5 kroków do stworzenia wyjątkowego listu motywacyjnego

Grzegorz Deszczu Deszczka
5 min readMar 15, 2017

--

Przygotowałeś świetne CV, wybrałeś ogłoszenia na które chcesz aplikować, zaczynasz z nadzieją, że to dzisiaj jest ten dzień w którym ktoś Cię zauważy. Włączasz przeglądarkę i wypełniasz formularz, załączasz CV, aż tu nagle informacja…dołącz list motywacyjny. Halo, jaki list? Gdzie list? Przecież…

Mogłoby się wydawać, że list motywacyjny w obecnych czasach to już rzadko występująca praktyka weryfikacji kandydata, ale mimo wszystko zdarza się, że niektóre firmy takiego listu oczekują. To czy zostanie on przeczytany to już inna kwestia. Dzięki krokom które zostaną przedstawione w artykule dowiesz co zrobić żeby tak się stało.

Jeśli przygotowanie swoich dokumentów rozpocząłeś od napisania listu to tutaj poradnik jak przygotować CV dzięki któremu będziesz posiadał komplet dokumentów które w niedługim czasie zapewnią Ci pracę. https://medium.com/@grzegorzdeszczudeszczka/5-wyr%C3%B3%C5%BCnik%C3%B3w-idealnego-cv-676aa4759817#.cczuu0u2c

Krok 1

Wysyłaj list motywacyjny jeśli firma go oczekuje

Jeśli firma prosi o przesłanie listu motywacyjnego to nie jest jej widzimisię tylko wytyczne procesu rekrutacji. Jeśli go nie przesyłasz to na samym początku pokazujesz, że lekceważysz zasady w niej panujące oraz wykazujesz się brakiem zaangażowania. Możesz skreślić swoje szanse ponieważ w panelach rekruterów widać kto taki list dodał, a kto nie. Tym sposobem Twoja aplikacja może zostać w ogóle nie otworzona z powodów formalnych.

Działa to również w drugą stronę, jeśli nie została podana informacja, że wymagany jest list motywacyjny nie przesyłaj go, po prostu dostosuj się do wymogów firmy do której aplikujesz.

Jako rekruter z kilkuletnim doświadczeniem, mogę powiedzieć otwarcie — w przypadku sektora (finanse i rachunkowość) oraz poziomu stanowisk (eksperckie i managerskie), w ramach których prowadzę procesy rekrutacyjne — praktycznie w ogóle nie czyta się listów motywacyjnych. Wynika to z faktu, że na pierwszym etapie rekrutacji dobrze skonstruowane CV stanowi wystarczające źródło informacji.

Drugi czynnik to brak czasu. Każdego dnia rekruter przegląda dużą ilość CV, przeprowadza wiele rozmów wstępnych, następnie pogłębione interview telefonicznie, jak również spotkanie bezpośrednie. Dlatego analizujemy tylko te dokumenty, o które prosimy w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

Wypowiedź: Małgorzata Sułkowska, Recruitment Consultant / Headhunter in Antal Finance & Accountancy.

Krok 2

Spójność z CV

Na samym wstępie warto zauważyć, że list motywacyjny nie jest przepisanym CV w formie zdań. Często popełnianym błędem jest opisywanie swojego doświadczenia punkt po punkcie jak przedstawiliśmy je w CV. W liście motywacyjnym chodzi o coś zupełnie innego. Jak sama nazwa wskazuje prezentujesz w nim swoje motywacje do rozpoczęcia pracy na stanowisku o które się ubiegasz.

Aby uniknąć nadmiernej ilości dodatkowy informacji i plików, poza podstawowymi informacjami, zachęcam moich kandydatów do dodania do CV dodatkowych obszarów które sprawią, że prawdopodobnie list motywacyjny nie będzie już właściwie potrzebny.

Summary bo o nim mowa jest często opisywane jako motywacja do szukania pracy , mocne strony kandydata oraz kierunki rozwoju, szeroki opis zakresu odpowiedzialności na danym (obecnym i poprzednim) stanowisku oraz sukcesy i osiągnięcia w poszczególnych miejscach pracy.

Wypowiedź: Małgorzata Sułkowska, Recruitment Consultant / Headhunter in Antal Finance & Accountancy.

Zachowaj style prezentowania treści które zastosowałeś w CV, niech list będzie napisany tą samą czcionką z zachowaniem takich samych odstępów oraz wyróżników w postaci podkreśleń lub kolorów. Potraktuj CV i list motywacyjny jak komplet, a zachowanie spójności sprawi że dokumenty będą wyglądać profesjonalnie.

Krok 3

Bądź sobą!

List motywacyjny to raczej formalny dokument ale można go oczywiście napisać w bardziej personalny sposób. Rekruter czytając go będzie mógł poznać nie tylko Twoją motywację ale również Ciebie.

To jakiego języka używasz, jak piszesz o swoich osiągnięciach sprawia, że wyróżniasz się i zapadasz w pamięć. Nie może to być oczywiście język jaki stosujesz w rozmowie ze znajomymi, postaraj się by to co piszesz pokazywało kim jesteś i jakie wartości reprezentujesz. Ludzie uwielbiają historie, opowiedz swoją tak żeby mieli ochotę Cię poznać i zaprosić na rozmowę.

Krok 4

Nie kopiuj!

List motywacyjny ściągnięty z internetu? To nie przejdzie! Kto by chciał czytać kolejne xero zaczynające się słowami: “W odpowiedz na Państwa ofertę…”. Nawet jeśli Twoje CV przykuje uwagę, a kwalifikacje będą odpowiadać stanowisku na które aplikujesz, tak przygotowanym listem możesz zaprzepaścić swoje szanse. Napisz mniej ale własnymi słowami zamiast wklejać kolejne zdania z gotowych przykładów zaczerpniętych z internetu.

Jeśli decydujemy się na to, aby jednak poza CV przedstawić potencjalnemu pracodawcy list motywacyjny, to przede wszystkim warto aby list był: spersonalizowany — tzn. skierowany konkretnie do danego pracodawcy i stanowiska oraz aby zawierał konkretne informacje — tzn. tak zwana zasada; „krótko, zwięźle i na temat”.

Wypowiedź: Małgorzata Sułkowska, Recruitment Consultant / Headhunter in Antal Finance & Accountancy.

Krok 5

Pokaż na co Cię stać

Dla przyszłego pracodawcy najważniejsze jest jakie korzyści możesz wnieść do jego firmy. Opisz jakie wartości udało Ci się wnieść do firmy w której wcześniej pracowałeś.

Pisz konkretnie, posługuj się liczbami oraz faktami i danymi. Powody dla których warto Cię zatrudnić możesz przedstawić w postaci 3–5 podpunktów w których zaprezentujesz swoje dokonania i momenty z których jesteś najbardziej dumny w swojej pracy.

Najbardziej istotnym elementem listu jest motywacja — powód zmiany pracy / otwartości na nowe wyzwania, motywacja do pracy na danym stanowisku i w tej konkretnej firmie. Warto dodać również informacje o swoich największych sukcesach i osiągnięciach, które potwierdzą dlaczego jest się właściwym kandydatem na dane stanowisko. Coraz częściej jednak kandydaci umieszczają takie informacje już w CV.

Wypowiedź: Małgorzata Sułkowska, Recruitment Consultant / Headhunter in Antal Finance & Accountancy.

Jeśli potrafisz zaproponować rozwiązanie dotyczące usprawnienia jakiś rozwiązań w firmie do której aplikujesz też możesz uwzględnić swój pomysł w liście, pokaże to jak bardzo zdeterminowany jesteś żeby zdobyć pracę na tym stanowisku.

Podsumowanie

Już wiesz jak pisać listy motywacyjne które zapewnią Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a na niej już wszystko zależy od Ciebie.

Pamiętaj również o personalizacji listu, najlepiej gdybyś zaadresował go do osoby przeprowadzającej rekrutację.

List motywacyjny powinien być dostosowany do odbiorcy — konkretnej firmy, a także stanowiska o jakie się ubiegamy. W przypadku składania aplikacji na role Dyrektora Finansowego spodziewać się można, że list będzie miał formę bardziej formalną, niżeli list na stanowisko do Działu Marketingu i PRu.

Generalnie przyjmuje się, że formalny list motywacyjny, jest standardem, stąd też z drugiej strony, jeżeli ktoś ma obawy, co do formy — bezpiecznie będzie zachować się zgodnie z powszechnie przyjęta tradycja.

Wypowiedź: Małgorzata Sułkowska, Recruitment Consultant / Headhunter in Antal Finance & Accountancy.

--

--