5 zasad wygranej rozmowy kwalifikacyjnej

Grzegorz Deszczu Deszczka
5 min readApr 6, 2017

--

Przyszedł czas, że możesz się wykazać podczas spotkania face to face. CV oraz list motywacyjny napisane według zasad z wcześniejszych artykułów sprawiły, że zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i szansa na nową pracę jest już naprawdę blisko.

Na rozmowie kwalifikacyjnej najłatwiej zweryfikować kim naprawdę jesteś i czego szukasz. To jak się zachowujesz szybko zdradzi jeśli brakuje Ci doświadczenia, jesteś osobą małomówną lub szybko się denerwujesz. Możesz też sprawić, że to na rozmowie kwalifikacyjnej rozkwitniesz i zrobisz piorunujące wrażenie na rekruterze czego Ci oczywiście życzę.

Teraz albo nigdy, pozostała ostatnia prosta ale nie ma co ukrywać rozmowa to najtrudniejszy z etapów procesu rekrutacji, nie masz czasu na korektę, sprawdzenie informacji w internecie czy poradzenie się znajomego, wszystko zależy od Ciebie. Do dzieła!

Tutaj poradnik co możesz zrobić żeby twój list motywacyjny nie był identyczny jak większość znalezionych w internecie. https://medium.com/@grzegorzdeszczudeszczka/5-krok%C3%B3w-do-super-listu-motywacyjnego-5ed332e617c3#.q2daudo1t

Zasada 1

Zrób pierwsze dobre wrażenie

Zdarzyła Ci się sytuacja, że ktoś podczas waszego pierwszego spotkania w ogóle nie zapadł Ci w pamięć? Co sprawiło, że tak się właśnie stało? Pierwsze 10 sekund warunkuje to jak będziesz postrzegany przez dalszą część rozmowy.

Nie ma chyba nic gorszego niż spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną, może je przebić tylko źle dobrany strój. Punktualność jest cechą królów i nigdy ale to nigdy nie pozwól żeby trzeba było na Ciebie czekać. Uśmiechnij się, przecież jesteś szczęśliwy, że jesteś tu gdzie jesteś to był Twój wybór — no i rekrutera :)

Podstawą jest przygotowanie do rozmowy. Zdobycie informacji o firmie, jej działalności i produktach jest zawsze dobrym pomysłem, niezależnie od sektora. Dzięki temu prezentujemy się jako osoba zmotywowana do zmiany pracy i zaangażowana. Należy także pamiętać o schludnym stroju, aby wyglądać profesjonalnie.

Wypowiedź: Iga Trojanowska, Recruitment Team Lead, branża IT.

Wejdź na spotkanie pełen energii, a pierwsze podanie ręki niech sprawi, że zostaniesz odebrany jako ktoś zdecydowany i pewny siebie — nie myl pewności siebie z arogancją ponieważ dzieli je niewielka granica.

Zasada 2

Przygotuj się i nie bój się pytać

Ponad połowa sukcesu to dobre przygotowanie, reszta to zaprezentowanie tego co przygotowałeś przed rozmową. Gdy wiesz co chcesz powiedzieć i przećwiczyłeś wszystkie aspekty rozmowy, stres odpuszcza, a Ty możesz pokazać na co Cię stać.

Na wstępie zapoznaj się z informacjami na temat firmy do której idziesz na spotkanie, pozwoli Ci to zrozumieć co dla firmy jest ważne i jakie wartości wyznaje.

Warto odpowiedzieć sobie na najczęściej występujące pytania podczas rekrutacji, znajdziesz wiele przykładów w internecie. Nie zapomnij zastanowić się nad kwestią wynagrodzenia, możesz sprawdzić je w statystykach wynagrodzeń gdzie są informacje o ich wysokości na danych stanowiskach.

Przyjrzyj się też swoim profilom w internecie, lepiej żebyś usunął kompromitujące zdjęcia i zrezygnował ze stanowiska które zaznaczyłeś na Facebooku “Szlachta nie pracuje”.

Oczywistym jest, że rekruter na rozmowę przygotuje Twoje dokumenty, a co jeśli drukarka się zepsuła i nie mógł tego zrobić? Weź ze sobą kopie swojego CV oraz listu motywacyjnego, jeśli posiadasz możesz zabrać również referencje od wcześniejszych pracodawców, warto żebyś również miał notatnik i długopis.

Upewnij się również, że wyciszyłeś lub wyłączyłeś swój telefon. Nie bój się zadawać pytań, jeśli tylko chcesz się dowiedzieć czegoś odnośnie obowiązków, stanowiska lub firmy, pytaj śmiało.

Osobiście uważam, że nie ma pytań, których nie powinniśmy zadawać na spotkaniu rekrutacyjnym. Jeśli mieści się w ogólnie przyjętych ramach biznesowych i dotyczy firmy, zasad pracy czy projektu, to dlaczego mielibyśmy go nie zadawać? W końcu rozmowa daje możliwość poznania organizacji, w której mamy pracować i nie powinniśmy się bać zadawać pytania! Rekruter powinien być najlepszym źródłem informacji oraz powinien potrafić odpowiedzieć na wątpliwości kandydata.

Wypowiedź: Iga Trojanowska, Recruitment Team Lead, branża IT.

Zasada 3

Ubierz się odpowiednio

Ubierz się według dress codu który obowiązuje na takich spotkaniach, klasyka zarówno w przypadku mężczyzn — garnitur (kwiecistą koszulę zostaw w szafie) jak i w przypadku kobiet — sukienka lub garsonka (postaraj się nie przesadzać z dekoltem oraz długością) są najlepszym wyborem.

Najlepiej wyjść z założenia, że na spotkaniu lepiej wyglądać zbyt elegancko niż być tej elegancji pozbawionym. Mogą zdarzyć się przypadki, że w mailu zapraszającym na rozmowę otrzymamy wskazówki odnośnie tego jaki styl ubioru jest preferowany.

Nie wyciągajmy pochopnych wniosków jeśli ogłoszenie jest napisane w luźnym stylu lub staramy się o pracę w startupie. To, że ktoś przyjmie nas w t-shircie i Conversach nie zwalnia nas z obowiązku posiadania formalnego stroju podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Branża IT, rządzi się swoimi prawami. Na pozytywny wynik rozmowy rekrutacyjnej składają się tu dwa elementy: część techniczna i część „miękka”. Nieprzeciętny rezultat z pierwszego etapu powinien iść w parze z umiejętnością przedstawienia się jako osoba komunikatywna, kreatywna oraz potrafiąca pracować w zespole.

Wypowiedź: Iga Trojanowska, Recruitment Team Lead, branża IT.

Zasada 4

Nie kłam!

Mów prawdę, a nigdy nie będziesz się stresować, że coś pomylisz. Doświadczony rekruter szybko będzie mógł ocenić czy to co mówisz jest kłamstwem, poza tym łatwo zweryfikować jeśli koloryzujesz sytuację np. rozstania się z poprzednim pracodawcą.

W dłuższej perspektywie to i tak Ci się nie opłaca, co z tego, że na rozmowie wypadniesz świetnie i otrzymasz pracę jak nie będziesz pasować do firmy i jej wartości.

Zasada 5

Podziękuj za rozmowę

Jest to idealny sposób żeby się wyróżnić ponieważ niewielu kandydatów o tym pamięta. Jeśli z odpowiednią dozą entuzjazmu krótko i zwięźle wyślesz podsumowanie waszych ustaleń z rozmowy rekrutacyjnej dasz się zapamiętać, a o to przecież chodzi!

Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest możliwość zebrania wszystkich kwestii o których rozmawialiście w zwięzłą formę maila lub wiadomości na Linkedinie. Najlepiej gdy taką wiadomość prześlesz tego samego dnia w którym odbyła się rozmowa rekrutacyjna, będzie to jasny sygnał, że jesteś osobą zorganizowaną, a jak wiadomo to czyny nie słowa się liczą.

Podsumowanie

Znasz już aspekty dobrej rozmowy kwalifikacyjnej, w dużej mierze to Twoje przygotowanie do niej jest kluczem do sukcesu. Zastosuj się do powyższych zasad, a niedługo zmienisz rodzaj artykułów na te “Jak awansować w nowej pracy” :) Kwestie finansowe są bardzo ważne dla każdego natomiast warto poczekać z negocjacją ich podczas rozmowy.

Spotkanie rekrutacyjne nie jest generalnie dobrym momentem na negocjacje finansowe. Na wynik rekrutacji składa się wiele elementów, między innymi rezultat wspomnianego wcześniej etapu technicznego. Bez podsumowania wszystkich rozmów z kandydatem oraz jego doświadczenia i kwalifikacji, nikt nie jest w stanie zaproponować adekwatnej stawki. Negocjacje powinny rozpocząć się po uzyskaniu odpowiedzi zwrotnej oraz oferty ze strony pracodawcy.

Wypowiedź: Iga Trojanowska, Recruitment Team Lead, branża IT.

--

--