Deneyim satın almak

Gürkan Biçer
3 min readMar 15

--

Aranızda Ülker çikolatalı gofreti sevmeyen var mı?

Yok, yok! Bu reklam amaçlı yazılan bir yazı değil. Henüz. Bu soruyu sormamın amacı bu ürünle ilgili deneyiminizi öğrenmek. Çünkü, olumlu geribildirimler okursam, gidip marketten hemen 1 tane satın alacağım (!)

Photo by Christian Wiediger on Unsplash

Genellikle de böyle yapmıyor muyuz? Örneğin, bir kulaklık alacağım. Google’a giriyorum ve arama kutusuna JBL 510BT kulaklık alınır mı? yazıp araştırmaya başlıyorum. Sonra, Youtube’a giriyorum ve JBL 510BT inceleme yazıp, bununla ilgili bilgisi olan kişilerin düşüncelerini anlattığı ve mümkünse ürün kutu açılışı yapılan videoları seyrediyorum. Daha sonra, tekrar Google’a JBL 510BT ekşi yazıp, Ekşisözlük’te bununla ilgili bir şey yazılıp çizilmiş mi diye bakıyorum. Nihayetinde bu ürünü almaya karar verdiysem JBL 510BT fiyat yazarak uygun fiyatlı alışveriş sitelerini bulup, ilgili alışveriş sitelerinde teslimat konusunda bir sorun yaşadığını belirten bir yoruma rastlamadıysam sipariş veriyorum.

Şu ana kadar 2 paragraflık yazıda 5 marka ve 2 ürün hakkında belirli bir okuyucu kitlesine olumlu deneyimlerimi paylaştım, farkında mısınız? Peki, şu an blog yazmak için Medium’u tercih ettiğimin de farkında mısınız? Bu paragrafla birlikte deneyimimi paylaştığım 6 marka oldu. Markalar olarak sırasıyla; Ülker, Google, JBL, Youtube, Ekşisözlük ve Medium’dan bahsettim. Ürünler olarak sırasıyla (markaların kendilerini ve amaçlarını ürün olarak nitelendirmezsek); çikolatalı gofret ve JBL 510BT’den bahsettim.

Belki, bir gün kulaklık almaya karar verirseniz aklınızda JBL 510BT bir seçenek olacak. Belki, blog yazmaya karar verirseniz; WordPress, Blogger veya Medium seçeneklerinden biri arasında kalırsanız, benim Medium tercihim aklınıza gelecek. Belki canınız gofret veya çikolata çekecek ve bir sonraki market ziyaretinizde sepetinizde bir adet ülker çikolatalı gofret de yer alacak. Aaa, evet! Gürkan diye birisi daha önce bundan bahsetmiş ve bu yollardan geçmişti. Bak, bunlar da ayak izleri! İşte bu bir deneyim satın almaktır.

Sadede geleyim. Şu ana kadar henüz yazının amacından bahsetmedim.

Hayatımızın her alanında; her gün, her saat ve hatta her dakika farklı bir deneyimi satın alıyor olabiliriz. Bir kulaklık satın aldıktan sonra, hem maddi hem manevi olarak hüsrana uğramamak için bu kulaklığı satın alım öncesinde benim gibi araştıran milyonlarca insan var. Bu eylem aslında bir deneyim satın alma eylemidir.

Bu yazının içerisinde de bir ürün veya hizmet almak için izlediğim yolları sizlerle paylaştım. Bu yolları sizin de izlemeniz benden satın almış olduğunuz bir deneyimdir. Bu satın aldığınız deneyimlerin karşılığını elbette maddi olarak ödemiyorsunuz. Ancak, siz bu yazıyı okurken belirli bir zaman harcıyorsunuz, ödemeniz de bu şekilde oluyor. Ben sizin bu zaman diliminizi alırken, siz karşılığında bir yorum yapıyor veya beğendiğinizi ifade eden bir butonu kullandığınızda karşılıklı bir etkileşim içerisinde oluyoruz. Ben bu etkileşimden bildiklerimi bir başka insana aktarabildiğimi düşünerek tatmin duygusu yaşarken, siz bir farkındalık yaşayarak belki de başka bir bakış açısı kazanıyorsunuz.

Kütahya, Simav, Gölcük

Deneyim satın almak konusunu daha önce terapistim bir cümle içerisinde kurmuştu ve aklımın ucunda kaldı. Bir yeri ziyaret etmem ve orada kendim için güzel bir anı yaratmam aslında bir deneyim satın alma eylemi olduğuna değinmişti. Bunun ne kadar değerli ve özel olduğunu o an hissetmiştim. Ben bu farkındalığa ulaşınca, gerek haftasonu, gerek iş çıkışı veya tatil günlerinde yaptıklarımı hatırladım. Birkaç hafta sonra, yani bugün; ofise doğru yürürken kendimi “deneyim aslında nedir ve hayatımızın neresindedir?” diye düşünürken buldum ve konu konuyu açtı.

Deneyim elde etmek güzel bir şeydir. Deneyimi bir başkasıyla paylaşmak ise bambaşka bir histir. Deneyim, sadece işten ibaret değildir. Bizler tıpkı DNA’larımız gibiyiz. Bizden önceki ayak izlerini takip ederek istediğimiz hedefe daha hızlı ve güvenli adımlarla ulaşmayı isteriz. Bu varoluşumuzun temelinde var.

Gelişi güzel yaşamak, nereye gidileceğini düşünmeden bir otobüse atlayıp uzun yolculuk yapmak, akşam vakti kimle görüşeceğini düşünmeden bir yere gidip bir arkadaşınla karşılaşmak, hiç tanımadığın bir insana merhaba demek, hiç yemediğin bir tatlıyı denemek, elbette bunlar güzel şeyler. Ancak, ne kadar gelişi güzel yaşadığımızı iddia edersek edelim, mutlaka takip ettiğimiz birkaç ayak izi var.

Bir şeyler deneyin. Bir şeyler için çabalarken bir başkası bunu nasıl aşmış araştırın. En güzeli de deneyiminizi sınırlı da olsa bazı kişilere aktarın. Deneyim satın alın.

--

--

Gürkan Biçer