Açık kaynak kodu olmayan girişim olur mu?

Kolay Staj, kurum ve öğrencilerin staj süreçlerini online olarak yönetebileceği bir bulut yazılımıdır. Platformumuzun ilk müşterisi olan İstanbul Sabahattin Zaim (İZÜ) Üniversitesi bu seneki yaz stajlarının tamamını Kolay Staj üzerinden gerçekleştirdi. Bu süreçte birçok problemle karşılaştık. Bu yazımda yaşanan problemlerden birini ele alacağım. Konuya girmeden önce; Kolay Staj, online olarak staj onaylarını alır ve kaşe imzayı çöpe atmanıza yarar. Haliyle bu onayı staj yetkilisinin kişisel e-postasından alıyoruz. Bir e-posta gönderiyoruz ve bilgileri onaylıyor.

Birçok öğrenci yetkili e-posta adresini yanlış yazıyor. Yetkili e-posta adresini girdikten sonra çok aşamalı bir onay silsilesi mevcut. Ee haliyle bu postayı yanlış girerseniz tüm süreç tekrar başa dönmek zorunda. Stajların %5'inin yetkili e-posta adresi yanlış girildiğine göre bizim o e-posta alanını öğrenciden bağımsız bir şekilde hatasız sisteme girdirmemiz gerekiyordu.

Online olarak bu işi yapan ücretli API’lar var. Bunlardan birini kullanmaya karar vermiştim ki Kolay Staj’ın ateş gibi çalışmasını sağlayan ve kurucu ortaklarımızdan Murat biraz bekle bir şey deniyorum nasıl yaptıklarını buldum dedi ve 1 saat sonra aynı sistemi kendi firmamızın “Core” kütüphanesine ekledik. Murat’a madem bu işe insanlar para ödüyor githubda Kolay Staj diye bir organizasyon açıp altına bu kodun classını atalım dedim. O da ben bizim şirket “Core” kütüphanesine ekledim dedi. Bende tamam o zaman onu açalım ama sağlam dokümantasyon hazırlamak lazım dedim. Şimdi dokümantasyon hazırlanıyor önceliğimiz bu değil ama elbet bitecek ve akabinde kodları paylaşacağız.

Her şirket problemler yaşıyor ve bu problemleri ilgili kişiler çözüyor burada hem fikiriz. Herkes çözdüğü bu problemleri bu bakış açısıyla değerlendirip çözümünü paylaşırsa girişimcilik ekosistemindeki başarı oranı yavaş yavaş artacaktır. Elbet birileri sizin yaşadığınız problemleri yaşayacak ve sizin tecrübenizden yararlanarak bu problemi çözdüklerini, zaman kazandıklarını düşünün. Bundan daha iyi bir motivasyon düşünemiyorum.