Bot Devrimi ve Yeni Gelecek

Teknoloji dünyası yeni bir heyecanla kavruluyor. Web siteleri, mobil uygulamalar derken teknoloji dünyasının yeni yıldızı ve son heyecanı sohbet botları oldu. “Abi sohbet botu diye bir şey varmış, bizde yapalım.” dönemi resmen başladı. Hazır gündem taze, konu sıcakken, sohbet botu nedir ve önümüzde ne gibi fırsatlar var öğrenelim.

Sohbet botu nedir?

Sohbet botu, insan konuşmalarını, ilgilerini, isteklerini, kısacası bizi biz yapan her şeyi, yapay zeka ile öğrenerek insanlarla konuşabilen yazılımlardır. Sohbet botları, insanın hizmet ihtiyacı olduğu her alan ve her sektörde sanal asistan olarak kullanılabilirler. Eğer henüz herhangi bir sohbet botunu deneyimlemediyseniz, sohbet botlarının en ünlülerinden Google yapımı Clever Bot ile tanışabilir veya buradaki listeden kendinize alternatif bir sohbet botu seçebilirsiniz.

Sohbet botları neden bu kadar popüler?

Whatsapp, Messenger, Telegram, Line gibi mesajlaşma platformları kısa sürelerde çok ciddi kullanıcı sayılarına ulaştı. Bu uygulamaların ücretsiz ve geleneksel SMS’e çok daha iyi bir alternatif olmaları en önemli tercih sebeplerinden. Milyonların kullandığı uygulamaların ücretsiz hizmet sunmaya devam etmesi ve patronlarına para kazandırması için markaların bir şekilde bu platformların içine entegre olması bekleniyordu. Ayrıca sohbet platformlarının daha hızlı iletişime imkan sağlamaları sebebiyle, gelecekte geleneksel çağrı merkezlerine karşı iyi bir alternatif olması muhtemel. Yapay zeka çalışmaları son zamanlarda büyük gelişme kaydetti. Google’ın insansız araçları, sınırsız hamle imkanı bulunan Go oyununda Avrupa ve Dünya şampiyonlarının sırasıyla yapay zekaya kaybetmeleri ve insana en yakın mimikleri olan robotun ortaya çıkması yapay zeka ile mesajlaşma uygulamalarının buluşması için doğru zamanın geldiğine dair bazı işaretler olarak değerlendirilebilir.

[caption id=”attachment_1593" align=”aligncenter” width=”620"]

Hanson Robotics tarafından geçtiğimiz günlerde tanıtılan Sophia, insan mimiklerini en iyi taklit edebilen robot oldu.

Hanson Robotics tarafından geçtiğimiz günlerde tanıtılan Sophia, insan mimiklerini en iyi taklit edebilen robot oldu.[/caption]

Küresel devlerin rekabetinde kim önde?

Google, Microsoft, Facebook ve diğer devler her zamanki gibi pastadan en büyük payı alabilmek için birbirleriyle rekabet halindeler. Messenger ve Facebook, 900 milyonluk kullanıcı ağı ile Telegram’ın düşük kullanıcısı sayısı, Line’ın küresel değil bölgesel yayılımı, Kik’in fazla genç profili ve Microsoft’un Skype’ına göre şu an için daha avantajlı görünüyor. Facebook’tan önce Telegram, Slack ve Kik’in kendi “Bot Store”larını duyurduklarını da ekleyelim. 2008 Mart’ında Steve Jobs Apple Store’u tanıtığında piyasada sadece 100 milyon iPhone kullanıcısı vardı. Facebook “Messenger Bot Store”u geçtiğimiz günlerde her sene düzenlediği ve Facebook’a dair gelişmelerin duyurulduğu F8 platformunda duyurdu. Facebook bu duyuruyu yaptığında Messenger’ın aylık aktif kullanıcı sayısı iPhone kullanıcı sayısının 8 kat fazlaydı. Bu da mobil uygulamaların yarattığı çılgınlığın yerini bot uygulamalarının alabileceğini gösteriyor. Bot uygulamalarının kalitesi arttıkça yaşam standardımızın artacağı ortada. Bu platformlara daha da bağımlı hale geleceğimiz de yüzleşmemiz gereken bir diğer gerçek olabilir.

Hangi markaların sohbet botu var ve bu botlar nasıl kullanılıyor?

Bazı markalar yenilikleri en önde takip ediyor ve “ilk olmayı” seviyor. Markalar ve hali hazırdaki botların tanıtımına geçmeden önce, botların sohbet listemizde arkadaşlarımızla aynı görünüme sahip olduğunu hatırlatalım.

CNN: Dünya’nın en önemli haber platformlarından CNN’in sohbet botu Facebook Messenger’da bulunuyor. Bu bot yardımıyla CNN’de yer alan ve ilgi çekebilecek haberleri kişiye özel bir şekilde almak mümkün. Ayrıca kelime bazlı olarak haber arama imkanı sunuluyor.

[caption id=”attachment_1594" align=”aligncenter” width=”670"]

CNN’in Facebook Messenger’daki sohbet botu

CNN’in Facebook Messenger’daki sohbet botu[/caption]

HP: Printer sektörünün yıldızlarından HP’nin sohbet botu ile herhangi bir HP printere bağlanarak, herhangi bir resim ya da dosyanın çıktısını almak mümkün. Ayrıca kartuşun bitmesine yakın tekrar sipariş vermek için bildirim gönderiliyor.

H&M: İsveçli perakende devi H&M sohbet botu, önce tarzınızı öğreniyor ve sonra size uygun kombinler sunuyor. Yakında daha hızlı alışveriş ve kargo hizmeti de almak mümkün olabilir.

Vine: Kısa ve eğlenceli videoların platformu Vine, sohbet botu yardımıyla sevebileceğiniz videoları sizle buluşturmayı hedefliyor.

Apple’ın yarattığı kişisel asistan Siri’nin hizmetkar ama alıngan ve bir o kadar da eğlenceli, bir karakteri olduğunu ülkece deneyimledik. Sohbet botlarının da kendine özgü dilleri ve tripleri olabileceğini tahmin etmek güç değil. :) Önümüzdeki günler sohbet botları ve küresel devler için hareketli geçecek.

Elinizde sınırsız bilgi ve kodlama yeteneği olsaydı, siz nasıl bir bot uygulaması yapardınız? :)