İnkisâr-ı Hayal

Hayal kırıklığı, hüsrar, zarar.

Hayal kurmanın kaçınılmaz yan etkisi. 
 Şiir olmak üzere yola çıkan hayatının, kullanma kılavuzuna dönmesi… Çok kurulacağını düşünmüşken, yıkıldığını anlamak… diplomanın fos, tatlı diye aldığın biberin zehir zemberek çıkması, üç kuruş için dilini ısırmak…

Koskocaman bi boşluk. Yapılan tüm planların, ortak gelecek hayallerinin yerle bir olması durumunun yarattığı belirsizlik hissi. Paylaşılan çok bişey yoksa üstesinden gelmek çok daha kolaydır; ancak kendinden emin olmadan da olsa girilip ilişkinin içinde saygı, ruh eşliliği gibi kavramlar da varsa yaşanılan asıl buhran.

Bazı şeyler kitaplarda, filmlerde, şarkılarda karşımıza çıktığında kalbimize dokunuyor, hoşumuza gidiyor, duygulanıyoruz, empati yapıyoruz. gerçek hayatta benzer durumlarla karşılaştığımızdaysa kurgudakine benzer şeyler yaşayan insanlara tahammül edemiyoruz… ne garip değil mi?

Elektrik kesilmesine benzer ayrıca. Öyle ödemediğinizden değil, yaramazin biri sizin hattı kestiğinden dolayı bi size uğramadıgı için. sizin hiç evinizin elektriğini kestiler mi? Öğrenciyken başıma çok geldi, gündüz çok bir şey hissetmezsin, dışarda gezersin aklına gelmez, evdeyken en fazla buzdolabını açınca falan hatırlarsın. ama akşam… Akşam başka, akşam karanlık, inanılmaz bir can sıkıntısı, ürkütücü bir sessizlik. inanılmaz bir yalnızlık… Elektrik kesilmesine, akşamları çok benzer. bilmem, belki de bundandır “senden elektrik alamadım klişesi”. Tesla trafoları keşfetti akımı dalgalandırdı. Yine yalnızdı. Tek hayalî kendisiydi. Kendinin tamircisiydi. Öyleyse Tesla Reis gibi düşünürsek;

Hayal kırıklığı iyidir. 
 “beklentiler yüzünden” denmiş. Beklenti olmazsa, bu da olmazmış

“Hayal kurmayın” denmiş. Kurmadığın hayal, kırılamaz da neticede, değil mi?

Tüm hayallerin gerçekleşmesi, insanın sonu/ölümüdür. Yaşama tutunma sebebimiz, bir şeylerin olma ihtimalinden çok, olmama ihtimalidir.
 Ne istesek olsaydı, isteyemezdik artık. Çünkü bizim istediğimizi herkes isteyebilirdi ve herkeste olan, bizde sevinç yaratmazdı.
 Biz, olmayanlar yüzünden canlıyız.
 Elde edemediklerimiz sayesinde mutluyuz. Kırılan hayaller olmasa, vazgeçerdik hayal kurmaktan.
 Hayal kırıklığı, iyidir.

Yine bir şiirle bitirelimdi adet yerini bulsundu.

“Ve yürürlükten kalkmış bir sözü tekrarlıyorum:

Sevin ki her şey olur.
 Sevin ki her şey olur.
 Olmuyor.

Biliyorum.”

Birdaha okunurken dinlenirse güzel gidiyor yanında: http://youtube.com/watch?v=TH7KROMUspk

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Atarlı Entellik’s story.