Uzun, sağlıklı ve dinç yaşam için ilk yapılması gereken

Hayranlıkla yıllardır izlediğimiz rock yıldızları nasıl oluyor da o büyük yaşlarına rağmen sahnede hala müziklerini yapacak enerjiyi buluyor !! Artık dede mertebesine erişmiş bu amcalar nasıl oluyor da yaşlarını uzun uzun sorgulatacak sahne performansları sergiliyorlar ? Iron Maiden’dan Rolling Stones’a , Deep Purple’a uzanan bir çok müzik gurubunu ve müzik insanını uzun yıllara rağmen ayakta tutan enerji nedir ?

Uzaylı olma ihtimalleri de var

Faturalarımızı ödemek için hepimiz bir iş yaparız. Çoğumuzun yaptığı iş hayatımızın büyük kısmını kapsıyor maalesef. Zamanın büyük bir kısmı iş yerinde ya da iş peşinde koşturmakla geçiyor. Ailelerimizden çok iş arkadaşlarımızı gördüğümüzü, daha çok onlarla günün en güzel saatlerini geçirdiğimizi hatırlarsak , sanırım iş hayatının ne kadar önemli olduğu konusunda bir fikir ediniriz.

İş arkadaşlarımızın gözümüze sevimli görünüp görünmemesi ile ömrümüzün uzunluğunun sıkı ilişkisi olduğuna dair araştırmalar var. Bir çok bilim insanı uzun ve sağlıklı bir yaşam için insanın sevdiği işi yapması gerektiğini söylüyor. Severek yapılan her iş insanın çevresindeki ortamla uyum ve huzur içinde olmasını, dolayısıyla çağımızın sorunu stresten bir o kadar uzak durmasını sağlıyor. Sonuç ; mutlu , huzurlu ve sağlıklı yaşam.

İşini nefret ederek yapan insanlar bir süre sonra psikolojik ve fizyolojik sorunlar yaşamaya başlıyor. Sevmediği ortamda bulunduğu hissine sahip kişi, hareketleri , cümleleri ve davranışlarıyla bu rahatsızlığı çevresine gösteriyor. Ortamda bulunmak istemediğinden dolayı içinde sürekli gerginlik taşıması sebebiyle çevresi ile diyaloğu sağlıklı olmuyor. Bu gerginliğin yarattığı stres daha çok hata yapmasına neden oluyor. Yapılan hatalar daha çok stres yaratıyor ve bu kısır döngü kabusa dönüşen bir iş hayatının temellerini oluşturuyor. Sonuç ; mutsuz, huzursuz ve sağlıksız yaşam.
 
Son zamanlarda sabah uyandığınızda işiniz ve iş arkadaşlarınız ile ilgili içinizi kara bulutlar kaplıyor , kendinizi kötü hissediyorsanız bilin ki işiniz hayatınızı karartmaya başlamış. Bunun tam tersi , sabah uyanınca üzerinize güneş doğuyor, kendinizi enerjik hissediyorsanız işler yolunda demektir. İnsanın sevdiği şeyi yapmak için heyecan duyması kadar güzel bir duygu olamaz. İnsana yaşama sevinci verecek kadar işini sevmek ise bir çok sağlık sorunundan habersiz yaşamı beraberinde getirecektir.

Nicko Mcbrain -Iron Maiden davulcusu

Artık çoğu 70’lerini devirmiş rock yıldızlarının hayrete düşüren performanslarının altında yatan en büyük motivasyon kaynağı yapılan işe olan büyük sevgi olduğu açık. O büyük yaşına rağmen sevdiği işe tutkuyla bağlı insanları görüyoruz. Müziği seven, onu hayatının parçası haline getirmekten büyük mutluluk duyan ve sahneye çıkıp bunu sergilemek için can atan insanları izliyoruz. Belki de hepimizin her gün çıktığı iş hayatı sahnesi için mesaj gönderiyor olabilirler.