iOS’de AdMob Kullanımı

Bugünkü yazımda sizlere iOS’de sıklıkla kullanabileceğiniz bir yapı olan AdMob’dan bahsedeceğim. Hazırsanız haydi başlayalım :)

AdMob Nedir?

  • AdMob, mobil uygulama geliştiricilerinin gelir elde etmesini sağlayan bir reklam hizmetidir.
  • AdMob, mobil uygulamalarınıza reklam ekleyerek para kazanmanızı sağlamaktadır.
  • İlk olarak 2006 yılında Omar Hamoui tarafından kurulmuş olan ve Kasım 2009'da Google tarafından 750 milyon USD’lik bir fiyatla satın alınan AdMob, reklam veren ve geliştiricileri buluşturan, iOS dünyasının en çok tercih edilen gelir elde etme modellerinden birisidir.
  • AdMob, uygulamaların indirilme rakamlarına göre ücretlendirme yapmak yerine, reklamlara tıklanma oranlarına bağlı olarak gelir sunmaktadır. Reklamların tıklanıldığı ülkelere göre kazançlarda farklılıklar oluşmaktadır.
  • Kullanıcıların ilgi duydukları kategorilere göre reklam göstermesi sayesinde, uygulamanızın popülerliğine paralel olarak kazanç elde edebilirsiniz.

Nasıl Başvurabilirim?

AdSense hesabı olan geliştiriciler, bu hesabı mobil uygulamalar için AdMob ile senkronize edip, hemen kullanmaya başlayabilir. Eğer bir reklam hesabınız yoksa, aşağıdaki linke tıklayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz!

Üyelik işlemlerini bitirdikten sonra artık geliştireceğimiz uygulamanın adını belirterek projemize başlıyoruz. Aşağıdaki adımları takip etmenizi öneririm.

İki tip reklam ekleme seçeneği sunmaktadır. Birincisi mağazada aktif olan bir uygulamaya reklam eklemek, diğeri ise yeni oluşturulan bir uygulama içerisinde göstermeye başlamak. Bizler ikinci seçeceğiz ve yeni bir uygulama oluşturarak yolumuza devam edeceğiz.

Uygulamanın adını girip hangi platforma ait olduğunu seçiyoruz. İstediğiniz adı verebilirsiniz. Sorun değil. Ama uygulama adınızla aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Geliştirdiğimiz uygulama iOS platformunda olduğundan o kısmı işaretledik.

İlerle butonuna bastıktan sonra bu ekran ile karşılaştıysanız artık AdMob kimliğine sahipsiniz demektir! Bu, uygulamaya ait reklam birimleri oluşturarak denemeler yapabileceğiz anlamına geliyor. Uygulama kimliğini uygulama içerisinde kullanacağız.

AdMob tarafından iOS uygulamaları için belirlenmiş 3 tür reklam seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan 2 tanesini (Banner ve Geçiş reklam) türlerini uygulamamızda kullanacağız. Ödüllü reklamlar, genellikle oyunlarda tercih edilir ve kullanıcıya reklam izlemesinin karşılığı olarak oyun içi para veya can verilen bir reklam türüdür.

AdMob’u tanıdığımıza göre artık uygulamamızın tasarımına, ardından da reklamları kullanabilir hale getirmeye geçebiliriz.

Uygulamanın arka plan rengini sevdiğiniz bir renk olarak değiştirin :) Ekranın en altına Banner türünden reklamlar gösterebilmek için bir UIView ekledik. Reklam beyaz alan içerisinde gösterilecek. Geçiş reklamı ise kullanıcı “Reklamı Göster” butonuna tıklayınca aynı sayfa içinde gösterilecektir ve tam sayfa formatında olacaktır.

Tasarımı da tamamladıktan sonra artık reklamları kullanabilmek için gerekli kütüphaneleri CocoaPods’a eklememiz gerekiyor. Aşağıdaki adımları takip ederek projenize AdMob kütüphanesi ekleyebilirsiniz.

1: Terminal uygulamasını açın.

2: Terminale ‘cd’ yazın ve bir boşluk bırakın.

3: Xcode projenizin olduğu klasörü Terminal ekranına sürükleyip bırakın ve enter’a basın.

4: Aşağıdaki komutu Terminal’e yazarak bir Pod dosyası oluşturun.

5: Proje klasörünüzde oluşturulan ‘Podfile’ dosyasını herhangi bir text editör ile açarak aşağıdaki satırı ekleyin ve kaydedip dosyayı kapatın.

6: Aşağıdaki komutu Terminal’e yazarak belirtmiş olduğunuz kütüphaneyi yükleyin.

7: Xcode projenizi kapatın ve proje dosyanıza gidin. Artık .xcworkspace adındaki projenizden çalışmaya devam edeceksiniz. Bu dosyayı açın ve cmd-b tuş kombinasyonu ile projenizi build edin.

Son olarak projemizde bulunan AppDelegate.swift dosyasına giderek önce en üste kütüphaneyi import edin ardından ‘didFİnishLaunchingWithOptions’ fonksiyonu içerisine diğer satırı ekleyin.

ID değerini sanal cihazda kullanacağımız için bizlere örnek bir id değeri vermektedir. Onu kullanarak deneme yapacağız. Eğer iPhone cihazınızda denemek isterseniz bizlere reklam ekleme kısmında verilen ID değerini bu alana yazabilirsiniz.

Tasarımdan sonra kütüphane işlemlerini de tamamladığımıza göre artık uygulamamıza reklamlarımızı eklemeye başlayabiliriz. Öncelikle banner reklamını, sonra ise geçiş reklamını kullanacağız.

Banner Reklam : Banner reklamlar, bir uygulamanın düzeninde bir yer kaplayan dikdörtgen resim veya metin reklamlarıdır. Kullanıcılar uygulama ile etkileşim halindeyken ekranda kalırlar ve belirli bir süre sonra otomatik olarak yenilenebilirler. Mobil reklamcılıkta yeniyseniz, başlamak için harika bir seçenek.

Banner reklam için bir ad veriyoruz. Reklam ile ilgili diğer özellikleri isterseniz kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Bizler örnek olması için herhangi bir ekleme ya da çıkarma yapmadan Reklam birimini oluşturuyoruz.

Uygulamanızda banner reklam id değeri olarak bunu kullacaksınız. Bizler AdMob’un vermiş olduğu örnek id değerini kullanacağız.

Reklam biriminide oluşturduktan sonra uygulamaya geri dönüyoruz ve reklamı göstermek istediğiniz ViewController’a aşağıdaki kod satırlarını ekliyoruz.

Kodlarıda yazdığımıza göre artık ilk reklamımızı görebiliriz. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaştıysanız ilk reklamınızı başarılı bir şekilde eklemişsinizdir! Tebrikler :)

Evet arkadaşlar, uygulamamızı hem iPhone X hem de iPhone 8 modellerinde test ettik. Reklamımız her ikisinde de problemsiz bir şekilde çalıştı. Sıra geldi ikinci reklamımızı uygulamaya eklemeye. Zaman kaybetmeden devam edelim.

Geçiş Reklamı : Geçiş reklamları, bir uygulamanın arayüzünü tamamen kapsayan tam ekran reklamlardır. Genellikle bir uygulama akışındaki doğal geçiş noktalarında, örneğin etkinlikler arasında veya oyundaki seviyeler arasındaki duraklamalar esnasında görüntülenirler. Bir uygulama geçiş reklamı gösterdiği zaman kullanıcı reklamın üzerine dokunarak etkileşime geçebilir veya kapatarak uygulamaya devam etmeyi tercih edebilir.

Geçiş reklamına tıkladığımız zaman yukarıdaki ekranla karşılaşıyoruz. Reklam biriminin adını veriyoruz. Reklamın özelliklerini belirtiyoruz. ‘Oluştur’ butonuna tıklayarak reklam birimini oluşturuyoruz.

Uygulamanızda geçiş reklam ID değeri olarak bunu kullacaksınız. Bizler AdMob’un vermiş olduğu örnek ID değerini kullanacağız.

Reklam birimini oluşturduktan sonra ilgili ViewController’a aşağıdaki kodlar yardımıyla reklamımızı ekleyebiliriz.

Reklam yükleme ile ilgili işlemler tamamlandı. Artık reklam gösterilmeye hazır hale gelince neler olmasını istediğimizi aşağıdaki fonksiyon içerisine tanımlayacağız. Button’a tıklanınca bu olay gerçekleşeceği için bir fonksiyon oluşturuyoruz.

Kullanıcı butona basınca geçiş reklamını görebilecek. Aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsünü sizler de elde ettiyseniz tüm adımları doğru yapmışsınız demektir, tebrikler!. İkinci reklamınızı da eksiksiz şekilde ekleyebildiniz :)

Evet Arkadaşlar geçiş reklamımızı da problemsiz bir şekilde eklemiş ve çalıştırmış olduk.

Benim şimdilik reklamlar hakkında bahsedeceğim konular ve örnekler bu kadar. Daha fazla bilgiye aşağıdaki siteden ulaşabilirsiniz :

Uygulamanın kodlarına Github adresimden ulaşabilirsiniz. Projenin daha fazla kişiye ulaşması için Starlarsanız çok sevinirim!

Bir sonraki blog yazılarımda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim, herkese kolay gelsin :)