لوله پلی اتیلن 100 چیست

حداقل مقاومت مورد نیاز این استحکام طولانی مدت و مقاومت در برابر خزش را فراهم می کند

مقاومت در برابر تنش ترک (گاهی اوقات به عنوان مقاومت در برابر رشد کند ترک نامیده می شود).

مقاومت در برابر انتشار سریع ترک

لوله پلی اتیلن pe100 نصب آسان، سبک، انعطاف پذیر، بدون خوردگی است و عمر مفید آن تا 100 سال است. می توان آن را با استفاده از فیوژن لب به لب یا الکتروفیوژن برای ایجاد یک شبکه فشار بدون نشتی برای گاز یا آب متصل کرد. برای کاربردهای بدون ترانشه، از همجوشی لب به لب بیشتر استفاده می شود، زیرا این منجر به نمایه بیرونی صاف و بدون برآمدگی می شود که ممکن است در کشیدن لوله به داخل زمین یا لوله میزبان مشکلاتی ایجاد کند.

خواص لوله پلی اتیلن pe100

حداقل مقاومت مورد نیاز (MRS): 10.0 مگاپاسکال (1450 psi)

فشار پایه طراحی هیدرواستاتیک (HDB): 1600 psi (11 MPa)

مقاومت فشاری مجاز: 7.93 مگاپاسکال

استحکام کششی در بازده: 23 مگاپاسکال

کشیدگی در زمان شکست: > 600%

مدول الاستیسیته (50 سال): 200 مگاپاسکال

مدول خمشی: 1000 مگاپاسکال

نسبت پواسون: 0.45

ضریب انبساط حرارتی: 1.3 x 10–4 ° C-1

ضریب اصطکاک:

Colebrook-White: 0.00152mm

هازن-ویلیامز: 150–155

منینگ: 0.009 (آب); 0.010 (فاضلاب)

مقاومت حرارتی لوله پلی اتیلن

خواص لوله پلی اتیلن pe100 در این سایت مشاهده کنیددر دمای استاندارد 20 درجه سانتی گراد یا 23 درجه سانتی گراد تعیین می شود. این ویژگی ها می توانند به طور قابل توجهی تحت تأثیر دما قرار گیرند، بنابراین در دمای بالاتر خواص از جمله MRS کاهش می یابد. در دماهای بالاتر ممکن است نیاز به اعمال فاکتورهای احیا برای MRS و در نتیجه MOP باشد. برخی از کدها و استانداردها عوامل کاهشی را که باید اعمال شوند، تعریف می کنند. به عنوان مثال AWWA C901 و C906. در غیر این صورت فاکتورهای کاهش استانداردی وجود دارد که می توانند در طراحی اعمال شوند. ISO 13761:1996 فاکتورهای کاهشی را برای اعمال MOP در دماهای بالاتر تعریف می کند. اینها در زیر نشان داده شده است.

دما 20 25 30 35 40 درجه سانتی گراد

ضریب کاهش فشار 1.00 0.93 0.87 0.80 0.74

طرح. ISO 13761:1996 فاکتورهای کاهشی را برای اعمال MOP در دماهای بالاتر تعریف می کند. اینها در زیر نشان داده شده است.

دما درجه فارنهایت (°C) 73 (32) 80 (27) 90 (32) 100 (38)

ضریب کاهش فشار 1.00 0.94 0.86 0.78

مقاومت در برابر سایش

این یک مورد در شبکه‌های افزایش/نیروی فاضلاب است که در آن مواد جامد همراه با آب حمل می‌شوند و توالی عملکرد پمپ می‌تواند منجر به مالش جامدات در طول لوله معکوس شود. PE100 بهترین مقاومت سایشی را در مقایسه با مواد معمول لوله فشار دارد. این در شکل زیر نشان داده شده است.

PE100 بهترین مقاومت سایشی را در مقایسه با مواد معمول لوله فشار دارد

میزان سایش به زاویه برخورد و نوع ماده در حال فرسایش بستگی دارد. در زوایای برخورد نزدیک به 90 درجه (سایش ضربه)، نرخ سایش فرسایشی در مواد شکننده بالاترین و در مواد انعطاف پذیر کمترین است. در مواد انعطاف پذیر، ذرات برخورد مکرر به صورت پلاستیکی سطح را تغییر شکل می دهند تا بقایای سایش ایجاد شود. در مواد شکننده، برخورد باعث می‌شود که ذرات ماده به‌عنوان زباله‌های سایش شکسته شوند. مواد شکننده در شرایط فرسایش ضربه ای نسبت به مواد انعطاف پذیر مقاومت کمتری در برابر سایش دارند. در زوایای کم برخورد (فرسایش ساینده)، برعکس است. مواد سخت تر بهتر در برابر عمل کردن یا شخم زدن جریان ذرات ساینده مقاومت می کنند.

رابطه تقریبی بین سختی و استحکام نهایی ماده وجود دارد. مقدار سایش مواد ساینده با افزایش استحکام/سختی مواد لوله کشی کاهش می یابد. برای مقاومت در برابر سایش، سیستم لوله کشی باید سخت تر از موادی باشد که منتقل می شود. نرخ سایش مواد مختلف لوله‌کشی اغلب مشابه است، تا زمانی که سختی آنها بیشتر از دوغاب باشد، بنابراین انتخاب مواد لوله‌ای که بسیار سخت‌تر از مواد انتقال‌یافته است، مزیت سایش ندارد و معمولاً هزینه بیشتری دارد. برعکس، زمانی که ماده معدنی سخت‌تر از لوله باشد، یک افزایش بسیار ناگهانی و شدید در نرخ سایش ساینده وجود دارد.

انواع متمایز سایش در یک سیستم لوله کشی معمولی وجود دارد. بخش های مستقیم معمولاً فرسایش سایشی را تجربه می کنند. تغییر اندازه و تغییر جهت هم فرسایش سایشی و هم سایش ضربه را تجربه می‌کنند و باید با در نظر گرفتن این موضوع طراحی شوند.

بارگیری موج و خستگی

فرآیند طراحی برای بارگذاری نوسانی و خستگی لوله HDPE PE100

انواع لوله پلی اتیلن pe100

علاوه بر لوله معمولی لوله پلی اتیلن pe100، انواع مختلفی وجود دارد که برای کاربردهای خاص توسعه یافته است.

PE100 RC

RC نشان دهنده مقاومت در برابر ترک خوردگی است. PE100 RC رزینی است که مقاومت در برابر ترک تنشی را افزایش داده و در عین حال همان MRS و مقاومت در برابر انتشار سریع ترک را مانند PE100 معمولی حفظ می‌کند. این برای استفاده در شرایط شدیدتر در نظر گرفته شده است و espe است

برای روش های بدون ترانشه مناسب است. در اروپا تقریباً 25 درصد استفاده از PE100 در کاربردهای بدون ترانشه، اعم از نصب و بازسازی جدید، PE100 RC است.

مواد PE100 با مقاومت بالا در برابر انتشار آهسته و سریع ترک طبق طبقه بندی PAS (مشخصات در دسترس عمومی) 1075 — لوله های ساخته شده از پلی اتیلن برای تکنیک های نصب جایگزین: ابعاد، الزامات فنی و آزمایش. در PAS 1075 که مکمل استانداردها و دستورالعمل های موجود است، سه نوع مختلف لوله RC وجود دارد:

نوع 1: لوله های تک لایه جداره جامد ساخته شده از PE 100 RC

نوع 2: لوله هایی با لایه های محافظ یکپارچه ابعادی PE100 RC

نوع 3: لوله هایی با ابعاد مطابق با DIN 8074/ISO 4065 با پوشش محافظ بیرونی. لوله داخلی ساخته شده از PE100 RC.

به طور کلی انواع 1 و 2 برای کاربردهای ترانشه باز که در آن از بستر شنی استفاده نمی شود استفاده می شود. نوع 3 بیشتر برای کاربردهای بدون ترانشه استفاده می شود.

PE100 RT

RT مقاومت در برابر دما را نشان می دهد. PE100 RT رزینی است که مقاومت بیشتری در برابر دماهای بالاتر دارد و در عین حال همان خواص مکانیکی PE100 معمولی را حفظ می کند. برای استفاده در زمانی که دمای محیط یا سیال به طور مداوم بالای 50 درجه سانتیگراد است در نظر گرفته شده است. این ماده بیشتر در آب گرم و کاربردهای صنعتی و به ندرت در شبکه های آب مدفون یا گاز استفاده می شود. اما در مناطق و برنامه های گرم خاص ممکن است لازم باشد.

لوله پلی اتیلن مانع

گازها و مایعات خاصی می توانند از طریق PE نفوذ کنند. بنابراین هنگامی که لوله پلی اتیلن pe100 در زمین آلوده قرار می گیرد و سیال موجود در لوله باید از آلودگی محافظت شود، به عنوان مثال زمانی که آب آشامیدنی حمل می شود، یک لوله مانع ضروری است. لوله مانع با یک لایه مانع که بین لایه‌های PE100 قرار گرفته است، اکسترود می‌شود. لایه مانع معمولاً یک فویل آلومینیومی است اما ممکن است یک پلیمر خاص مانند EVOH نیز باشد.

لوله های مانع PE100 توسط چندین سازنده پلی اتیلن ساخته می شوند. نمونه ها عبارتند از:

سیستم های شعاع: پروتون

Egeplast GmbH: SLA

لوله پلی اتیلن روکش شده

لوله HDPE PE100 روکش دار دارای یک لایه بیرونی سخت تری است که معمولاً از پلی پروپیلن ساخته شده است تا از خود PE100 در شرایط نصب شدیدتر محافظت کند. به ویژه برای تکنیک های بدون ترانشه مانند حفاری جهت دار و ترکیدگی لوله که ممکن است خطر آسیب به لوله در حین نصب وجود داشته باشد، مناسب است. در لوله های پلی اتیلن پلی اتیلن با روکش پلی اتیلن خاص، مانند ProFuse، لایه بیرونی قابل جدا شدن است تا کوپلینگ های الکتروفیوژن مستقیماً با پلی اتیلن ذوب شوند. این لایه لایه برداری دارای مزیت اضافی تمیز نگه داشتن سطح پلی اتیلن برای الکتروفیوژن است.

سایر لوله های پلی اتیلن اکسترود شده

اکستروژن همزمان PE100 چندین نوع لوله اضافی را قادر می سازد که اغلب با چندین لایه که هر کدام عملکرد متفاوتی دارند، تولید شوند. اینها شامل پوشش های داخلی، پوشش های داخلی و خارجی، و لایه ها یا نوارهای رسانا برای نظارت بر نشت یا تشخیص لوله است. لوله‌های دارای لایه‌ها یا نوارهای تشخیص کاربرد خاصی در نصب بدون ترانشه دارند، زیرا روش‌هایی مانند حفاری جهت دار اجازه نمی‌دهد نوارهای نشانگر هشدار در بالای لوله دفن شوند.

منبع مقاله

--

--

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store