Hipo’da Staj

Merhabalar ben Hacer Nur Yanaral. Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden bu yıl mezun oldum. Bu benim ilk yazım ve yazı yazma konusunda pek yetenekli olmadığımdan biraz sohbet havasında yazabildim.

Okul bittikten sonra Ağustos ayında Hipo’da gönüllü olarak staj yaptım. Bu yazımda da Hipo’da edindiğim tecrübelerden bahsedeceğim.

İlk Haftam:
Stajımın ilk günü ortamı tanımak, görev alacağım projeyi incelemek ve gerekli kurulumları yapmakla geçti.
Daha önceki staj yerlerimde doğrudan ofisin geliştirmekte olduğu bir proje dahil olmamıştım. Burada ilk günden bu şekilde dahil olmak ve yeni şeyler görmek öğrenmek beni hem heyecanlandırdı hem de motive etti.

Projenin backendinde Python’un web frameworku Django ve geliştirme ortamında da Vagrant kullanılmaktaydı. İlk görevim ise projenin içindeki bazı applerin ufak tefek testlerini yazmaktı. Daha önceden böyle bir deneyimim olmadığından ilk olarak bunu araştırmakla başladım.
Bu süreç içinde öğrendiğim konular: Vagrant, Django Rest API, Unit Test. İlk haftamı bu şekilde tamamladım.

Sonraki haftalarda da aynı projede uğraşmaya devam ettim. Yine bazı testler yazdım.Managment command oluşturdum ve custom admin ile uğraştım. Bu uğraşlarım süresince mentörüm Ali Certel bana her türlü konuda destek verdi yardım etti. “Daha güzel nasıl yapılır”, “Bunu şöyle yapsan daha iyi olur” gibi hem göstererek hem anlatarak bana bu tricklerle yeni bir bakış açısı kazandırdı.

Son haftaya doğru yeni bir projeye geçtim. Burada cookiecutter kullanarak projeyi oluşturduk ve geliştirme ortamında da Docker kullandık. Bu terimlerde benim için yabancıydı. İlk olarak bunları araştırarak başladım. Sonra ise bu projedeki görevimle devam ettim. Slack API’den bir bot tokenı aldım ve apinin sağladığı metotları inceleyerek benden istenen fonksiyonları yazdım.

Son hafta son gun demeden yeni birşeyler öğrenmeye devam ediyordum. İşte Hipo’nun güzel yanlarından biri de buydu.

Bu arada Hipo’da backend stajyerleri ve mentörlerimizle gerçekleştirdiğimiz bir etkinlikten de bahsetmek istiyorum.

Haftalık Kitap Okuma Etkinliği:
Bu etkinlikte Two Scoops Of Django kitabının ünitelerinin üzerinden geçiyorduk. Daha doğrusu mentörümüz Yiğit Güler bizim takıldığımız anlamadığımız yerleri anlatıp ve ekstra başka bilgilerde veriyordu. Gerçekten kendisinin ne bilgisine ne de sohbetine doyum oluyordu.

Ayrıca stajım süresince Hipo’nun ev sahipliği yaptığı iki etkinliğe de katıldım. Bunlar Pyistanbul ve Cocoaist. İkisi de çok keyifli ve eğiticiydi. Katılmanızı cidden tavsiye ederim.

Son olarak özetleyecek olursam:
Benim için Hipo hergün yeni birşeyler öğrenmenin adresiydi. 
Bana kattıklarından dolayı önce Yiğit Güler ve Ali Certel’e sonra da bütün Hipolabs’a teşekkür ederim.

Hayata karşı hep ılımlı ve olumlu bakabilmek dileğiyle..
Sevgi ve Saygılarımla

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.