Sosyal medya pazarlamasına giriş -II

Photo via pixabay.com

Sosyal medya pazarlamasına ilişkin detayları cloudnames’in ansiklopedik bilgilerinden derleyerek anlattığm yazı dizisinin ikinci bölümünde sosyal medya kanallarını doğru etkileşim sayesinde nasıl daha verimli kullanabileceğinizi aktarmaya çalıştım. Farklı sosyal medya platformlarının incelikleri, püf noktaları ve kullanım detaylarının da yer aldığı yazının temel amacı; kesin ve hedefe yönelik bir kullanım bilinci oluşturabilmek. Keyifli okumalar…

Etkileşim nasıl sağlanır?

Müşterilerinizin nerede vakit geçirdiğini öğrenerek etkileşime başlayın; bu bilgiyi, Sosyal Medya sitelerinin size müşteri yönlendirdiği, web analitiklerinize bakarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca, çevrimiçi bir topluluk kurmak markanız için hayatidir; bu platformlarda bulunmak ve aktif olmak, ulaşılabilir ve müşteri yorumlarına cevap verebilir olmak, anahtar niteliğindedir. Kullanıcıların ne üzerine konuştukları, hangi konuya yorum yaptıkları ve sorularına önem vermelisiniz. Ve de bütün sorgulamalara hazırlıklı olmalısınız. Yüksek kalite bir etkileşim için sosyal platformlarınızı iyi yönetmelisiniz.

Photo via pixabay.com

Arkadaş Müşteriler ekleyin, en kolay yoldan sosyal platformunuza kendi arkadaşlarınızı ekleyin; e-posta adreslerini kullanan kişileri araştırın veya sosyal medya platformunuzun tanıtımını yapın ve siteniz boyunca linkler ekleyin, kampanyalar yürütün veya yarışmalar düzenleyin. Bu aktiviteler dışarıdan gelecek ilgiliyi kapsayacaktır.

Içerik yayınlayın, imaj, metin ve blog yazıları paylasın. Başkaları tarafından oluşturulmuş içeriği tekrar paylaşmak her zaman faydalıdır.

Aktif olun müşterilerinizle olan etkileşiminizde aktif olun; bildirim ve yayınlarda sohbet edin. İnsanlara ulaşın ve değerli bir izlenim bırakın.

Tutarlılık hayatidir; düzenli ve etkili olarak iletişim kurmalısınız. Profilinizi ve paylaşımlarınızı günlük olarak güncelleyin. Ancak kendi promosyonunuzu sürekli yapmayın. Bu süreklilik insanları sıkacaktır.

Yeni fikirlerle ve ilginç bilgilerle gelin ki müşterinin ilgisi sürsün. Müşterileri servis ve ürünlerle güncel tutmak iyi olmasına rağmen, Sosyal Medya Platformlarında iş narsisti olmak, faydalı bir hareket değildir.

Markanızın temellerini online olarak, en basit anlamıyla diyalog kurabilir olarak ve yeterli ve iyi içerikle cevap vermeye hazır olarak rahatlıkla atabilirsiniz. Topluluğunuz ile içeriğinizi paylaştığınız zaman, kullanıcı aktiviteleri ve etkileşimleri ile ilgili verileri topladığınızdan emin olun. Geri bildirimleri ve yorumları dikkate alın; bu sayede içeriğinizle gitmeniz gereken doğrultu hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz. Internet sitenize daha fazla trafik çekmenize yardım edebilmesi için sosyal kanallarınızı geliştirmek amacıyla stratejinizi tekrar değerlendirin.

Farklılık yaratmak

Bütün işlerden insanları Sosyal Medya Pazarlaması takımınıza dahil etmelisiniz. Farklı çalışanların müşterilerinizle ilişkilerinizdeki farklı aşamalar için uygun olacağı muhtemeldir. Pazarlama departmanı dışından insanları dahil etmek, müşterilerinize destek olmak ve potansiyellerin farklı ihtiyaçlarına cevap verebilmek konularında birebir etkileşimin kapısını açar.

Photo by lineacurva

Doğru müşteri kitlesine ulaşmak için sosyal destek takımı kurmak, organizasyonunuzun bütün bölümlerini dahil etmek, net hedefler oluşturmak ve sosyal bildirimleri özelleştirmek, müşterinin satın alma çemberi içinde hangi aşamada olduğu ile ilgilidir. Bu döngü içinde etkileşim oluşturan içerik yaratmak yeni müşteriler kazanmanıza, alışverişlerin tekrarlamasına, sadakat oluşturmaya ve müşteri referansı almanıza yardımcı olur.

İhtiyaçları anlamak

Sosyal Medya Pazarlaması ile başarı kazanmak müşteri ihtiyaçlarına odaklanmanızı ve bu ihtiyaçların, satın alma döngüsü içinde hangi aşamada olduklarına göre değiştiğini anlamanızı gerektirir. En iyi pratik, müşteri ihtiyaçların odaklanmak ve sonrasında Sosyal Medya Pazarlaması, içerik ve kaynak inşa etmektir. Onlar, ister ürünlerinize olan ihtiyaçlarının henüz farkında olmasınlar veya aktif olarak sizin ürünlerinizi araştırıyor olsunlar ya da satın aldıktan sonra tekrar sizi arıyor olsunlar, sizin kitleniz ile örtüşen bir içerik yaratmanız gerekir.

Photo via stokpic.com

İçerik pazarlaması; markanızı kuracak ve ürün ve/veya servislerinize müşteri güveni oluşturacak ve düzenli olarak istenilen müşteri hareketinin gerçekleşmesini sağlayacak ilginç, değerli, alakalı ve yararlı içeriği yaratmak ve paylaşmakla ilgilidir. Sosyal varlık bulmanın önemi, markanızın mümkün olduğunca çok insana ulaşmasını sağlamaktır. Bu kitleye ulaşımı, sizin işiniz için büyük bir değer oluşturacak toplulukları ve iyi ilişkileri geliştirmek için zaman harcayarak sağlayabilirsiniz. O yüzden ziyaretçi ve müşterilere hiç unutamayacakları bir müşteri deneyimi yaşatmanın ileriye doğru bir adım olduğuna inanıyorum.

Başarması kolay değildir, ancak etkili bir şekilde ağ kurmaya bir defa başladınız mı, markanızla hafızalara kazınmaya başladınız demektir.

Photo via thenextweb.com

Doğru kanal seçimi

İsinize yarayacak etkili bir pazarlama yapmak istediğiniz vakit, çok sayıda Sosyal Medya kanalı ile karşı karşıya kalırsınız. En popülerlerini Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, Youtube, Pinterest, Instagram ve Slide-share olarak sayabilirim.

Hangi kanalların sizin en çok isinize yarayacağı, isinizin hangi alanı ilgilendirdiği ve müşterilerinizin hangi Sosyal Medya kanalını tercih ettikleri ile ilgilidir. Bunu anlamanın en iyi yolu, sizin muhtemel şüphelerinizi iliklendirmek için bir test yürütmektir.

Ayrıca size tavsiyem, bir seferde bir kanal üzerinde başarı yakalamaya odaklanmanızdır. İlkinde en iyi noktaya geldiğinizde ikincisi üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Photo via pixabay.com

Facebook

Facebook en iyi düşük bütçeli sosyal medya pazarlama platformu haline geldi. Bir şahıs veya iş ücretsiz kayıt olabilir; bu da yeni girişimciler için iyi haber oluyor. Henüz çevrimiçi bir varlığınız yoksa, markanızın tanıtım yolculuğunuza başlamak için burası iyi bir yer olabilir. Bununla birlikte, bir web sitesine sahip olmak önemlidir. Yayınlarınızı ve/veya blog yazılarınızı doğruca sayfanıza yönlendirebilirsiniz. Zaten müşterilerinizin de istediği bu olacaktır, özellikte ürün ve servislerinizi satıyorsanız. Facebook sosyal medya pazarlamasını, internet sitesi trafiğinizi artırmasından itibaren onaylıyorum. Yani, eğer hala bir siteniz yoksa, bir an önce yaratmalısınız.

Pazarlama, her is için kritik bir süreçtir: Facebook’un faydaları, web sitesi sahip olmakla benzerlik gösterse bile temel fark şudur; Facebook, potansiyel müşteriye dönüşebilecek milyonlarca hedef kitleye ulaşabilmektedir. Maliyete bakıldığındaysa Facebook, dolambaçsız bir yöntemdir. Yapmanız gereken tek şey, markanız veya işinizle ilgili bilgiyi paylaşmaktır. Kolaylıkla bir ayarlar sayfası oluşturabilirsiniz. Yararlı olacak şey, işiniz ve markanız ile ilgili detayların yanı sıra, servis ve ürünlerinizle ilgili oluşturduğunuz içerikle, iyi bir kavrayış sağlamaktır. Buradaki fikir, sizinle bu platform üzerinde interaktif iletişim kuran müşteriler edinmektir. Bu sizin çevrimiçi is topluluğunuzun başlangıcı olacaktır.

Photo via pixabay.com

Sizinle ve ne sunduğunuzla alakalı içeriğin yanı sıra, fotoğraf ve videolar hazırlamalısınız. Bununla birlikte, kendinizin tanıtımını çok sık yapmadığınıza emin olun, çünkü bu durum bazen caydırıcı olabiliyor. Hatırlamakta fayda var, mevcut ve potansiyel müşterileriniz, çevrimiçi sosyalleşmek için bu platformu kullanıyor olacaklar. İçeriğinizi ilginç ve eğlenceli hale getirin. Web sitenizi kişiselleştirmek, Facebook sayfanızdan daha zordur. O yüzden önerim, öncesinde web sitenizin çoğunu bitirmiş olmanızdır. Facebook’da yer alacak kişisel dokunuşlar size harikalar yaratacaktır; örneğin, eski otomatik iş e-postaları almakla kıyaslayınca, siteniz üzerinden müşterileriniz sizinle doğrudan iletişime geçebilecekler. Bu platformu müşteri desteği vermek için bile kullanabilirsiniz. Zaten çoğu işletme bu yöntemi kullanıyor. Çünkü, bu durum yine hiç heyecanlı olmayan tipik satıcı-alıcı ilişkisinden ziyade, arkadaşlığı ön plana çıkarır.

Ayrıca, sizin her türlü problemi çözmenize imkan tanıyarak mesaj ve sorulara hızlı ve etkili şekillerde yanıt veriyor olacaksınız. Bununla kalmayıp çevrimiçi topluluğunuzu başarıyla kurma aşamasına geldiğinizde birbirleriyle iletişim halinde olan müşteri ve sayfa ziyaretçileriniz olacak. Bu iletişim, işinizi destekleyen essiz ve iyi bir marka sadakati ve marka topluluğu inşa eder. Mükemmel bir müşteri memnuniyeti almanın yanı sıra, sayfa ziyaretçileri üzerinde iyi bir izlenim bırakırsınız. Bu durum, müşteri ve ziyaretçilerinizle iyi ilişkiler kurmanıza yardım eder.

Photo via kaboompics.co

Farkındalığı artırmak için Facebook SMM kullanmanızı öneriyorum. Sayfanıza gelen kullanıcılar veya ziyaretçiler; içeriğinizi beğenme, yorumlama ve paylaşma kabiliyetlerine sahip olacaklar. Bu sadece çok düzeyli pazarlama aracı değildir, aynı zamanda içeriğinizin beğenildiği anlamına da gelir. Bu bireyler mesajınızın dağılımı konusunda size yardımcı olacaklar. Bu sayede, paylaşımlarınız daha çok görülebilir olacak ve onların arkadaşlarının arasına karışarak genişleyeceksiniz.

Facebook’taki markalar, organik ulaşımlarını kaybetmekten sakınmak için sıklıkla içerik yayınlarlar. Adobe Digital Index, 2014–2015 yılları arasında 450 milyar Facebook yayını etkisi; Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarında 525 milyar reklam etkisi; sosyal yayın aplikasyonlarından iki milyon ‘mention’ tespit etti. Bu tespit, Facebook’un bir pazarlama aracı olarak ne kadar hayati olduğunun net bir göstergesidir.

Photo via pixabay.com

Twitter

Bir pazarlama aracı olarak Twitter kullanmanın yararları, doğru şekilde yürütüldüğü sürece oldukça etkilidir. Gelecek vadeden pazar arama aracı olarak, ilk önce Twitter, kişisel düzeyde müşterilerinizle etkileşim kurmanıza olanak veren yegane Sosyal Medya kanalıdır. Bu formdaki bir etkileşim, marka sadakati yarattığı ve bireysel olarak müşterileri hedef alarak uzun vadeli ilişkiler oluşturabildiği için faydalıdır.

Müşteri etkileşimleri vasıtasıyla markanız, ürünleriniz ve servisleriniz hakkında insanların ne söylediğini öğrenmek için istediğiniz kadar uzağa gidebilirsiniz. Bu durum, ideal olarak işinizle ilgili geliştirmeler yapmak istediğinizde fayda sağlayacaktır.

Twitter’da kalabildiğiniz kadar aktif kalabildiğinize inanıyorum, 140 karakterden bile az cevaplarla, etkileyici müşteri ilişkileri edinebilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki; kampanyalarınızı, tweetlerinizi ve paylaşımlarınızı hafif ve esprili, bilgilendirici ve sezgisel tuttuğunuz sürece, daha iyi bir tepki oranınız oluyor.

Twitter, marka şahsiyetini göstermek için harika bir düzlemdir. Bu durum pozitif bir marka topluluğu kurma konusunda size yardımcı olacaktır. Sosyal Medya Pazarlamasını yürütürken hedef alınması gereken işte bu amaçtır. Twitter hesabınıza sadık olmalısınız, aksi halde takipçilerinizin ve müşterilerinizin ilgisini kaybedebilirsiniz. Gerçek bir üne sahip olmalı ve bir defa bunu başardınız mı, bunu uzun vadede sürdürebilmelisiniz.

Twitter gerçek zamanda çalışır, o sebeple müşteri veya takipçiler, o anda gerçeklesen diyalogları takip edebilirler. Aslında ideal olan, istikrarlı olarak tweet atmanız ve popüler başlık ve cevaplarla her şeye hazır olan o markalardan biri olmanızdır! İşletmeniz, Twitter kullanımından bir hayli faydalanabilir, Facebook gibi Sosyal Medya Pazarlama kanalı ile de benzer ilgi alanlarına sahip insanları saptayabilirsiniz.

Linkedin

Markanızı veya işinizi pazarlama platformu olarak Linkedin kullanılması gereken en iyi araçlardan biridir. Bu kanalın özellikleri ve fonksiyonları paha biçilemezdir. Dünya çapında iyi donanıma sahip insanların oluşturduğu bu çevrimiçi ağ, bağlantı kazanmak açısından oldukça aydınlıktır. Çok güçlü insanlardan, ortalama insanlara gerçek hayatta karşılaşmayı dahi düşünmediğiniz insanlara ulaşmanızı sağlar.

Photo via pixabay.com

Linkedin yararlı bir şekilde is adamlarını bir araya getirir. Potansiyel müşterilerle, tartışmalarda yer alarak kaynaşabilirsiniz, ve daha da önemlisi, değerli bağlantılar kurabilirsiniz. Aktif kalmak ve Linkedin sitenize sıklıkla paylaşıma bulunmak demek, marka kişiliğinizi etkili bir şekilde inşa edebilirsin demek oluyor. Bu da sizin beğenilirliğinizi artırır ve siz ve takipçileriniz arasında güven inşa eder. İs hedeflerinize bakmaksızın, her çeşit insanla konuşabiliyor olacaksınız. İyileştirme talep edebilir, önerilerde bulunabilir, bilgi ve paylaşıma çok sayıda grup ile ulaşabilirsiniz.

Blog yazılarının düzenli güncellemeleri ve reklamı için, Linkedin’nin blog tanıtım aracını kullanmanızı öneririm. Müşterilerden öneri talep edebilirsiniz çünkü bu talep sizin iş kredilendirilebilirliğinizi ve ününüzü yükseltmek ve yeni müşteriler kazanmak için kullanabileceğiniz en iyi yoldur. Linkedin’de, benim gerçekten takdir ettiğim temel bir yön ise, yüksek dönüşüm oranı ihtimalidir. Çünkü aslında olan, sosyal medya kanallarında bir insanın yaptığı gibi diğer insanlarla ve markalarla iletişime geçerek markanızı insanlaştırmaktır.

Photo via pixabay.com

Linkedin’in faydalı bir özelliği de, profil bilgilerinizi arama motoru index’leri için ulaşılabilir olmasına olanak vermesidir. Bu demektir ki, markanız ya da işiniz Google aramaya konulduğunda, Linkedin iş profiliniz en yukarılara taşınacaktır. Bu da marka farkındalığı yaratmak için harika bir yoldur! Markanızı desteleyecek ne kadar kaliteli içerik üretirseniz, o kadar etkili şekilde grubunuzu yönetir, oluşturduğunuz topluluktan o kadar destek alırsınız.

Global çapta 120 milyon kullanıcısı olması sebebiyle Linkedin ile reklam çabaları çok geniş bir alandır. Hedef bölümünüzü genişletebilir ve daha zengin bir müşteri deneyimi sağlayabilirsiniz. Ek olarak Linkedin reklamları ile iş baslığını, özelliğini, endüstrisini ve firma boyutunu, kıdemini, yaşını, cinsini ve diğer faydalı seçenekleri seçerek kişiye özel reklamlar yaratabilirsiniz.

Photo via pexels.com

Youtube

Sosyal Medya Pazarlamanızın bir parçası olarak Youtube’u kullanmanın çok faydası vardır. Youtube, viral pazarlama avantajlarına sahiptir; video gömerek olsun, paylaşarak olsun, gerçekten bir dalga etkisi yaratabilirsiniz. Video pazarlamasının geçerliliği inkar edilemez. Youtube yalnızca video içeriği göstermek ve paylaşmak için kullanılan bir platform değildir; ayrıca temel bir Sosyal Paylaşım sitesidir. Ayrıca internette en çok paylaşılan video içeriğidir. Twitter’dan örnek vermem gerekirse; bir Youtube videosu içeren, dakikada 400 tweet atılmaktadır. Youtube pırlanta gibidir çünkü sosyal medya stratejinize yüksek oranda entegre edilebilir. Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi diğer sosyal medya kanallarında Youtube videolarınızı dağıtarak, işiniz ışık hızıyla büyümeye götürebilirsiniz.

Photo via pixabay.com

Sosyal medya üzerine yaptığım okumalar ve çalışmalar boyunca anladım ki; markalar veya işletmeler, daha genç kitleler için viral yolu tercih etme fırsatına sahip oluyorlar. Örneğin; firmalar sosyal medya yayınlarında indirim kodu verdikleri zaman, 18–22 yaşlarındakilerin etkileyici bir oran olan %57’lik kısmı yayınla etkileşime geçiyorlar. Ve 22–30 yaşları arasındakilerin %49’u da katılım sağlıyor. Kanalınızı yaratma ve kişiselleştirme seçeneginiz bulunmaktadır. Bu iyi bir fırsattır çünkü kişiliğinizi görsel olarak; tema, tema renkleri ve öne çıkan video listenizde görüntülemek istediğiniz modülleri seçebiliyorsunuz. Bu videoların altında yorum kısmı bulunmaktadır; bu kısım, etkileşimlerin canlandığı yerdir. Herkes otomatik olarak yorum yapabilir, cevaplayabilir ya da onaylayabilir. Hangi yorumların onaylanacağı ya da onaylanmayacağı konusu olur. Bu karar sizin takdirinize kalmıştır.

Diğer bir seçenek olarak da, her daim yanıt vermeye hazır olabilirsiniz. Youtube’un bir milyar kullanıcısı bulunmaktadır; yani eğer pazarlama süreciniz doğru ise, geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Youtube, diğer bütün sosyal medya kanalları gibi, uygun maliyetlidir. Önemli olan, bu tarz bir marka farkındalığı için ayırdığınız para değildir. Önemli olan, yatırdığınız zamanın ne işe yaradığı, ve takipçi veya müşteri değerli platform kurmayı başarıp başaramayacağınızı belirleyen sağladığınız içeriktir.

Photo via pixabay.com

Youtube, pazarlama için güçlü bir araçtır çünkü dünya çapında uyumlu formatta videolar yayınlamak ve oluşturmak, ürünlerinizi ve servislerinizi sergileyeceğiniz mükemmel bir platformdur. Sadece bundan dolayı değil, çünkü Google Youtube’a sahip! Eğer videonuz doğrudan aranırsa, arama motorunda yüksek sıralamada görünecektir.

Araştırmalar gösteriyor ki; her ay inanılmaz bir sayı olan 6 milyar saatlik video izleniyor! Youtube’un çevrimiçi bir sansasyon olduğunu unutmadan bilinmesi gereken diğer bir huhus da bu erişimlerin yarısının mobil cihazlar aracılığıyla yapılmış olduğudur. Bu yüzden internet sitenizin mobil dostu olduğundan emin olun!

Google+

Google+, 150 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir; bu oranın yarısı da hesaplarına günlük erişim sağlamaktadırlar. Bu sosyal paylaşım yeri, Facebook ve Twitter kadar popüler değildir, ama arama motoru sıralamasında kilometre taşı olarak size yardımcı olabilir. Google Hangout özelliği ile, müşterilerinizle bağlantıya geçerek, pazarlama ilişkilerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Kişisel ve işinize ait bir Google+ profili inşa ederek, Internet sitenize trafiği çekebilirsiniz. Yıllık %33’lük büyüme oranıyla, yeni müşterileri hedef alabileceğinize emin olabilirsiniz.

Photo via webtekno.com

Eğer siz de bir gmail hesabı olan 450 milyon kullanıcıdan biri iseniz, o zaman sizin de çoktan var olan bir Google+ hesabınız vardır. Yani bu kanal aracılığı ile ilgi çekme potansiyeli, her çeşit sosyal medya stratejisine uyum göstermektedir. Sıkıntı çekmeden içeriği yayınlama ve paylaşma görevlerini elinde tutan özellikleri kullanmak oldukça kolaydır. Üç adet paylaşma seçeneginiz bulunmaktadır:

Google Communities platformunu kullanabilir, profiliniz üzerinde yayınlayabilir veya google circle denilen, Google çevrenize e-posta gönderebilirsiniz. Hakkında sayfanızda anahtar kelimeler kullanarak işletmenizin farkındalığını artırabilirsiniz. Google events’i kullanın ve en etkili olarak da Google Hangouts üzerinde aktif olun.

Kişisel olarak konuşmam gerekirse, Google+ ‘ın çoğu yönünü seviyorum. Ama favorim, Google Plus Apps’ler. Post Ads gibi aplikasyonlar sayesinde, müşteri etkileşimi için değerli bir adım olan yayınlarınızı banner reklama çevirme fırsatını elde ediyorsunuz. Bu yayınlar o kadar popülerler ki normal reklamlardan %50’den fazla etkileşim sağlıyorlar.

Google + Circles (çevreleri) bir diger kullanışlı uygulamadır çünkü resmen trafiği, doğrudan yayınlarınıza çekebilirsiniz. G+1 uygulamaları kullanıcılara, bir site ya da yayın önerebilme özelliği sunuyor. Internet sitelerindeki plus1 butonu, dışarıdan gelen ziyaretçilerin yorum bırakmalarına izin veriyor olmanın yanı sıra günde 5 milyar hit alıyor.

Photo via socialmediatoday.com

­

Sadece bunlarla sınırlı değil pazarlama stratejinizin bir parçası olarak kullanılabilecek daha başka uygulamalar da var. Google drive app (120 milyon kullanıcı ile) Google+ izleyicileriniz ile bilgi paylaşmak amacıyla kullanmanıza imkan veriyor. Uzun süreliğine dosya, docs. ve içerik tutma kapasitesi ile, blogunuzda Google+ yayınlarınızı paylaşabilirsiniz.

Ben Google+’ı, pazardaki en iyi arama motoru optimizatörü olduğu için seviyorum. Google, arama motoru paylaşımlarının %70’ini elinde tutuyor. Günlük oranda neredeyse 4 milyar internet aramasını gerçekleştirmesiyle Google+, içerik sitelerine trafik için bütün sosyal medya platformlarını artırır. Her şeye rağmen özellikle Facebook’un şu anda ulaştığı çevrimiçi başarı ile kıyaslarsak Google+’ın gerçek bir rekabet yaratma konusunda başarısız olduğunu inkar edemem. Bu durum gelecekte değişebilir; o yüzden size önerim, bu kanala önem verip dikkat etmenizdir.

Instagram

Instagram, onu gerçek anlamıyla bir hit haline getiren diğer cihazlarda müsait hale gelmeden ilk mobil aplikasyon idi. Instagram fotoğraflarla ilgilidir, dolayısıyla görsel olarak pazarlama stratejisi üzerine temellendirilmiştir. Milyonlarca Instagram kullanıcısı ile bu eğlenceli ve heyecan verici kanal, şirketlerin görsel ve mesajlarını hedef kitlesine hızla ve hiçbir ücret karşılığı olmaksızın postalamasına harika bir fırsat sunmuştur. Bu, daha geniş izleyiciye ulaşmanın akılcı bir yolu olduğu kadar etkili bir pazarlama aracıdır.

Photo via pexels.com

Instagram; video ve fotoğraf paylaşımı, fotoğraf mesajlaşması ve daha fazla fonksiyonları ile kullanıcı dostudur. Bu kanalda içerik pazarlamasını çok mizahi ve zaman zaman da nefes kesici kılacak olan mevcut olan bir çok gönderi, son derece eğlencelidir. Instagram’ı eşsiz kılan gerçek ise, anlık olarak evrensel içeriğinizi paylaşabilmenizdir. Benzerleri olan Facebook ve Twitter’dan sonra en popüler sosyal ağ sitelerinden biri olarak bilinmektedir.

Photo via mashable.com

Fotoğrafın iyi yanı, pazarlama açısından yararlı olan duygusal karşılığını kazanabileceğiniz görseller gösterebilmenizdir. Soruşturan ve arzu ettiğiniz anlamlı ilişkiler yaratan reaksiyonları alan görseller kullanabilirsiniz, hepsi neyin çalışıp çalışmadığını görmek için bir test etme sürecidir. Gönderileriniz aracılığıyla değerlendirmenizi ve doğru duygusal bağlantıları yapmanızı tavsiye ederim; bu, potansiyel ve var olan müşterileriniz ile bağınızda bir dönüm noktası olacaktır.

Bu sosyal kanal, bütün dünyadan fotoğraf severleri birleştirmiş ve onları tek bir platforma davet etmiştir; ki bu yüzden ürünlerinizi ve hizmetlerinizi Instagram üzerinden pazarlamak yararlıdır. Bir özdeyiş “…bir resim, binlerce kelime anlatır…” şeklinde devam ederek durumu özetler.

Instagram sayesinde müşteriler ile yüksek oranda görünür olma ihtimali vasıtasıyla bağ kuruyorken her bir gönderi, haber akışlarında gözükecektir; yani herkes parlaması için zaman edinecektir; postladığınız her şey profilinizde saptanabilir, bu yüzden kaybolma ya da şu ana kadar olan akışınızın içine gömülme riski yoktur.

Photo via playbuzz.com

Pinterest

Pinterest, tam olarak paketin üzerinde yazandır: beğendiğiniz görselleri ve görsel olarak kategorize edilmiş içeriği harmanlayabileceğiniz dijital (ilan tahtası) pin-board’dur. Araştırmalar gösteriyor ki; 47 milyon kullanıcı, Pinterest’te içerik postalamakta ve rakamların süratle büyümesi beklenmektedir. Bu kanal, markanızı ya da işinizi pazarlamak için idealdir çünkü aktivitelerin size dönüşünü ölçebilmekle birlikte takipçi inşa edebilir, ilan ve panolarınızı istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz.

Photo via pixabay.com

Pinterest, işiniz için müthiş olacak uygulayabileceğiniz birçok dokunuş ile son derece yararlıdır. Müşteri için özelleştirilmiş bir T-shirt ya da bir dürbün olması fark etmeksizin satmak istediğiniz belirli bir ürününüz varsa diğer Pinterest kullanıcılarına ulaşabilirsiniz. Perakende sattığınız ya da hizmetini sunduğunuz ne ise, bir fotoğraf ya da görselini postalayın ve bir fiyat etiketi ekleyin; muhtemel müşterilerin dolu olduğu platform çevrimiçi dükkan gibi hareket eder.

Bununla birlikte bu kanalı ürün ve servisleri sadece zorlamak için kullanmadığınız konusunda dikkatli olmalısınız. Kendi kitlenizi oluşturacak profilinizi yaratmalısınız; izleyicilerinize ilham verecek şeyler postalamaya, değerli içerik eklemeye ve bilgilendirici olmaya bakmalısınız.

Bir blog gönderisini yayınlayabilir ve bir makalenizden panonuza bir fotoğraf ya da görsel iğneleyebilirsiniz; basitçe ilanınızın URL’sini kopyalayın. Bunu Google+ gibi diğer sosyal ağ siteleriyle aynı anda uygulayabilirsiniz. Müthiş olan ise izleyicilerin sayfayı favorilere ekleme ve okuma ya da her ne zaman arzu ederlerse içeriği paylaşma olanağıdır.

Pinterest, işinizi tanıtmada çok başarılıdır. Hali hazırda kişisel bir hesabınız varsa bunu hiç zorluk çekmeden is hesabına değiştirebilirsiniz. Daha sonradan web sitenize yerleştirebileceğiniz ürünler sayfası yaratabilirsiniz. Derhal iğnelemeye başlayabilir ve infografik ve listelerinizi postalayabilirsiniz;

Duyguları uyandırmak ve görsel betimler kullanmak, pazarlama koşullarında harikadır çünkü bunu paylaşılabilir kılmaktadır.


Serinin I. ve III. yazıları