Melek Yatırım 101 (Part — 2)

Melek Yatırımcıların Yatırım Aşamasında Girişimcilerden Beklentileri Nelerdir?
 
 Bir fikriniz var ve yatırıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz. Melek yatırımcı karşısına çıkmadan önce birazdan okuyacağınız konularda hazırlıklı olmalısınız. 
 
 İlk yazımda bireysel melek yatırımcılar ve melek yatırımcı ağına üye olan melek yatırımcılara değinmiştim. Melek yatırımcıların yatırım yaptıkları turlar ve miktarlar farklılık göstermektedir. Bazı melek yatırımcılar özellikle bireysel melek yatırımcılar, fikir ve projeye inandıklarında erken aşamada size çekirdek yatırım bile yapabilirler ( Yatırım aşamaları kısaca çekirdek yatırım— melek yatırım— risk sermaye yatırımı şeklinde gerçekleşmektedir). Melek Yatırımcı Ağları ise, girişimcileri melek yatırımcıların karşısına çıkarmadan önce belirli kriterlere bakarlar. 
 
 Bir girişimin melek yatırım alabilmesi için fikir aşamasını geçmiş olması gerekir. Melek Yatırımcılar girişimcide bir ürün yada hedeflenen hizmet ne ise buna dair somut kanıtlar ister. 
 
 Unutmayın ki çoğu girişimci işlerini, ekibini büyütmek, globale açılmak için yatırım arar. Bu noktada melek yatırımcının girişimci tarafında görmek istediği noktalar; çalışan bir ürün, birkaç müşteri ve faturadır. Daha kesin ve hızlı sonuç alabilmek için, MVP dediğimiz ve hedeflediğiniz ürünün minumum özelliklerini taşıyan bir prototip ile müşteri geribildirimi toplamanız çok önemli. Yatırımcı karşısına çıktığınızda istediğiniz yatırım tutarını nasıl harcayacağınızı ve bu yatırıma neden ihtiyaç duyduğunuzu anlatmalısınız.
 
 Aynı zamanda yatırımcıya ne kadar hisse vereceğinizi ve işin sonunda girişiminiz başarılı olur ise yatırımcıya ne kadar geri kazandıracağınıza da değinmelisiniz. 
 
 Yazının başında da belirttiğim gibi, bu kriterlerin öncesi yada sonrasında yatırımlar yapan melek yatırımcılar mevcut. Genel olarak melek yatırımcıların yatırım için kendileri ile görüşen girişimcilerden beklentilerini anlattım.

Girişimciler Melek Yatırımcılardan Ne Beklemeli?

Konumuz yatırım — para olmasına rağmen, melek yatırımcılık tek taraflı bir iş değildir. Melek Yatırımcıların, yatırım öncesi girişimcilerden belirli beklentileri olduğu gibi girişimcilerin de yatırım aşamasında melek yatırımcılardan çeşitli beklentileri olmalıdır. 
 
 İster melek yatırım isterseniz sonraki aşamalarda gelen risk sermayesi yatırımı olsun, akıllı para (smart money) girişimcilerin en çok dikkat etmesi gereken konudur. 
 
 Akıllı para olarak adlandırdığımız olgu, sizin girişiminize yatırım yapan yatırımcıların sizlere sadece para vermesi değil, bu paranın yanında sizler ile tecrübelerini, sahip oldukları iş ağını, bilgi birikimlerini de paylaşmalarıdır. 
 
 Girişiminize melek yatırım ararken görüştüğünüz melek yatırımcılarının profesyonel geçmişlerini araştırmanız ve girişiminizi büyütmeniz noktasında sizlere destek olabilecek yatırımcılardan yatırım almanız çok önemlidir. Kısacası herkesin yatırımı (parası) aynı değildir.

Gelecek yazılarda görüşmek üzere.