Keçiler Ormana Zararlı mı Yararlı mı Tartışması Üretim Önceliklerine Ekososyalizme Kadar Vardı

14 Mayıs Pazar günü Orman Mühendisleri Odası Geleneksel Orman Yürüyüşü’nde keçiler ormana zararlı mı yararlı mı tartışması tüm boyutlarıyla açımlandı. Sonuç üretim öncelikleri, sosyalizm, ekososyalizm çıkarımına kadar vardı. Orman MO İzmir Şube Başkanı, Kenan Öztan ile iki Orman MO üyesi arasında gelişen tartışmaya, son anda kendimce bir sonuç çıkartarak katkı verdim. Ardından Kenan Bey’in Ansızca köyü taş ocağı mücadelesi üzerine verdiği örnek anlatmak istediğimin tam anlaşıldığını bana düşündürttü. Tartışmanın tamamını videodan izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/hmEa6IYXIHs

https://youtu.be/hmEa6IYXIHs

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu ve Orman Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği orman yürüyüşü ve piknik etkinliği, geçtiğimiz Pazar günü araçların TMMOB oda üyeleri ve ailelerinden oluşan katılımcıları terk edilmiş Menderes Karacadağ köyü kırsalında 400 mt. rakımlı tepeye bırakmasıyla başladı. 9 km.'lik yürüyüş boyunca, başkan, yönetim kurulu üyeleri ve üyelerin anlatımıyla, karşılaşılan ağaçlar, ormancılık için önemli bitkiler; yangın söndürmede gölet planlamasından, tamamen yok olmuş ormanların yerine uygun ağaçlandırma için bitki örtüsünün nasıl incelendiği, hangi türlerden sonuç çıkarıldığı ayrıntılarına kadar orman işletmeciliği anlatıldı. Soluklanma ve yürüyüş takımını toplayıp düzeni sağlama amacıyla verilen dinlenmelerdeki bilgilendirmeler büyük ilgi topladı.

Tahtalı Barajı kotunda yürüyüş sona erdi. Hazır bekleyen iki midibüse binildi ve orman yangınıyla mücadele ekiplerinin yakındaki binasının bahçesindeki piknik alanına gidildi. Mangalda ormancı köfteleri, katılımcıların birçoğunun eski iş arkadaşı, tanışı emekli ve emektar Bolu Mengen kökenli bir orman işletme işçisi Ağabeyimiz pişirdi. Böyle yürüyüşler sonrası yenilen peynir-ekmekler anlatmakla tarif edilemezken, ustamın köftesini nasıl anlatayım?

Yürüyüşte doğayı, anlatımları, piknikte de devam eden farklı sohbetleri, çok güzel çeşitli anları kameramla kaydettim, ayrıca fotoğrafladım. Bunları da yayınlamak isterim. Hazırlığın uzun sürmesi ve özel hayatla ilgili izinler nedeniyle çalışma uzun sürebilir ancak önümüzdeki yıl TMMOB odaları böyle mükemmel bir günü yaşama şansını kaçırmasın diye şimdiden bir uzun bir kısa, anı ve tanıtım videosunun sözünü veriyorum.

16 Mayıs 2017 Salı, Bayraklı, İzmir
Barış Özel - Halkın Kendisi