Alışkanlık Kazanmanın Yeni Yolu 👉🏻 Habitlr 🔥

Herkese selam ✋🏻 geçtiğimiz günlerde yayına aldığım Habitlr adındaki alışkanlık uygulamam için neyi neden yaptığımı ve bundan sonra neler yapmayı istediğimi anlatan bir içerik hazırlamak istedim, keyifli okumalar 🙇🏼‍♀️

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Habitlr’ın çalışma prensibi mevcut alışkanlık takibi uygulamalarından çok daha farklı. Habitlr’ı diğer uygulamalardan farklı kılan bir çok önemli özelliği var 🙏🏻

Neden/nasıl böyle bir proje yapmaya karar verdim?

Habitlr fikrinin kıvılcımı hepimizin yakından tanıdığı sevgili Barış Özcan’ın meşhur “Zinciri kırma” videosundan sonra ateşlenmiş oldu. Videoda bahsedilen “zinciri kırma” mobil uygulamasını inceledikten sonra arayüzünü beğenmediğim için kafamdan hızlıca “ben bunun çok daha iyisini yaparım yeaa” düşüncesi geçti. Habitlr, Habitlr olmadan önceki aklımdaki ilk düşünce basitçe çarpı ekleyebileceğim, ve çarpıların zinciri oluşturduğu bir web uygulamasıydı. Lakin o iş öyle olmadı. Zincir olayı sonrasında Habitlr logosunun temel fikri oldu.

Habitlr logo

Yeni alışkanlıklar kazanma fikri beni her zaman heyecanlandırmıştır. Fakat bunu uygulama üzerinden takip etmeyi pek düşünmemiştim. Alışkanlık kazanma uygulaması fikri oldukça aklıma yatsa da piyasada yüzlerce bu işi yapan uygulama vardı. Habitlr için yenilikçi bir fikrim yoktu dolayısıyla bu projeyi yapmaktan vazgeçmiştim.

Habitlr’ın mevcut diğer “Habit Tracker” uygulamalarından farkı ne?

Aradan geçen birkaç ay sonra, düzenli olarak takip ettiğim Radyo 521 kanalında sevgili Onur Köymen, okuduğu bir araştırmada;

Alışkanlıkların, hedeflerin başkalarıyla paylaşıldığında onu başarma oranının çok daha fazla olduğundan bahsetti. Mantıklıydı, bu şekilde hem hedefinizi somutlaştırıyor hem de toplum etkisiyle sorumluluk alıyorsunuz. Tam o anda aydınlandım 💡 ve inanılmaz bir araştırma serüveninin ortasında buldum kendimi. Bu araştırmayı kullanıp uygulamaya çeviren yoktu. Bu süreçte alışkanlıklarımı paylaşabileceğim bir alışkanlık sosyal ağı yapmaya net olarak karar vermiş oldum. Aynı zamanda bu uygulamayı okuduğum üniversitede ‘Toplum etkisi ve oyunlaştırmanın alışkanlık kazanımına etkisi” adı altında bitirme tezi olarak sunacağım.

Bu fikirle beraber Habitlr’ın temel amacı artık sadece günlük olarak girip “tik” atıp alışkanlıklarınızın ilerlemesinin kaydını tutan basit bir uygulama değil, Habitlr’ın temel amacı sizi hedeflerinize ulaştırmak ve daha başarılı biri haline getirmek için gerekli motivasyonu sağlamak oldu.

İsme nasıl karar verdim, neden Habitlr?

Aldığım onlarca güzel mesajda sıkça sorulan sorulardan biri de ismin anlamı oldu. “habit” kelimesi bildiğiniz üzere alışkanlık demek. “Lr” ekini ise, bir sosyal ağ anımsatması yapması için ekledim. Habitlr aslında alışkanlıkların sosyal ağı. Projenin konumlandırmasını oldukça güzel temsil eden bir isim olduğunu düşünüyorum. Uzunca bir süre “tumblr” kullanmış olmamımda minik bir etkisi olmuş olabilir tabi bunda 😬

Habitlr nasıl işliyor?

Habitlr’da oluşturduğunuz bir alışkanlığı tabii ki paylaşmak zorunda değilsiniz. Bunun için bir gizlilik ayarı mevcut, dilerseniz sadece kendinizin takip edebildiği alışkanlıklar oluşturabilirsiniz 🔒 Eğer gizlemezseniz sizi takip eden kişilerle paylaşıyor olacaksınız.

Sadece kendi oluşturduğunuz alışkanlıklara değil, başkalarının alışkanlıklarına da dahil olabiliyorsunuz. Keşfet sayfasından kimlerin hangi alışkanlıkları oluşturduğunu görebilir, belki de hiç aklınıza gelmeyen bir alışkanlığa dahil olabilirsiniz.

Alışkanlıkları sadece günlük değil, aynı zamanda istediğiniz belirli günleri seçerek haftalık olarak da yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz alışkanlık günü geldiğinde görevlerinize düşer.

Habitlr’ın temel işleyişi alışkanlık görevleri olsa da, eğer dilerseniz harici olarak tekrarlamayan tekli görevler de ekleyebilirsiniz.

Ayrıca bir alışkanlığı nasıl kazanabileceğiniz hakkında fikriniz olmayabilir, bunun için de bir çözüm var. Alışkanlıkların sayfalarına girip o alışkanlıklar hakkında fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Her gün 10 dakika meditasyon yap alışkanlığı sayfasındaki bir kaç yorum;

Günlük alışkanlıklar neden “3 gün boyunca” şeklinde başlıyor?

Bu belki de en çok kafa karışıklığı yaratan özellik oldu. Benim hatam, sitenin herhangi bir yerinde açıklama yapmadım bununla ilgili. Bu soruya daha iyi bir yanıt verebilmek adına öncelikle şunu sormak gerekiyor; bir alışkanlığı kazanmak için ne kadar süre gerekiyor?

Yine sevgili Barış Özcan’ın başlattığı #40sabahErkenKalk fenomenine göre 40 gün yeterli bir süre. Fakat tabii ki de bunun sabit bir formu yok. Alışkanlığa veya kişiye göre farklılık gösterebilir. Bazı araştırmalar 21 günün yeterli olduğunu, bazıları ise 60 güne kadar çıkabileceğini söylüyor.

Habitlr’ın aynı zamanda iyi bir motivasyon uygulaması olmasını istiyorum. Dolayısıyla bu sürelerle ilgili bir değişim yapmak istedim. 32 gün, 40 gün, 45 gün, 60 gün gibi süreler benim gözümde oldukça yüksek ve ulaşması zor hedefler gibi görünüyor.

Ben de bu süreçleri parçalayarak oyunlaştırıp daha başarılabilir bir hale getirmeyi tercih ettim. Dolayısıyla günlük olarak başladığınız alışkanlıkları 1. Seviye için 3 gün yapmanız yeterli. 3 gün boyunca görevlerinizi tamamladıktan sonra o alışkanlıkta 2. Seviyeye geçiyorsunuz ve bu defa 7 gün yapmanız bekleniyor. 3. Seviyede 14 gün. Son seviye olan 4. Seviyede ise 21 gün yapmanız gerekiyor. Toplamda 45 gün boyunca yapmış oluyorsunuz ve sonrasında alışkanlığı tamamlamış oluyorsunuz.

Bir alışkanlığı ilerletebilmenin en önemli motivasyonlarından biri de yalnız olmadığınızı bilmek. Habitlr’da sizinle birlikte kaç kişinin daha o alışkanlığı denediğini görebilirsiniz.

Son olarak;

Habitlr’a ne yazık ki mobil uygulama olarak başlamadım 😫 Arayüzü güzel, basit bir zinciri kırma uygulaması yapar hemen mobile geçerim diye düşünüyordum, öyle olmadı tabi. Geliştirdikçe büyüdü, büyüdükçe güzelleşti. Duramadım 😶 Yine de Habitlr’ın en sadeleşmiş halini görünüyorsunuz.

Şu anda zamanımın büyük kısmını Habitlr’ın mobil uygulamasını geliştirmek için kullanıyorum, en kısa zamanda yayına alacağım 👨🏻‍💻

Habitlr daha yayına alınalı ancak bir hafta olan, yolun çok başında bir proje ve Habitlr şu ana kadar geliştirdiklerim arasında en çok keyif alarak kodladığım proje. Uzunca bir süre de geliştirmeye devam edeceğim. Bu süreçte geri bildirimlerinizi, önerilerinizi ve desteklerinizi her zaman bekliyor olacağım, sağlıcakla kalın. ✋🏻

Habitlr’ı ilk defa duyuyorsanız 👉🏻 https://habitlr.com