Marketplace 3.0 - liczy się dobre intro

Najpierw wyrosły monopole w postaci Amazona, eBaya czy Allegro. Później szereg firm budowanych w konkretnym segmencie, często wokół idei sharing economy, od Etsy po Airbnb i BlaBlaCar. Teraz przyszedł czas na trzecią generację marketplace’ów — łączą one konsumentów z usługodawcami, którzy mogą spełnić ich oczekiwania.

W dotychczasowych platformach konsument najwięcej czasu poświęcał na przeglądanie ofert — zazwyczaj tylko po to, żeby zorientować się, czego może oczekiwać. Marketplace 3.0 nie jest oparty na listingach produktów czy usług, co jest charakterystyczne dla platform takich jak Allegro czy Airbnb. Chodzi w nim o to, żeby — mówiąc obrazowo — obu stronom zrobić dobre intro tj. konsumentom i sprzedawcom dostarczyć wartościowych kontaktów, które doprowadzą do transakcji. Sukces powodzenia marketplace’u 3.0 zależy od tego, czy jest w stanie pomóc rozpoznać usługodawcom (sprzedawcom) ich możliwości, zaś konsumentom (użytkownikom) ich oczekiwania.

Zgodnie z tymi założeniami rozwijamy Briefly — serwis dla osób, które szukają atrakcyjnych miejsc na zorganizowanie imprezy lub wydarzenia (np. urodzin, chrzcin, komunii, integracji firmowej, wieczoru panieńskiego). Użytkownik Briefly po złożeniu zapytania w krótkim czasie dostaje oferty dopasowane do swoich potrzeb rozrywkowych i możliwości finansowych bezpośrednio od kilku zainteresowanych miejsc (np. restauracji, escape roomów, szkół gotowania).

Wraz z kolejnymi spływającymi zapytaniami zrozumieliśmy, że formularz zapytania powinien być sam w sobie wartością dla osoby, szukającej miejsca na urodziny, chrzciny, integrację itp. Powinien być drogowskazem i podpowiedzią dla osoby, która chce/musi zorganizować imprezę lub wydarzenie, czego tak naprawdę może oczekiwać. To właśnie formularz zapytania jest w naszym przypadku tzw. funkcjonalną wartością platformy (ang. marketplace point value) — pomaga użytkownikowi być bardziej precyzyjnym i dzięki temu bardziej decyzyjnym, niezależnie nawet od wielkości i płynności platformy (marketplace liquidity).

W Polsce serwisów działających w oparciu o podobny model jest więcej. W ostatnim czasie pojawiły się informacje np. o Obido (kupno mieszkania od spełniającego określone wymagania dewelopera) czy Motsy (kupno dopasowanego samochodu od dilera).

W USA czołowym marketplace’em 3.0 jest działający od 2009 roku Thumbtack — platforma łącząca w tym momencie 200 tysięcy fachowców (np. malarzy, stolarzy, trenerów personalnych) z konsumentami. Wystarczy samemu sprawdzić, jacy są dobrzy w rozpoznawaniu możliwości i oczekiwań obu stron, by nie dziwiło, że po zeszłorocznej rundzie finansowania serwis jest wyceniany na 1,3 miliarda dolarów. W ich przypadku bardzo ciekawa jest również droga, którą przebyli i pivoty w modelu biznesowym (od prowizji za transakcje przez miesięczne subskrypcje po tzw. intro-based model).

Po model platform 3.0 sięgnął ostatnio także Reid Hoffman, rozwijając własny, wewnętrzny marketplace LinkedIna — ProFinder. Dysponując ogromnym zasobem zarejestrowanych specjalistów, LinkedIn chce ich teraz ze sobą skutecznie łączyć (by oczywiście na tym zarabiać).