Hassas Eller İçin Bakım Tüyoları

Çevremizle en fazla temas halindeki organlarımız ellerimizdir. Eller hem bir harici etkenlere çok pek maruz kalıyorlar hem bir de bedende yer alan en ince ve duyarlı deriye sahip olduklarından rahatlıkla yıpranabiliyorlar.

El derisi birçok zaman kendini yenileyebiliyor ancak bazen bilhassa çok ilgisiz veya ateş gibi havalarda bizzat bakımını yapmakta eksik kalıyor. Deri çatlıyor, kuruyor. Kış yaklaşırken bakımlı ve sıhhatli ellere sahip olabilmek amaçlı birden çok temel ipucu sıralayabiliriz:

Ellerinizi yumuşatmanın en güzel ve kolay karayolu zeytinyağı kullanmaktır. Ellerinizin yıprandığını ve derisinin sertleştiğini hissettiğinizde avucunuza bir miktar zeytinyağı dökün. Bununla 10 dk süresince ellerinizi ovun. Bilhassa banyodan hemen ardından bu bakımı yaptığınızda hassas ellerinizin pürüzsüz meydana geldiğini farkedeceksiniz. Zeytinyağı çatlakları giderme dair da çok işe yarıyor.

Her zaman kullanmakta olduğunuz el kreminizin iyi netice vermediği vaziyetlerde salatalık kullanmayı deneyin. Rendeleyip lapa haline getirdiğiniz bir parça salatalığı ellerinize masajla sürdüğünüzde elleriniz gereksinimi meydana gelen nemi alacak ve yumuşak olacak.

Biraz kompleks ama inatçı vaziyetlerde ek olarak gösterişli olabilecek bir yöntem de gülsuyu ve tereyağı karışımıdır. Bu 2 maddeyi pek nadir oranlarda karıştırın. Ellerinizi ılık suda 5–10 dk tuttuktan hemen ardından veya banyodan çıkınca bu karışımla bir zaman masaj yapın.

Avuç içlerinde birçok nedenden oluşabilen nasırlardan arınmak amaçlı sabunlu su çok faydalıdır . Ellerinizi ılık sabunlu suda 20 dk beklettikten hemen ardından , yumuşayan nasırları katı bir sünger veya eskiyen bir diş fırçasıyla temizleyin.

Sözünü ettiğimiz yollar ellerinizi yumuşatmada ve bilhassa kış aylarında meydana gelen çatlakları gidermede yeterli gösterişli olamadıysa ek olarak biyolojik bir karışım deneyebilirsiniz. Bir çay kaşığı gliserin, bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı gülsuyunu bir şişede birleştirin. Bu yağı haftada bir ellerinize sürün ve plastik bir eldiven giyip ellerinizin 1/2 saat süresince bu karışımı emmesini bekleyin.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Güzellik Fikirleri’s story.