Yerli İşletim Sistemimiz Kamu Kurumlarında Zorunlu Hale Geliyor

Önce işletim sisteminin ne olduğuyla başlayalım. İngilizce karşılığı OS yani Operational Systems’dir.

İşletim sistemi, bilgisayarda çalışan, donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi, uygulama kodları genellikle direkt donanım tarafından yürütülmesine rağmen, girdi-çıktı, bellek atama gibi donanım fonksiyonları için uygulama programları ve bilgisayar donanımı arasında aracılık görevi yapar.
İşletim sistemleri sadece bilgisayar, video oyun konsolları, cep telefonları ve web sunucularında değil; arabalarda, beyaz eşyalarda hatta kol saatlerinin içinde bile yüklü olabilir. İşletim sistemleri işlevsellerinin genişliği ile değil, donanımı belli bir amaç doğrultusunda programlayabilme nitelikleriyle değerlendirilmelidir [1].

İşletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, BeOS, Android ve iOS örnek verilebilir.

Bizim işletim sistemimiz olan PARDUS Tübitak tarafından geliştirilmektedir. Sistem, sıfırdan geliştirilmiyor. Linux çekirdeğinin üzerine inşa ediliyor. Linux çekirdeği nedir derseniz şu şekilde açıklayabiliriz.

Linux çekirdeği, Unix benzeri işletim sistemleri içinde yer alan Linux ailesinin çekirdeğidir. Açık kaynak ve özgür yazılım hareketinin en ünlü örneklerindendir.
Linux çekirdeği GNU Genel Kamu Lisansı sürüm 2 (GPLv2) altında yayınlanmıştır ve dünyanın dört bir yanından katılımcıların katkılarıyla geliştirilir. Günlük geliştirme faaliyetleri Linux çekirdeği e-posta listeleri üzerinden yürütülür.
Linux çekirdeği ilk olarak Finlandiyalı bilgisayar bilimi öğrencisi Linus Torvalds tarafından 1991 yılında tasarlanıp yaratıldı. Kısa zamanda Linux’un çevresinde toplanan geliştiriciler ve kullanıcılar diğer özgür yazılım projelerinden uyarladıkları kodlarla yeni bir işletim sistemi oluşturmaya başladılar. Linux çekirdeğine binlerce programcı katkıda bulundu. Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş çok sayıda Linux dağıtımı vardır[2].

Bu açıklamaları da yaptıktan sonra gelelim asıl konumuza. Artık devlet, bu çağdaki en önemli şeyin veri olduğunu anlamış ki bütün yazılım altyapımızı Microsoft ürünlerine bırakmaktan vazgeçmiş. Bu cidden çok önemli bir adım!

Devlet dairelerinden tutunda kamuya bağlı bütün bilgisayarlarda Microsoft ürünleri kullanılıyordu.


Hangi Microsoft ürünleri ?

En başta işletim sistemi Windows,

MSSQL (veritabanı)

Mail sistemi

Daha fazlasını anlatmaya gerek yok çünkü temel şeyler bunlar. Gerisi önemli ama bunların yanında teferruat olarak kalıyor.

Tübitak’daki mühendis ve uzmanlar Linux tabanlı bir işletim sistemi üzerinde yıllardır çalışıyorlardı nihayet ÜRÜN seviyesine getirmiş olmalılar. Çünkü parayla satabilecek konuma getiremediğiniz hiçbir şeyi son kullanıcıya sunamazsınız. Yanlış anlaşılmasın ortada ücretsiz bir işletim sisteminden bahsediyoruz. Zaten son kullanıcı da Pardus’un sitesine girip, indirip, bilgisayarına kurabilecek.

Son kullanıcıdan kastım kamu kurumlarındaki memurlar tabiki. Şimdi çoğu memurlar biraz burun kıvırabilir ama zamanla alışacaklardır. Bir süre vatandaş olarak bizde gecikmelere hazır olmamız gerekiyor ama cidden güzel haber.

Ayrıca mühendis ve yazılım işiyle uğraşan herkes Pardus’un gelişmesine yardımcı olabilir. Açık kaynaklı sistemin en güzel yönü!

Yerli mail sistemi!

Pardus haberinden sonra yerli mail sistemimizinde geleceğini söyledi devlet yetkilileri. Yani artık Microsoft altyapısı kullanmayacağız ve mail verilerimiz ABD’de saklanmayacak, sunucular ülkemizde kalacak.

Muhtemelen ilk etapta kamu görevlileri kullanacak daha sonra ise herkese açacaklar.

Aslında benim aklıma şöyle bir fikir geliyor.

Herkese TC kimlik no gibi otomatik mail atanması.

Yani şöyle ki adin.soyadin@mail.tr gibi bir yapı.

Ülke adına kötü günler geçiriyoruz. Allah yardımıcımız olsun. Güzel teknolojik gelişmelerle beraber güzel bir sene olsun 2017.

Selametle.Not: Yazılarımı aynı zamanda hakanme.com bloğumda da yazıyorum.