Як втратити 9 млн. грн. — лайфхак від Управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради

Наталія Гусак
3 min readJul 24, 2018

--

Медична реформа запровадила принцип «гроші йдуть за пацієнтом». Ми вирішили розібратися скільки коштів мало б вже надійти медичним закладам міста за підписані декларації між пацієнтами і лікарями. І чому вони не надійшли?

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) за кожного громадянина, який підписав декларацію з лікарем оплачує тарифи на послугу первинної медичної допомоги відповідно до віку пацієнта (рис.1)

*світлина НСЗУ

Ці тарифи починають сплачуватись ВИКЛЮЧНО тоді, коли заклад охорони здоров’я підпише договір з НСЗУ.

До підписання договорів з Національною службою здоров’я України медичний заклад первинної системи отримує за кожного пацієнта незалежно від його віку тариф у розмірі 240 грн.

Оскільки чернівецька місцева влада не виконала вимоги, які ставить як домашнє завдання МОЗ України і НСЗУ (не автономізувала заклади охорони здоров’я, не своєчасно їх обладнала по примірному табелю оснащення), наші заклади первинної медичної допомоги (а їх аж 7) не підписали договори з НСЗУ станом на 1 липня 2018 року. Така можливість у них виникне тільки з 1 жовтня 2018 року.

Ми можемо порахувати скільки чернівецькі медичні заклади втратили коштів.

У відповідь на офіційний запит Управління охорони здоров’я ЧМР надало дані про кількість підписаних декларацій у розрізі кожного закладу (рис.2).

Можна порахувати скільки доходів отримав би медичний заклад за кожну підписану декларацію. Як ми це робили? Наприклад, КМУ «Міська дитяча поліклініка» підписала 10924 декларацій на обслуговування малюків до 5 років, яке коштує на три місяці 370 грн. ( тариф 1480 грн. ділимо на 12 місяців і множимо на 3 місяці у кварталі). Загальні надходження коштів від НСЗУ за цю кількість декларацій становило б 4 млн. 41 тис. 880 грн.

Якщо перевести всі підписані декларації на рис.2 у кошти від НСЗУ то отримаємо наступні суми (табл.1).

Отже, тільки за підписаних чернівчан медичні заклади отримали б 15 млн. 651 тис. грн. Але декларації зі своїм лікарем підписало станом на 11 липня 35,8% чернівчан. За решту пацієнтів НСЗУ й далі б перераховувала закладам на 3 квартал 60 грн. (240 грн. розділити на 12 місяців і помножити на 3).

Управління охорони здоров’я ЧМР у відповідь на офіційний запит надало інформацію скільки пацієнтів обслуговується у кожному закладі первинної медичної допомоги. Відповідно до кількості підписаних декларацій нами розраховано надходження за кожного непідписаного пацієнта.

Так багато різних цифр, але далі найцікавіше.

Ми порівняли суми надходжень, які надійшли на 3 квартал з державного бюджету закладам первинної медичної допомоги, з сумами можливих надходжень від НСЗУ.

Ось і результат

Мінімум 8 млн 900 тис грн. тільки за липень-вересень 2018 року недоотримали чернівецькі лікувальні заклади — надавачі первинної медичної допомоги в результаті не поспішання місцевих управлінців входити в реформу з 1 липня 2018 року. Наприклад, дитяча поліклініка на 3 квартал 2018 року могла отримати вдвічі збільшене фінансування. І це при умові, що тільки 35% чернівчан підписали декларацію з лікарем.

Ці кошти могли б піти на заробітні плати лікарям, які підписали найбільшу кількість декларацій, на забезпечення розвитку інфраструктуру та сервісних умов для пацієнтів.

Ніяких маніпуляцій і суб’єктивних думок. Виключно факти і цифри надані Управлінням охорони здоров’я ЧМР.

П.С. Позицію Управління охорони здоров’я щодо непоспішання підписання договору з НСЗУ можна почути тут -https://www.youtube.com/watch?v=TMIPwB9os6I.

--

--