Bir Başarı Hikayesi

Uzun zamandır Windows kullanıcısıydım. Katıldığım kurs ve etkinliklerde “Linux olursa iyi olur, Linux kurup gelin.” Gibi şartlar sebebiyle sanal makinada edindiğim bu özgür dünya, Linux işletim sistemi içerisinde geliştirme yapmayı öğrenmem için uzun süre hapiste kaldı.

Sanal makina içerisinde Ubuntu kullanıyordum. Ubuntu Debian tabanlı olduğu için Debian tabanlı bir dağıtım seçmek istedim. Geçiş zor olmaz diye düşünerek yerelde Mint kullanmaya karar verdim ve XFCE masaüstünü seçtim, kurdum. Mint ile internet bağlantısında sorun yaşayınca Manjaro’ya geçtim.

Bizimkisi biraz zorla evlendirilmiş gibi oldu. Debian tabanlı olan Ubuntu’dan, Manjaro gibi Arch tabanlı bir dağıtıma geçtim. Farklılıklar beni zor durumda bırakıyordu. sudo apt-get install yazamamanın verdiği çaresizlik beni korkutuyordu. Ubuntu için çok fazla döküman bulabiliyordum. Sorunlar için çözüm yazıları fazlaydı. Manjaro için çok fazla kaynak yok. Türkçe içerik az.

İki hafta gibi bir süreden sonra alıştığımı hissettim. Artık terminali açtığımda çekinmiyorum. En azından Yaourt ve Pacman arasındaki farkı idrak ettim. Şimdi ise Manjaro kullanmak Ubuntu’dan daha iyi diyebiliyorum. Gerçekten sisteme hakim olduğunuz hissini yaşıyorsunuz.

Windows & Linux

Windows’ta bilgisayarım daha yavaştı, artık beni çileden çıkaran yavaşlık yok. Benim için en fark edilir ve güzel olan değişim bu oldu. Windows’da bir çok işi ara yüzle yapıyoruz ve bu çok büyük bir kolaylık. Fakat kurduğum programlara müdahale edemiyordum. Artık Manjaro ile işletim sistemimi yönettiğimi hissedebiliyorum. Özellikle izinleri ayarlamak, sistemin sahibi olduğum hissini yaşatıyor bana.

Ortam Değişiklikleri

Sublime Text kullanıyordum artık Atom kullanıyorum. Atom paketleri çok işlevsel olduğu için kod yazmak artık daha zevkli geliyor. Docker kullanmaya başladım. Bir de her an her şey olabilir endişesiyle sürekli yedek alıyorum. Bu huyumu geliştirdim. Ortam olarak daha rahatım.

Bu değişikliğe olan cesaretimi kendimde başarı olarak gördüm ve yazdım. Değişikliğe açık olmanız dileğiyle. İyi çalışmalar.