Eczacılık Günü, Anneler Günü

Bugün 14 Mayıs Eczacılık Günü... Dün Soma'da 301'i anma mitinginde ne çok eczacı vardı... Benim gibi abisi, yengesi, kuzeni eczacı olmayan çoğunluk farkına bile varmadı.

Eczacı toplumdaki yerinden ve toplumsal görevlerinden çoğunlukla emindir... Toplumun kendini ve mesleğini tam anlamamasını da anlayışla karşılar. Geleneği vardır bu mesleğin ülkemizde, 100 yılı aşar. Bu nedenle temsilcisinin de ağırbaşlılığı, olgunluğu, mütevazılığı dikkat çeker.

Parası yoktur bu milletin, bazen de zamanı yoktur. Öyle her hastalık için işten izin alamaz. Bazen çok basittir meselesi, eczacının yardımcısı, kalfası hemen halleder. İşte o yanlış anlaşılma da buradan çıkar. Halbuki kimi zaman arkada verilen bu hizmeti dikkatle izleyen ve bir yanlışlık halinde hemen müdahale edecek eczacı hazırdır.

Peki eczacının olmadığı durumda benzer hizmetin verilmesinde neden çoğunlukla sorun yaşanmıyor? Eczacı kalfası mesleği ve meslekteki yerini, neyi kendi deneyimiyle çözüp ne zaman eczacıyı arayacağını öğrenip eczacının güvenini kazanana kadar bu işi yalnız yapamaz. Bu meslekte çırağın da, kalfanın da her zaman üniversite mezunu bir ustası, eczacısı vardır. Yasal olarak eczanenin açık olduğu hemen her an orada hazır bulunması gereken, sıkça nöbet tutup ertesi gün bile devam etmesi beklenen bir eczacısı... Yıllık izni yasada düzenlenmemiş, iş kanunu gibi bir dayanağı olmayan eczacısı...

Bu anlattıklarımı bilmeyen çok ve eczacı aynı öğretmen gibi, doktor gibi, meyve verirken, hep kendinden verirken anlaşılmayan, işi çok basit sanılan ancak garip bir tezatla her konuda sözü de oldukça dinlenen kişidir.

Halkın arasında gezmek en güzeli toplumu tanımak, "eczacı"yı tanımak için... "Kapıdan girişimden anladı, bir ilaç verdi...", "Yetiştirmeseydi hastaneye nöbeti, eczaneyi bırakıp...", "İşi gücü bırak, doğru hastaneye dedi, ne bileyim, vallahi hayatını kurtardı anamın", "Başka ne içiyon dedi. Meğer ikisini bir içiyom diye çarpıntı yapıyormuş...". Çok duyarız, çok yaşanır...

Bir de anne olan eczacılar vardır ki, onlar, daha da nadir, işte bu seneki gibi anneler günüyle eczacılar gününün çakıştığı durumlarda hatırlanır. Yazdığım ağır koşullarda çalışan eczacının çocuğu eczanede büyür. Mahalleden çok arkadaşı olmakla, toplumun en önemli yerlerine yolculuğu başlar eczacı yavrusunun...

Tanıdıkça sevilir eczacı ve eczacılık. Ben tanıdım ve çok sevdim. İyi ki varlar... Abim, yengem, kuzenim ve Manisamız'ın eczacı devrim şehitleri, rahmetli Neşe Gülersoy başta tüm eczacılarımızın eczacılar gününü kutluyorum.

14 Mayıs 2017, 08.14, Pazar, İzmir, Bayraklı
Barış Özel - Halkın Kendisi