Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Sağlanır

Yaz uzun sürdü derken, kara kış geldi bastırdı. Soğuk havalarda evimizin içini sıcacık yapmak için kullandığımız doğalgaz faturası ne alemde.

Şimdiye kadar biliyorum çok şey duydunuz, çok şey denediniz ama, doğalgaz faturasından tasarruf için 3 şey öne çıkar, doğalgazı etkili yakmak, iyi bir tesisat ve ısıyı muhafaza etmek.

Doğalgaz Tasarruf ve Kombi Seçimi

Ülkemiz geneli için yazı çok sıcak geçirmesine rağmen maalesef kışı evlerinde sıcak geçiremeyen bir yapıdadır. Etrafının dağlarla çevrili olup bir çanak içerisinde yer alması, hava durumunda çoğu zaman yakınındaki deniz kenarı Aydın, Muğla ve Antalya’dan daha sıcak olmaktadır.

Burada gördüğümüz gibi ısınan havanın, bu çevrili yüzeyden dışarıya çıkamaması nedeniyle oluşan ısı muhafaza edilmekte ve şehrimiz sıcak kalmaktadır.

İşte aynı şekilde kış aylarında da evlerimizde ısınmanın kuralı ısıyı muhafaza etmektir. Muhafaza edilemeyen ısıyı yerine koymak için ısınmada kullandığımız kombide doğalgazı daha çok yakmak zorunda kalacağız. Oysaki tasarruf etmek ve çevreyi daha az kirletmek amaçlı doğalgaza geçmiş olmamızın bu aşamada tamamen tersine bir pozisyona düştüğünü görmekteyiz.

İlgili Yazı: Kombi Seçimi

Bu nedenle önce evimizi ısıtıp, bundan sonra minimum doğalgaz sarfiyatı ile ısıyı muhafaza etmeye çalışmalıyız. Peki nasıl olacak. Ülkemizde doğalgaz ve kombi kullanım alışkanlıklarına bakarsak o kadar çok sıkıntı var ki.

Balkonda Kombi,

Kombiler, doğalgazı yakarak tesisat suyunu ısıtan ve bu ısınmış suyu radyatörler(petekler) içinde bir devir daim pompası ile dolaştıran cihazlardır. Bu nedenle kombi cihazı ortam ile ısı alışverişinde bulunmaktadır. Denizli de yaygın olarak görüldüğü şekilde balkona monte edilen kombilerde, kombinin içeride olmasına göre %5-%15 arası ısı ve verim kaybı yaşanmaktadır.

Burada çoğu Denizli doğalgaz tesisatçısı firma balkonda ısı kaybolmayacağını ve kombinin daha iyi çalışacağını söyleyerek maalesef kullanıcıları yanıltmaktadır. Zira kombiyi balkona montaj yapmak, içeriye montaja göre çok daha kolay olmaktadır.

Diğer yandan kullanıcılar, kombinin ev içerisinde mutfakta veya başka bir mahalde yer almasının riskli ve tehlikeli olabileceği yönünde bir algıya sahipler. Oysaki günümüz hermetik prensiple çalışan klasik veya yoğuşmalı kombiler ev içerisindeki havayı kullanmamakta olup kapalı devre çalışmaktadır. Yani dışarıya uzatılan bacasından temiz havayı almakta ve atık gazı dışarıya basmaktadır. Bu nedenle ev ortamına zehirli atık gaz salması veya içerideki oksijeni kullanarak zehirlenmelere yol açma riski yoktur.

Radyatör Sayısı, Yeri ve Üzerinde Perdeler,

Radyatörler ısı dağılımının en iyi şekilde olması için pencere altına monte edilirler. Sayıları ve büyüklükleri ise ısıtılacak mahallin büyüklüğüne göre optimize edilir. Lakin yoğuşmalı kombilerde petek uzunlukları önem taşır, zira yeterli ısı değişim alanı oluşturulamaz ise kombi yoğuşamayacağı için verimi düşecek ve boşa gaz yakacağız.

Bir diğer unsur ise radyatör petekler üzerine elen perdeler. Genelde gittiğimiz evlerin çoğunda, kombi çalışır iken perdelerin radyatörler üzerinde olduğunu görmekteyiz. Yani radyatör panelleri arasında ısına haca yukarıya doğru yükselip oda içine değil, perde ile cam arasına sıkışmaktadır. Böylece burada çabuk soğuyarak ısı oda içerisine dağılamamaktadır. Onun yerine perdelerin, radyatör ile duvar arasındaki boşluğa salınarak, ısının odaya yönelmesinin önü açılmalıdır.

Isı Yalıtımı

Elbette ısı kaybının azaltılması ısınmayı veya yazın soğutmayı kolaylaştıracaktır. Böylece daha az enerji harcayarak ısınıp, doğalgazdan ve elektrikten tasarruf sağlanacaktır. Fakat ısı yalıtım ve izolasyon işlerine ve bu işleri yapanlara baktığımız zaman, hem işçiliğin hem de kullanıla malzemelerin çok kalitesiz olduğunu görmekteyiz. Yalıtım bir yatırımdır ve yaptığınız tasarruf ile bunu önümüzdeki birkaç yıl içerisinde geriye kazanacaksınız. Bu nedenle kullanım ömrü kısa olan ve arzu ettiğiniz ısı yalıtımını size veremeyecek olan kalitesiz ürünler yerine, hem evinizi hem de içinizi ısıtacak kaliteli malzemeleri kullanmanızı tavsiye ederiz

Doğalgaz kullanımında enerji tasarrufu nasıl sağlanır?

Doğalgaza son gelen zamlarla birlikte faturaları nasıl ödeyeceğimizi şimdiden düşünmeye başladım. Akılcı bir tüketimle doğalgaz çok daha ucuz ve ekonomik kullanılabiliyormuş. Ben de durur muyum, sordum soruşturdum tabi..

Binaların pencerelerinden yüzde 10–25, tavanlarından yüzde 25, döşemelerinden yüzde 10, dolgu duvarlarından yüzde 15–25, ısı köprülerinden ise yüzde 20–50 ısı kayıpları söz konusu. Isı yalıtımları hem ekolojik hem de ekonomik açıdan yararlı.

Tasarruf için neler yapılmalı?

 • Isı yalıtımı, cihaz seçimi, tam yanmanın sağlanması, belirli periyotlarla kontrol gibi alınacak önlemler, doğal gaz faturalarında yüzde 30 oranında iyileşme sağlar. Doğal gaz kullanımında enerji tasarrufu sağlayacak diğer unsurlar ise şöyle:
 • Bir uzman kişinin bilgisine başvurularak duvarlar yalıtılmalıdır. Bu işlem için yapılacak giderler, 2–5 yıl arasında kendini amorti edebilir.
 • Isınmayı sağlayan ısıtıcıların belirli periyotlarla ayarlarının yetkili servisince kontrollerinin yapılması gereklidir.
 • Uygun bir yalıtım malzemesi ile çatı en az 100 milimetre kalınlıkta yalıtılmalıdır.
 • Pencerede çift cam ya da çift pencere kullanılmalıdır.
 • Radyatörlerin önüne ve üstüne eşya, mobilya, mermer konmamalıdır.
 • Perdelerin radyatörlerin önünü ve üstünü kapatmamasına dikkat edilmelidir.
 • Pencerelerin ve dışa açılan kapıların kenarları uygun bir plastik sünger malzeme ya da kağıt bantlarla kapatılmalıdır. Giderleri hemen o kış geri alınabilir.
 • Oturma odaları için 22 derece, yatak odaları için ise 20 derece sıcaklık önerilir. Ancak bu sıcaklıklar 1 derece düşürülerek toplam yakıt tüketiminde yüzde 7 tasarruf sağlanabilir. 1 derecelik azalmayı sağlamak için termostatlardan yararlanılabilir.
 • Kullanılmayan oda, antre ve merdiven radyatörleri ile banyo yapılmayan günler banyo radyatörleri kısılmalıdır.
 • Odalarda bulunan eşyalar dış duvardan uzak tutulmalıdır.
 • Kombiler sürekli açıp kapatılmamalı, bunun yerine düşük ayarda sürekli çalışır vaziyette bırakılmalı.

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır

Evde enerji tasarrufu enerjinin akıllıca kullanılışı anlamına gelir ve gereksiz enerji tüketimini önlemekle yapılır. Enerji ihtiyacı ve kullanımı açısından üzerinde en fazla durulması gereken grup ailedir Çünkü toplumda aileler, diğer kaynaklarda olduğu gibi enerji kaynaklarının kullanımı ve tüketiminde de rol oynayan en önemli tüketici gruplarından biridir Sağlıklı, rahat, temiz ve etkin bir ev ortamının yaratılabilmesi için yürütülen ısınma, aydınlatma, temizlik, kişisel bakım gibi çeşitli faaliyetler için aileler enerji kaynaklarını kullanmakta ve buna bağlı olarak her ay bütçelerinden binlerce lira harcamaktadır

Evde toplam enerji kullanımının yaklaşık %40’ı sıcak su sağlama, yiyecek hazırlama ve pişirme, bulaşık yıkama, çamaşır yıkama, aydınlatma, kişisel bakım, eğlenme, dinlenme ve iletişim gibi faaliyetler, %60’ı da konutun sahip olduğu özellikler ile ilişkilidir

Özellikle konutlarda tüketilen enerjinin toplam enerji tüketiminin yaklaşık 1/3 oranında olduğu dikkate alınırsa bu alanda yapılacak tasarrufun hem aile açısından hem de çevre açısından önemi ortaya çıkmaktadır

Evlerin Isıtılmasında Enerji Tasarruufu

 • Isı elde etmek için elektrikli sobalar yerine gaz sobaları tercih edilmelidir.
 • Kötü takılmış kapı ve pencerelerdeki boşluklar ve hava girişleri kontrol edilerek gerekirse izolasyonları sağlanmalıdır
 • Yerleri halı kaplamak zeminde ısı kaybını azaltacaktır.
 • Kalın astarlı perdeler kullanılarak pencerelerden ısı kaybı azaltılmalıdır.
 • Perdeler radyatör önlerini örtmeyecek şekilde kapatılmalıdır.
 • Odaları havalandırmak için pencereler uzun süre açılmamalıdır 3–4 dakikalık süre yeterlidir
 • Radyatörler yaldız boya ile boyanmalıdır
 • Radyatörlerin üst tarafına mermer levha veya kafesler konmamalıdır
 • Çamaşırlar radyatör üzerinde kurutulmamalıdır
 • Kullanılmayan odalar ısıtılmamalı ve kapıları kapalı tutulmalıdır Ancak bu odaların sıcaklığının 10 °C altına düşmemesine dikkat edilmelidir
 • Kullanılan odaların sıcaklığı 18–21 derece arasında tutulmalıdır
 • Bacalar kış aylarına girmeden önce kontrol ettirilerek temizletilmelidir

Mutfakta Enerji Tasarrufu

Yiyecek hazırlama ve pişirme faaliyetlerinde doğru tipte pişirme araçlarının kullanımı ile de enerjiden tasarruf sağlanır

Her şeyden önce yemekler mümkün olan en az suyla pişirilmeli ve tencerenin kapağı sıkı bir şekilde kapalı tutulmalı, yemek kaynamaya başladıktan sonra ocak iyice kısılmalıdır Çünkü kaynama başladıktan sonra verilen yüksek ısı daha çok suyun buharlaşmasından, dolayısıyla da enerjinin boşa harcanmasından başka hiç bir işe yaramaz Ayrıca kapların sadece tabanına ısı verecek şekilde alev ayarlaması yapılmalıdır Kabın kenarlarından alev taşmamalıdır

Düdüklü tencere olarak adlandırılan basınçlı tencereler, özellikle uzun süre pişmesi gereken yiyeceklerin pişirilmesinde yakıt tasarrufu sağladığı için tercih edilmelidir

Basınçlı tencerelerin kullanılmadığı pişirme işlemlerinde ise pişirmenin daha kolay ve kısa sürede olması için kenarları kıvrımsız, tabanı düz, yan yüzleri dik ve tabanla birleştiği yerde hafif yuvarlak olan kaplar kullanılmalıdır

Ocakların verimli yanmalarını sağlamak için daima temiz tutulmalıdır

Yiyecekler pişerken fırın kapağını sık sık açmak her seferinde soğuk havanın fırın içine girmesine, dolayısıyla da enerji kaybına neden olmaktadır Bu nedenle kapak gereğinden fazla açılmamalıdır

Birçok yiyecek için pişirilirken fırının önceden ısıtılmasına gerek yoktur

Kontların Aydınlatılmasında Enerji Tasarrufu

 • Kullanılmayan alanlar aydınlatılmamalıdır
 • Çok sayıda ufak ampul yerine büyük bir ampul kullanılmalıdır
 • Çalışırken masa lambası kullanılmalıdır
 • Ampullerin üzerine ışığı az geçiren abajurlar kullanılmamalıdır
 • Genel ışıklandırma yerine kısmi ışıklandırma tercih edilmelidir
 • Duvarlar açık renklere boyanarak daha çok ışık yansıması sağlanmalıdır
 • Merdiven aydınlatılmasında küçük ampullerin kullanılmasına özen gösterilmelidir
 • Evimizde enerji kaybına engel olmak için halojen ve normal ampuller yerine floresan lambalar kullanılmalıdır Böylece %40 oranında enerji tasarrufu sağlayabiliriz

Doğal Gazı Nasıl Daha Ekonomik Kullanabilirim

Kış aylarında en büyük giderimiz olan doğalgaz ve ısınma giderlerimizi, faturalarımı düşürmek için neler yapabiliriz.

Nasıl Daha Az Öderim ve Daha Çok Isınırım?

 • Isı yalıtımı yaptırarak, Isı yalıtımı iyi yapılan bir binada % 40'a kadar yakıt tasarrufu sağlanır.
 • Radyatör ile duvar arasına ısı yalıtım levhası yerleştirerek,
 • Pencerenin duvar ile birleştiği yerdeki boşlukları, silikon vb. sızdırmaz malzeme ile kapatarak. İyi kapanmayan kanatların çevresine, bir yanı yapışkan sünger şerit ya da özel plastik fitil çekerek,
 • Doğramaları kaliteli, pencereleri çift camlı yaptırarak,• Radyatörlerde termostatik vana kullanarak
 • Radyatör önünü, perde ve oturma gruplarıyla kapatmayarak,
 • Radyatör üzerlerini ısı geçişini engelleyen malzeme veya ev eşyalarıyla kapatmayarak,
 • Güneş alan pencereleri temiz tutarak, geceleri panjur, perde veya rüzgarlıkla kapayarak,
 • Duvar içinden geçen sıcak su dolaşım borularını izole ederek,
 • Yakıcı cihazların yıllık periyodik kontrollerini yetkili servislerine yaptırarak,
 • Soba filtrelerini kontrol ettirerek, temizleyerek, gerekiyorsa değiştirerek,
 • Elektrik kesildiğinde kombilerinizi kapalı konumda tutarak,
 • Isıtma cihazlarını (kombi, soba vb.) konfor seviyesinin üzerinde yakmayarak, gerekirse oda termostatı gibi kontrol cihazları kullanarak (evin sıcaklığını kontrol eden oda termostatları, istenilen bir odaya, genellikle de salona yerleştirilir), İdeal oda sıcaklığı 21–220C’dir. Oda sıcaklığını 10C azaltmak, aylık % 5 yakıt tasarrufu sağlar.
 • Evden uzakta bir günden fazla kalacaksanız, termostatınızı kapatarak.
One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.