Mide Bulantısına Ne iyi Gelir?

Mide bulantısı nedir?
Bulantı, vücudun çeşitli mekanizmalarından gelen uyarılar sonucunda midede kusma ve mide bulantısına yol açabilen bir reaksiyondur. Mide bulantısı ile mide hastalığı doğru değildir. Bulantı, terleme, soluk melas, aşırı tükürük, yavaş kalp atışı, düşük tansiyon ve iştahsızlık ile birlikte olabilir. Kusma, beynin arkasında bulunan ul kusma merkezi tarafından düzenlenir. Bu merkez, beynin duygusal, görsel ve işitsel alanlarından, iç kulaktan ve sindirim sisteminden uyarılar alır. Emetik merkez, sindirim sistemi, vücudun diğer organları, beyin korteksi, kimyasallara karşı hassas olan denge ve reseptör organları, çalışma alanındaki sinir uyaranları. Bir kişi bulantı ve kusma gelişir. Kusmayı değerlendirmek için, kaslar, diyaframın kasılması, mide ve yemek borusu sinir uyarıcı gönderir.

Mide bulantısına ne sebep olur? Hangi hastalıklar mide bulantısına neden olur?
Mide bulantısının birçok farklı nedeni olabilir. Her ne kadar mide rahatsızlıkları ilk önce akla gelse de, bulantı her zaman bulantı nedeni değildir. Bulantı ve kusma, gastroenteroloji, iç hastalıkları, kadın hastalıkları, psikiyatri, nöroloji, KBB gibi çeşitli endüstrileri etkileyebilecek bir durumdur. Bu çok ciddi hastalıkların bir belirtisi olabileceğinden, hekimin yönlendirdiği şekilde önlemler alınmalıdır. Akla gelen ilk neden bulantı;

Gastrointestinal enfeksiyonlar
Gıda zehirlenmesi
Ani gastrit
Mide hastalıkları
Akut gastrit
Takım tutucular
İlaç kullanımı (kemoterapi, ağrı kesici
Alkol içmek
Stres ve kaygı
gebelik
Baş dönmesi, kulak çınlaması
migren
Düşük tansiyon ve şeker
Beyin tümörü
Laktoz intoleransı, çölyak hastalığı

Birçok nedenden dolayı, bir kişiye eşlik eden kusma hissiyle birlikte bulantı son derece huzursuz olur. Bulantı arabada acı, koku, stres ve hamilelik gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. Ciddi bir hastalığın belirtisi olabilen bulantı, aynı zamanda organik mide bulantısı olarak da adlandırılır. Organik bulantı için; Gıda zehirlenmesi, beyin tümörü, menenjit, baş dönmesi, bağırsak iltihabı, reflü, migren, gastrit, ülser, apandisit vb.

Kaynak: https://www.bayanguzellik.com/mide-bulantisina-ne-iyi-gelir-bitkisel-cozumler.html

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store