Števčík to kurva nechápe

Všetci viete, prečo ste si na tento článok klikli. Nejdem vysvetľovať, prečo by podniky v Bratislave mali byť otvorené aj po desiatej — všetky tieto argumenty si viete nájsť v komentároch pod ľubovoľným článkom o najnovšom nariadení.

Poďme sa radšej pozrieť za hranice nášho mesta a myslieť trochu ďalej ako na ľudí, u ktorých si entry-level populizmom viete kúpiť priazeň v najbližších voľbách. Keby Števčík nebol ekonomický fušér s maniermi dedinského starostu s podporou ĽSNS, tak si mohol zistiť niečo o tom, ako funguje nightlife economy a kto je to night mayor.

Pán Števčík, vedeli ste, že v New Yorku sú príjmy mesta z nočného života vyššie ako z Broadwayu, múzeií a športových eventov SPOLOČNE? Zrátali ste si, o koľko týmto nariadením vašu (a aj našu) mestskú časť oberiete? V prípade NYC by to každý rok bolo 65 miliónov dolárov. Starosta St. Louis priamo obraňuje nočné podniky a to aj napriek problému s drogami a s nimi súvisiacou kriminalitou — nočný život je totiž výrazným príjmom mesta. Dúfam, že ste si to poriadne prerátali.

Viac ako dvojmiliónový Paríž má odhadom 600 tisíc obyvateľov pracujúcich počas noci. Ak to prerátame rovnakým pomerom na Bratislavu, tak tu nájdeme 100–120 tisíc Bratislavčanov, ktorí tiež pracujú medzi šiestou večer a šiestou ráno. Nie všetci, ale väčšina z nich práve v Starom meste. Taxikári, barmani, hotelieri, recepčné, čašníčky, kuchári, majitelia stánkov s jedlom, predavačky vo večierkach, vodiči nočných spojov, ale aj množstvo študentov — brigádnikov. Rovnako verím, že vaše rozhodnutie zatvárať podniky a s nimi rušiť pracovné pozície v na to nadväzujúcich pracovných odvetviach ste si dôkladne premysleli.

Určite ste sa tiež informovali aj o tom, koľko turistov prináša do Bratislavy nočný život. Verím, že ste si to vydiskutovali s majiteľmi podnikov ako KC Dunaj, Nu spirit, Trafo, 1000 a jedna noc, Rio, The Club, Stará tržnica či Dole alebo s mnohými menšími podnikmi, ktoré sú na vašom rozhodnutí závislé. Food for thought — V Londýne pred rokmi zaviedli podobné opatrenia, ako tie vaše. Za menej ako dekádu zaniklo cez 40% hudobných podnikov v meste. V Sydney zakázali ľuďom vstupovať do nočných klubov po pol druhej (nie desiatej) a viete čo sa (okrem zníženia počtu konfliktov) stalo? Návštevnosť štvrte Kings Cross klesla o 82%. Určite ste sa poistili aj proti takémuto scenáru, všakže?

Pán Števčík, a teraz vážne a hlavne zo sveta 21. storočia. Po svete posledné roky vzniká pozícia „night mayor“. Tento človek je zodpovedný za mediátorstvo pri vyjednávaní podmienok v nočnej ekonomike medzi lokálmi a majiteľmi businessov a prípadnými ďalšími stranami. Night mayora má Paríž, má ho Amsterdam a Sadiq Khan, starosta Londýna, hľadá na túto funkciu dokonca „Night Czara“. Dedikovaná pozícia a kompromisy vedia pomôcť všetkým stranám bez toho, aby mesto prišlo k masívnej finančnej a kultúrnej strate. A k tým za chvíľu vašim pričinením drasticky príde. To by však musela u vás existovať vôľa komunikovať s občianskymi aktivistami, robiť kompromisy aj kvôli návštevníkom a tak nejak aj žiť v roku 2016. Mohli ste sa poučiť z prípadu Šafka alebo Mikulášskej.

Toto mesto ste dokurvili, ako sa len dalo.