера, де ми все полюбляєм коментувати, і йдемо робити щось реальне, і робимо не для того аби потім це показувати комусь і кричати про це, а щоб просто змінити життя на краще.

- От у нас в принципі не тоталітарна влада, і вона в цілому не заважає розвитку суспільства. Чому в нас все одно поки що не розвинуте суспільство? Є невелика кількість активних громадян, але вони зтикаються з масою неактивності.

- Згадується пісня “собака бывает кусачей только от жизни собачей”. Ми от приїздим до сел, намагаємось там активізувати людей. І люди, в яких 1500 грн зарплатні, яким треба рано зранку прокидатись, щоб ще коров подоїти, в них немає часу подумати про те, що можна щось змінити. Може не навчили. Чому в місті так? Схоже, кожен живе в своєму футлярі. Хоча останнім часом я помічаю, що активних людей набагато більше, ніж ми про це знаєм. Звичайні люди починають активно діяти, а якщо не можуть, то скидають 200–300грн на допомогу. Це вже щось, це активність. Тому казати, що в нас зовсім не розвинуте громадянське суспільство… Я б так не сказала.

- Можливо, громадянське суспільство це коли людина реагує, підключається до якоїсь проблеми? Ну або хоча б не руйнує діючі проекти. Ті ж собачі вбиральні — прикольний проект, але не працює. Чомусь певний відсоток речей не працює. Можливо ще просто не час чи треба якось працювати з суспільством?

- З цими вбиральнями багато хто мені задавав питання. Ми навіть про екологічну освіту говорили. І можливо це просто перші кроки, і через 5 років, коли такі вбиральні будуть по всіх Сумах, будуть згадувати, що перші поставили за гроші Британської ради. Все рівно це потрібно робити, хоча б для того, щоб одна людина зі ста зупинилась і задумалась. Певно, що треба працювати. Коли я була в Німеччині, перше, що мені показали хости (приймаюча родина), це куди що викидувати: папір, скло і так далі. Я запитувала, як вони до цього дійшли, а мені відповіли, що коли впроваджували систему сортування сміття, починали працювати з дітьми в школі, і вони приходили до батьків і казали їм: «а-я-яй!, потрібно сортувати, тому що це «раз два три», і за 10 років ця система повністю ввійшла в маси. Не потрібно придумувати велосипед, потрібно користуватися діючими схемами.

- Тобто треба запускати більше освітніх проектів, які націлені на дітей, так?

- Так. От екологічна освіта — теж страждальна тема. Чому зараз так? Я пам’ятаю коли була в школі, у нас все було в добровільно-примусовому порядку. Волонтерство було добровільно-примусове. “Ти маєш сходити до тієї бабусі, прибрати цю частину ділянки”. І ніхто не запитував, хочеш ти чи не хочеш. Система мотивації закладалася неправильно в корені, все це сприймалося як “о, знову вигнали щось робити”. А те, що ти пройдеш по чистих вулицях і це буде приємно, про це ніхто не говорив.

- Ти буваєш в різних містах. Чому в тому ж Києві собачі вбиральні спрацювали, а в нас ні?

- Мабуть, тому що в Києві відразу встановили набагато більше вбиралень. А взагалі не знаю. Можливо вони ближче до Європи, а ми — далі…

- Більше освічених? Хоча система освіти, думаю, така ж.

- Та ні, не більш освічені…. Іноді робиш, і руки опускаються. Я читала коментарі людей, яких я поважала, щодо собачих вбиралень, і була в шоці, і думала, що може ми дійсно дарма це робим? Але ж ні. Приклад. Був тренінг у Глухові, на який зібралися і представники місцевої ради, і представники вузу, громадські діячі. У результаті тренінгу і подачі проектів грант отримав проект депутата Глухівської ради Галини Овсянко. Біля місцевої річки довго був смітник. Вона зібрала людей і разом вони вигребли частину сміття. На другий суботник прийшло вже не 20, а 50 людей, і зона була повністю прибрана. Далі пані Галина написала проект у рамках програми «Активні громадяни» і виграла кошти. Лісництво надало деревину (а вона дуже дорога). За кошти Британської Ради була зроблена обробка деревини і фарбування, за допомогою волонтерів та місцевих партнерів зробили величезну альтанку, гірку, гойдалку, місце для пісочниці. Ми поїхали на відкриття. Пані Галина, коли говорила привітальну промову, дуже розчулилася і сказала, що мрії здійснюються. Вартість мрії — 15 тисяч. І ці щасливі обличчя людей… Вони розуміють, що це вони зробили, що тепер є гарне місце. І ця зміна свідомості — наше спільне щастя.

- Щодо Сум. Які б ти проблеми виділила і які б могла запропонувати шляхи їх вирішення?

- Вважаю, що в Сумах робиться багато позитивних речей. Та ж сама Агенція промоції, в них багато проектів. Активних діючих громадських організацій достатньо велика кількість. Думаю, основна проблема — що треба частіше зупинятись і дивитись навколо себе. Насправді Суми — дуже красиве місто! Є на що подивитись. Аби ми почали з елементарного — не кидати сміття під ноги, не ламати те, що зроблено кимось, більше посміхатись, цікавитися як справи у сусіда, нести більше добра в цей світ. Відкриваєш стрічку фейсбук — або «я красива» або «все погано». Позитиву мало. Хочеться більше.

- Як виховати активного громадянина?

- Є яскравий приклад. Минулого року в нас був з’їзд активних громадян в Києві. Ми взяли своїх дітей. Там було 200 людей. Були різні сесії, обговорювали проблеми. Одна з сесій — питання безпритульних тварин. Наші діти (Міланка 5 р, Марічка 6 р і Даша 8 р.) сиділи, слухали. Потім дорослі розійшлися писати проекти, а дівчата подумали: «Чому всі пишуть, а ми не пишемо?». Вони взяли ватман, написали «тваринкам потрібен дім», зробили листівки (в нас був майстер клас по їх виготовленню), і почали продавати листівки, збирати гроші для тварин. Вони назбирали 62 гривні. Ми ще докинули і повезли дітей у притулок. Дівчатка передали гроші, подивилися на собачок. Зараз, періодично, вони знову хочуть щось робити. Таким власним прикладом, коли дитинка виступає на благодійних концертах, і взагалі коли бачить що мама з татом активні, то і сама буде активна. Коли не примушувати до волонтерства, а мотивувати, показуючи результати, що діти теж щось можуть робити, тоді це дає розуміння “як не ми, то хто?”, і що «у Бога немає інших рук окрім наших». Це потрібно робити з дитинства. Мене в свій час виховала церква. Не знаю яка церква зараз, тоді вона була гарна… Так от, перше — показувати приклад з дитинства, друге — щось не подобається, то шукай, як ти можеш це змінити. Сподіватись, що прийде мер і побілить під’їзд — це смішно. Згуртуй людей або скиньтесь грошима і найміть малярів, і бац — під’їзд красивий…

- Чим сумська активна громада відрізняється від громад інших міст?

- Місто в нас порівняно невелике, і за рахунок цього всі активні організації знайомі один з одним, і тому деякі проекти реалізовувати простіше, ніж в інших містах. У нас є постійні партнери, інституції, що нас підтримують (Агенція промоції «Сми», центр дозвілля молоді, соціально-відповідальні бізнес-структури). І людей, які “бояться бути нормальними”, які готові вкладати свій час в соціально-корисні речі — таких багато. Так що в деякому плані легше, згуртованості більше. Я все таки вважаю, що ми — досить активна громада. І пишаюся тим, що я сумчанка.