Postřehy z USA — díl 3.

Jirka Halousek
Jan 21, 2017 · 5 min read
Jedna z budov v Googleplexu

Další den v USA nás zavedl do Googlu. Díky Filipovi, který zde pracuje, jsme si mohli zažít, jaké to je být Googlerem (Filipe díky!). A musím říct, že ještě teď jsem z toho opravdu nadšenej. No, já jsem nadšenej skoro pořád, ale teď jako o trochu víc :). Jo a kdo to dočte až do konce, čeká ho tam bonusové překvapení.

Googleplex, jak se arál jmenuje, je vlastně obrovské množství samostatných budov, mezi kterými se Googleři pohybují na kolech. Kola jsou úžasně barevná a vidíte je všude, kam se podíváte. Díky tomu, že se prý kradou, tak je vidítě i po celém Mountain View, což je město, kde Google sídlí. Když se chcete někam přepravit, stačí si vzít nejbližší kolo a prostě vyrazit. Návštěvy na nich nesmí jezdit, takže jsme na nich vlastně “oficálně” nejeli, že :).

P+R: Park and ride
Zátiší s kolem a Jirkou
Ilustrační foto, jak se sedí Googlerům na kole (a to vzadu není Tomáš, podobnost čistě náhodná).

V areálu jsme pozorovali spoustu různých národností, ale nejvíc mi přišlo Indů. Hold to klukům a holkám z Indie asi pálí. Podle Filipa nenajdete v Googlu žádný “assholes”, což se dá slušně přeložit asi jako pitomce. Je to tím, že výběrové řízení má až 9 kol a hledají lidi, kteří jsou prostě úplně normální a něčím zajímaví. Někde jsem četl, že se do Googlu hlásí 3 miliony lidí ročně. Abyste zaujali, musíte být normální a přitom něčím zajímaví. Filip je prý nadchnul tím, že dělal DJ v Japonsku. S kandidátem si dokonce sednou na pohovor i jiní Googleři, kteří s ním ale pak nebudou pracovat v týmu — to prý pro to, aby nebyli ovlivněni tím, že kolegu rychle potřebují mezi sebe, což způsobuje zbytečnou shovívavost. Takže na posouzení “culturefitu” jsou tu jiní kolegové. To mi přijde jako bezva nápad.

Poslední release Androida je prý nějaký nugát. My Applisti nechápem :)

Občerstvovny, kam se podíváš

Snad v každé z těch budov najdete vybavenou kuchyňku, kde si můžete dát od ovoce, přes sušenky až po jakýkoliv drink, vč. točeného pivka. Důležitá součást americké kultury je samozřejmě kafe. Zatím skoro každý, koho jsme potkali, tak držel v ruce kelímek. Kafe v Googlu si sami pomelete a s pomocí pákového kávovaru si připravíte pravé italské espresso. Pecka.

Češi si v Googlu můžou udělat i “pikolko” či “presíčko”

Jak to vypadá v kancelářích?

Bohužel dovnitř budov jsme se nedostali. Nicméně jsme se podívali do návštěvnického centra, kde jsme viděli ukázku jejich kanceláře. Pokud čekáte něco extra hustýho, tak vězte, že Googleři mají stůl, židli, monitor a pevný telefon. A taky zelený list, který ani já ani Filip netušíme k čemu slouží. Napadá mě, že kdyby jim zatíkalo, můžete si ho dát nad hlavu :). Googleři nemají svoje vlastní kanceláře ani boxíky, ale sedí blízko sebe, aby mohli sdílet nápady a spolupracovat.

Nebo že by ten list sloužil místo slunečníku?

Zajímal jsem se, jestli v Googlu stále podporují koncept, že můžete využít až 20 % svého času na projekt, který byste chtěli sami dělat (vloni jsme to obšlehli i do naší firmy). Prý to stále funguje a díky této myšlence vzniklo v Googlu už mnoho inovací — od Gmailu až třeba po Googlí autobusy. Ty v sobě mají WIFI a sváží lidi z celého Bay Area, takže nemusí sami řídit v nekonečných frontách na 10 proudých dálnících, ale můžou se věnovat třeba práci.

Do práce samozřejmě nemusíte každý den a řada lidí zůstává pracovat z domů. Záleží, jak si to nastavíte se svým šéfem. Minimum je být přítomný alespoň 1 den za měsíc, a tak prý existuje našinec, který žije celý měsíc v Česku s rodinou a jednou za měsíc vyrazí na otočku do USA. Prý to i tak vyjde levněji než v Sillicon Valley platit bydlení. Za 2 pokojový byt dáte skoro 3000 USD/měsíc a za mateřskou školku dalších 1500 USD. Jóó, náklady na život jsou tu sakra drahý.

Nikde nikdo, asi všichni hrají fotbálek.

Těch zážitků je tolik, že by se do tohoto blogu ani nevešly. Proto jsme pro vás připravili s Tomášem několik videí, ze kterých můžete načerpat další inspiraci:

1. Jůtůberské selfí video [22 min]

Celý den jsem natáčel se selfítyčkou (jojo, už i já ji mám, koupil jsem si ji na letišti…) a sestříhal z něho krátké video. Na něm třeba uvidíte, jak si Googleři stříhají vlasy. Nebo jak jsme se chtěli dostat do Impact HUBu či Applu. Po návštěvě Google jsme odpoledne ještě vyrazili na Stanford University, kde se nám věnoval Ondra a provedl nás po celém kampusu (Ondro díky!). Mimochodem víte, že tam mají WIFI zakopanou v parku pod zemí?

2. Intenzivní video se silnými myšlenkami [9 min]

Bezprostředně po návštěvě Googlu jsme si sedli do židliček a vysypali s Tomášem ze sebe všechny zážitky, postřehy a nápady. A že jich bylo.

3. Rozhovor s Filipem [47 min]

A kdo z nás dvou ještě není unavenej (klidně to přiznejte, nebudeme se zlobit), zde je bonusové video, kde jsme si s Filipem povídali o Googlu. Soráč za horší kvalitu zvuku…

Jirka Halousek

Written by

Chief Enthusiasm Officer @ IRESOFT

More From Medium

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade