Farkındalık

Uzun zamandır bir konu üzerinde düşünüyorum. Neden dikkat etmiyoruz? Neden düşünmüyoruz ? Ve neden çabalamıyoruz? gibi sorulara cevap bulmaya çalışıyorum. Görmezden gelemiyorsun, umursamıyormuş gibi yapamıyorsun, konuyu kapatmak istiyorsun ama her seferinde olayın yine farkındasın…

O zaman adım at…

Sıfır atık yaşama amacım şuan için çok iddialı ama ufak dokunuşlarla kendi yolumu bulmaya başladım. Pazara gidiyorum bez torba, file ve sırt çantası kullanıyorum. bu yola başladığımda ortalama 10 ayrı ürün için 10 poşet kullanıyorsam , sonrasındaki ilk hafta 5 sonra 3 ve sonra1 e düştü. Şuan pazarda sıfır poşet kullanıyorum. Kendi adıma huzurluyum ve bu kucuk adım beni umutlandırıyor.

2. Adım da alışveriş poşeti kullanımı oldu. Bu konu daha yavaş ilerliyor. Bir anda marketten bir şeyler almak istediğimde yanımda bez torba yada sırt çantam olmuyor. Onun için her zaman çantamın içine ufak bir bez torba koymaya başladım. Direk markete gidiyorsam aynı pazara gider gibi bez çanta yada sırt çantası kullanıyorum.

Bez torbalar için ne yapabiliriz. Evde kullanmadığımız tişörtleri torbaya dönüştürüp kullanabiliriz, büzgülü torbalar alabiliriz yada mahalle terzisine diktirebilirsiniz.

Peki pazardan gelince ne yapıyorum?

  1. Tüm yeşillikleri sirkeli suda yıkayıp kuruluyorum. Saklama kabına yerleştirip dolaba kaldırıyorum.
  2. Sebzelik gözüne 2 sepet aldım. bir kısmına salatada kullanacaklarımı diğerine sebzeleri yerleştiriyotum.
  3. Yumuşayan sebzeleri havuç, salatalık, brokoli gibi bez torba içine koyup öyle dolaba kaldırıyorum.
  4. Meyveler için bir kutu aldım içine aldığı kadarını koyuyorum kalanını dışarıda bekletiyorum.

Bunlar ne kadar anlamlı gelir yada neden bu çaba herkes zaten kullanıyor diyebilirsiniz. Ben doğaya kulak veriyorum ve dikkat ettiğim her farkındalıkta hayatım çok daha anlamlı.