Powerbank Nedir? ve Powerbank Nasıl Üretilir?

Günümüzde akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile beraber eski alışkanlıklarımız tamami ile değiştir ve telefonlar artık nerdeyse vücudumuzun bir uzvu haline geldi. Hayatımızı devam ettirmek ve günlük yaşamımızı sağlamak için akıllı telefonsuz yapamaz olduk. Bunun sebebi telefonlar artık sadece arama yolu ile iletişim aracı değil dünya ile bağlantı kapımız oldu. Öyleki tüm sosyal media olaylarını takip edebiliyor, yemek siparişi verebiliyor, oyun oynayabiliyor hatta evleneceğimiz eşimizi bile bulabiliyoruz. Araştırmalara göre ortalama günde 400 defa telefonumuza bakıyoruz. Bu kullanımda tabiki bir sorunu doğuruyor. Akıllı telefonlar sınırlı batarya kapasitesine sahiptir ve bellir bir kullanımdan sonra bataryaları biter. Bu da telefonsuz kalamayan bir nesil için çok ciddi bir problem yaratır. Bunun için çok güzel bir çözüm üretildi bunun adıda Powerbank yani Harici Şarj Cihazı. Farklı kapasitelerd Powerbankler ile telefonları istediğiniz zaman istediğiniz yerde şarj edebiliyorsunuz ve böylelikle Powerbank kapasitesine göre telefonunuzu günlerde prize takmadan kullanabiliyorsunuz. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Ama Powerbankler hayatımızı kurtaran aksesuarlar olmasına rağmen seçilecek ürünün kalitesine göre hayatınızı da karartabilir.

İki farklı powerbank tipi vardır;

1. Polimer pil ile üretilen daha çok ince ve uzun olan powerbank modelleri

2. Li-ion piller ile üretilen ve biraz daha kalın ama kısa powerbank modelleri

Polimer piller, Li-ion pillere göre daha hızlı ısınır ve çok güvenli sayılmazlar. Fiyatları bakımından bu nedenle daha ucuzdur ve piyasada daha çok bulunur.

Li-ion piller çok daha güvenilir ve yüksek ısıda çalışma özelliği sayesinde daha güvenlidir. Bu sebebten dolayı Panasonic, Samsung ve LG gibi dünya markaları bu tür pilleri üretirler.

Eğer Powerbank satın alacaksanız, Li-ion pilli olanları seçmenizde fayda var. Her ne kadar biraz daha kalın olsalarda hem daha güvenli hemde daha uzun ömürlüdürler. Tabi bir diğer konuda sadece Li-ion pil olduğu için çok iyi kaliteli veya üzerinde yazan gerçek kapasiteli olduğu anlamına gelmez. Daha önce saydığım markalı pillerin kullanıldığı powerbank modellerini tavsiye ediyorum. Daha ucuza Çin üretimi Li-ion piller mevcuttur ama bunlarda kalite bakımından son derece kötü ve 1 ay kadar kısa ömürlüdürler. Bazı powerbanklerde sahte marka piller kullanırlar bunlarda çok kısa zamanda işlevini yitirir.Bu sebeblerden dolayı Powerbank satın alırken dikkat etmeniz gereken kriterler Pil özelliği ve imal edildiği yer ve markası. Türkiye’de yerli yüksek kaliteli tek bir Powerbank Üreticisi mevcuttur. Nefaş Plastik firması tarafından üretilen Made in Turkey Powerbankler genellikle CAYKA ve operatör markaları ile tanınır.

Li-ion pilli Powerbank nasıl yapılır?

Öncelikle powerbank kasası bilgisayar ortamında tasarlanır ve onaylandıktan sonra plastik enjeksiyon için çelik kalıbı yapılır. Kalıp ile enjeksiyon makinası kullanılarak kasalar basılır. Daha sonra kapasitesine göre Li-ion piller paralel olarak bağlanır ve powerbank üzerindeki devreye lehimlenir. Piller ve devre kasanın içine yerleştirilir ve daha sonra test edilir. Sureç kısa gibi gözüksede aslında çok maliyetli ve zaman alan bir süreçtir. Powerbank üretimi hakkında daha fazla bilgi için Nefaş Plastik sitesini ziyeret edebilirsiniz.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.