Ramazanda Ders Çalışmak | YGS LYS 2017

Hakan Eröztekin
Jun 7, 2017 · 5 min read

Ramazan ayında ders çalışmak pek çok öğrencinin kafasını karıştıran bir konu. Acaba gün içinde yeterince enerjim olacak mı, dikkatimi toplayabilecek miyim, sınavlarda aynı puanları alabilecek miyim gibi sorular alır başını gider.

Kısa cevap, ramazan ayında oruç tutmak sınav başarını etkiler. Bunun sebebini ve neler yapabileceğini yazıda bulacaksın.

Tüm bu sorulara en doğru cevabı verebilmek için bir bilgiyi öğrenme ve pratik olarak kullanma akışını kısaca anlamamız gerekir. Bir konuyu çalıştığında okuduğun bilgileri kendi cümlelerinle ifade edebiliyorsan iyi öğrenmişsin demektir. Bir de testlerde o konudan çıkan soruları çözebiliyorsan işin büyük kısmı hallolmuştur (kalan kısım ise tekrar etmektir ancak o başka bir yazının konusu :)

Yani özetle, bu akışı başarılı şekilde sağlayabiliyorsak işler tıkırındadır. Ancak fark etmiş olabileceğin gibi, “yeni bir bilgiyi öğrenip pratik olarak kullanabilme” deyince tam olarak ne yapacağımıza dair aklımızda pek bir şey canlanmıyor. Bunun sebebi, bu akışı etkileyen sayısız etkenin olması. Mesela, her şeyden önce uykunu iyi alabiliyor olmalısın. Günde 3–4 saatlik bir uykuyla bırak sınav başarısını, herhangi bir işin hakkını vermek çok zordur, çünkü konsantre olamazsın. Uykunu almadan düz çizgide bile yürüyemezsin :) Öte yandan, sadece uykunu almak da yetmez. Hiç ders çalışmazsan ya da dakika başı sosyal medya hesaplarını kontrol ederek saatlerce çalışırsan da yine, çalışmanın hakkını verememişsin demektir. Ya da sürekli fast food ile ve tatlılarla besleniyorsan tıkır tıkır çalışmadığı için zihnini suçlayamazsın. Gördüğün gibi ortada pek çok etken var.

Ramazan ayında nasıl ders çalışılır sorusu da cevabı basit; bilgiyi öğrenme ve pratiğe dökme akışını başarılı bir şekilde sürdürmek. Bugün bunu başarmanı sağlayacak çalışmaların en önemli olanlarına bakacağız.

Bize yardımcı olsun diye hazırladığım Başarı Piramidi’nden yardım alalım.

Başarı Piramidi, herhangi bir konuda başarı sağlamak için gereken tüm etkenleri biraraya topladığım bir sistem. Tam olarak nerede eksik olduğunu tespit etmeni sağlar ve başarıya 360 derece hazırlanmana yardımcı olur.

Başarı Piramidi der ki, başarının temelinde hedef belirleme ve motivasyonunu canlı tutma yatar. Bu binanın en büyük temelidir ve buradaki bir eksiklik seni mutlaka yarı yolda bırakır. Bununla beraber, hiç kimse başarıya ulaşırken sağlığından olmak istemez o yüzden doğru yaşamı yani sağlığımızı korumayı öğrenmeliyiz. Bunda az önce bahsettiğim uyku ve beslenme büyük payı oluşturuyor. Daha sonra, ulaşmak istediğin hedefe bağlı çalışma tekniklerini ve taktiklerini öğrenirsin. Kesin inanç ise seni gözü kara şekilde hedefi 12'den vuracağından emin olmanı sağlar.

Başarı Piramidi’nin ayrıntılarına burada girmeyeceğim. Şuan konumuz, ramazanda oruç tutmanın ders çalışmaya etkisi olduğundan bu konuda Başarı Piramidi neler söylüyor ona bakalım. Fark ettiğin gibi yalnızca “bilgiyi iyi öğrenip pratik etme” üzerine odaklanan klasik akış üzerinden bu soruyu cevaplamak neredeyse imkansız. Piramide baktığımızda ise en çok etkilenen kısmı net şekilde görebiliyoruz: doğru yaşam.

Ramazan’da saatlerce yemek yemediğin ve su içmediğin için akışı başarılı şekilde sürdürmen çok zorlaşır. Zihninin tıkır tıkır işlemesi için düzenli olarak besinini alması gerekir. Vücuduna aldığın glikozun %70'i ve suyun %25'i beynin tarafından kullanılır. Bundan herhangi bir şekilde mahrum kaldığında ise zihnin tam verimle çalışamaz. Burada sana oruç tut ya da tutma demiyorum ancak önemli olan nokta şu, oruç tutmanın akışı sürdürüp sınavlarda yüksek net çıkarman üzerinde etkisi olacağının farkında ol.

O zaman konuşmamız gereken şey, “Bu etkiyi nasıl minimize ederiz?” sorusu. Piramide geri dönersek, doğru yaşam kısmının “Başarı Piramidi”nin 7 katmanından yalnızca 1 tanesi olduğunu görürüz. O halde yapabileceğin en iyi şey, diğer 6 katmanı daha da güçlendirerek bu etkiyi minimize etmektir. Başarı Piramidi ile ilgili tüm yazılara buradan ulaşabilirsin.

Diğer katmanları güçlendiriyoruz ya da iyi durumda olduğunu düşünüyoruz diyelim. Başka ne yapabiliriz? Doğru yaşam alanını güçlendirebiliriz. Akşamları iftardan sahura dek kaliteli besinler yemeye çalış. Şekeri (basit karbonhidrat olan şekeri, bileşik olanları değil) ve tatlıları minimize edip sebze, meyve ve et türüne yönelerek çok yönlü bir beslenme yapabilirsin. Zihnine ve vücuduna iyi gelecek diğer beslenme önerileri;

  • İftar için evde ya da yemekhanede ne çıkıyorsa onu yiyebilirsin. Ancak aşırıya kaçma ve aşırı yağlı yemeklere yönelme.
  • Kuruyemiş ve kurumeyveler
  • Her çeşit salata
  • Her çeşit et (Omega 3 olduğu için balık özellikle iyidir)

Diğer katmanlarda güçlenirken beslenme için bunlara dikkat etmen yeterli olur. İyice detayına inip paranoyaklaşmaya da gerek yok :) Tabi bu sene ramazan ve 2017 LYS tarihleri aynı zamana denk geldiği için bir tık fazla önem göstermemiz lazım.

Peki uyku konusunu nasıl yapmalı? Uyku, başarı için olmazsa olmaz. Belki sen de denemişsindir daha çok çalışmak için uyku süresinden kısmayı. Ancak kısa sürede anlamışsındır bunun çok da akıllıca olmadığını. Uykuyu telefonu şarja takmak olarak düşünebilirsin, telefonu yarım şarjla kullanmaya başlarsan gün bitmeden enerjin bitiverir. Öyleyse çözüm ne? Öğle uykusu! Telefonun yarım şarjda da olsa gün içinde şarjını tamamlayabilirsin. Öğlen vakti ise çok az uyuyarak bile tüm gün yüksek enerjini korumak için harika bir fırsattır. Şimdi adım adım kısa sürede nasıl yenilenirsin konusuna bakalım.

1- Bulunduğun bölgenin öğlen saatlerini öğren (bu siteden bakabilirsin).

2- Rahatsız edilmeyeceğin bir yer bul. Mümkünse sessiz hatta karanlık olsun. “Böyle bir yer yok :(“ diyorsan sorun değil, bir kulak tıkacı bir adet de uyku gözlüğü işini görür. Bunlar yanında olduğu sürece okul sıralarında bile mışıl mışıl uyuyabilirsin (hele kütüphanedeysen tadından yenmez :)). Yatağın hazır.

3- Telefonunun alarmını 30 dakika sonraya kur. Kütüphane gibi bir yerdeysen, alarmı “sadece titreşim” olarak da ayarlayabilirsin, yine işini görür.

4- Kafanı koy ve rahatla. Unutma, uyuman kesin şart değil. Kendini uyumaya zorlama, uyanık olarak 30 dakika uzanman bile enerjini yenileyecektir.

Ekstra olarak, o gün “uykusuzluktan ölüyorum” ruh halindeysen 2. adımdan önce bir bardak kahve iç. Sen uyandığında kafein kana karışmış olur ve uyanıklığın daha bir canlı olur :) Tabi uyanık kalacağım diye kafeini abartmamalısın. Eğer yatış vaktine 6 saatten az varsa kahve içme. Yoksa gece uykusuzluk yaşabilir ya da uyusan bile yeterince dinlenemeyebilirsin.

Tüm bunları uyguladığında çok daha başarılı bir “LYS‘ye sonsuza dek elveda etmeden önceki son günlerim” macerası yaşıyor olacaksın.

Başarı Piramidi’ni öğrenerek hem sınav çalışmalarında hem üniversitede başarıyı yakala »

Hakan Eröztekin

Founder, Full Stack Java Engineer, AI Enthusiast www.hakaneroztekin.com

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade