Birkaç önemli nokta

Merhabalar öncelikle. Birkaç aydır yaptığım bazı yanlışları toparlamak ve bunlara dikkat çekmek istiyorum.

Yaklaşık üç aydır gönüllü stajyer olarak createandsoft (hala siteyi güncellememişiz) şirketinde web işlerini yapıyorum. Kendi takip ettiğim projeler ve staj yeri işleriyle birlikte ankaraphp etkinlikleri, freelance işler, finaller, okul projeleri, raporlar, sunumlar…

Yukarıda ki paragrafa devam etmek istemiyorum o liste bitmiyor çünkü :D Bunların koşuşturması içerisinde çalışırken şunu fark ettim ki çok çok düzensiz çalışıyorum. Hangi işleri ne zaman yapacağım planlı. Gayet planlı bir programım var. Ama kendim o plana uyarken düzensiz çalışıyorum. Bunu az önce (15.20 | 28.05.17) fark ettim.

Bir proje üzerinde çalışıyordum ve projenin ismi “anket.” Buna eklemeyi düşündüğüm birkaç dosyanın olduğu bir diğer projenin adı “annket.” Sonra diğer projelerimin adına baktım isimlendirmeler şöyle; “musteri”, “admin”, “phpli”, “mert”, “bu_tamamlancak”, “ab”, “angular”, “ calisma”, “guvenlik” “aegitim”….

Yine yukarıdaki paragrafa devam etmek istemiyorum. Çok daha beterleri var, bunlar en anlaşılır isimlendirmeler. Sonra “anket” projemi sublime text ile açıp şöyle bir kodlarıma baktım. Ne bir standartlara uyma var. Ne isimlendirmelere dikkat edilmiş. Değişken isimlendirmelerim; $b, $c, $cev, $sor, $sorcev, $bag, $a… Bir projede $bitsin_artik diye bir değişken bile gördüm.

Yorum satırlarıma da değinmek istiyorum; #yansıma raporu ödevini unutma, #Merveye (kız kardeşim) para gönder, #pazar akşamı etkinlik başvurularına cevap ver, #burda naptığımızı Ahmet’e (sınıf arkadaşım) sor….

Peki bunlarda ne var? Sorun ne?

Yazdığım kodları sonra açıp baktığımda ne yaptığımı anlayamıyorum. Aradığım bir projenin hangisi olduğunu, hepsini içine açıp baktıktan sonra bulabiliyorum. Bunlar başta hiç sorun değildi ama artık iş listesi arttıkça ciddi bir sorun olmaya başladı. Zamanımın çoğunu şu cümleleri kurarak geçiriyorum; “ben bunu nereye kaydettim”, “ben buna ne ismi vermiştim”, “o proje nerede ismi neydi ki”…

Bu düzensizlik beni hem yoruyor hem de yaptığım işin zevk vermesinden çok işkence etmesine sebep oluyor. Evet $a yazmak $anket_ismi yazmaktan daha kısa ve daha kullanışlı ama burada üç saniyelik tasarruf bir kaç hafta sonra üç saatlik bir kayba sebep olacak. (benim için ciddi anlamda daha fazla zaman kaybı.)

O zaman özet; Klasör ve dosya isimlendirmeler düzenli yazılacak. Clean code çalışılacak. PSR-4 kod standartlarına uyulacak. Geliştirme ortamı düzenlenecek. (phpstorm kullanılacak, keep kullanılacak.)

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.