Beton Karışım Tasarımı

“Anne kek yapsana??” der evlat ve anne “Oğlum evde yumurta bitmiş, bakkaldan alıp getirirsen yaparım.” Oğlu ufflar puffflar ve bakkala gitmek çok zoruna gider şöyle der “Anne yumurtasız yap!”. Anne tabii ki şefkat kahramanıdır kıyamaz oğluna ama şöyle der “Evladım eksik malzemeyle yumurtasız kek olur mu Allah aşkına… Tatsız tuzsuz olur. Sonra kekin gideceği yer belli, mideye değil çöpe… Sen güzel olmayan tatsız tuzsuz yemekleri, kekleri, pastaları yemezsin ama çöp yer. Çöp insan olsa şimdiye koca adam olmuştu da işte çalışıyor olurdu. Senin gibi tv karşısında olmazdı!?”.

Tuzsuz yemek yer misiniz? Ben yiyemem. Az tuzlu peki? O da belki… Açsam aramam ama zorla yerim… Tam ayarında pişmiş güzel bir tavuk butunu kim sevmez ki ☺. Hele bir de mangalda güzelce pişmişse… Ufff… Yemede yanında yat. Acıktım bir an sanki. Mangala mı gitsek ☺.

Size bir kek tarifi vereyim ama şimdilik içindekileri sadece:

3 adet yumurta,1 su bardağı toz şeker (arzuya göre biraz arttırabilirsiniz),yarım su bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı süt,1 paket kabartma tozu (10 gram),1 paket vanilya (5 gram),2-2 buçuk su bardağı un (kullanılan su bardağı ölçüsü 200 ml). Yapılışını da mı istiyorsunuz? Onu da annelerinize sorun derim ☺.

Bakın sadece kek için bile oranlar sayılar, içine konulan unlar yumurtalar vs. hep ayarında olması gözetiliyor. Birisi eksikse, birisi fazlaysa veya buğday unu yerine mısır unu veya çavdar unu koyarsanız vs. olursa o zaman kek olmuyor tadı da tuzu da lezzeti de farklı oluyor. Onları da denemek lazım tabii ☺. Lezzeti farklı olsa da hani… Ama maksat onlar değil şu an.

Gelelim betona… Biraz agrega biraz su biraz çimento. İşte beton oldu! İnanmadınız değil mi ☺. Herşey kainatta ölçü ve mizanla yaratılmışken, her otomobil ince bir işçilik ile üretilmişken, önümüze gelen yemekte dahi özen ve mizan ararken biraz su biraz çimento biraz kum; alsana beton! demek heralde mantıksızdır ve çocukça olsa gerek değil mi?

Tabii ki de beton da itina istiyor bizden. İçine malzemeleri koyarken özel ölçü, içine kattıklarımızın özel olmasını, belli oranların olmasını istiyor beton bizden.

Peki mesela suyu nasıl katabiliriz? Ne kadar ve ne özellikte olmalı? Oranı belli mi? Betonda ne işe yarar? Peki çimento? Peki agrega?

Evet hepsinin bir görevi var… Kekteki süt gibi yumurta gibi şeker gibi kabartma tozu gibi… Mesela agrega. Agrega betonda dayanımı ve dayanıklılığı sağlar. Rijittir ve de büyük bir oranda hacmi doldurur. Tabii sağlam ve rijit olanla çoğunluk hacmi doldurmak akıllıca değil mi ☺ Daha da sağlam kılar betonumuzu. Sonra bu agregaları birbirine tutturup yapıştırıp ayrışmamalarını sağlamak gerek. Yoksa dağılırlar. Burada devreye çimento ve su giriyor. İkisi birleşince süper bir tutkallık bağlayıcı özellik çıkıyor. Tabii çimento ağır abi. Ortamı geriyor ısındırıyor ortam sıcaklığını artırıyor. Ama olsun her gülün bir de dikeni var değil mi? Böyle bakmak lazım hayata. Yoksa çekilir mi her gün bu dünya hayatı? Çekilir mi her gün otobüste birkaç saat eve işe giderken? Çekilmez tabii ki. Evde görülecek sıcak bir tebessüm için çekilir, mutlu bir yuva için çekilir…

İstanbul diyorlar her yeri dert dolmuş. Sanki “İsyanbol” der gibi. Ama önceki ismi “İslambol” imiş. Ama atalım bu kötü bakış gözlüğünü hayatımızdan yahu. Güzel görmek gerek. Her kesiminde her köşesinde her karışında ayrı bir tat var Ülkemin. Çık boğaza, iç bir sıcak çay orada. Gel Eminönü'ne ve bir balık ekmek ye. Sonra Sultan Ahmet Meydanı’ nda bir otur. Ayasofya ‘ya bak. Git Sultan Ahmet’te bir şükür secdesi yap. Bu güzelliklere şükret. Nerede var dünyada ülkem gibisi. 4 mevsim cennet sanki :) Nasılda ferahladı gönlün değil mi? Gönüller, güzelliklerle dolmayınca kargalar çöpleriyle kuşatır. Böyle bilesin!

Sonra bakmışız beton biraz vücut buluyor şekilleniyor. Her bileşenin bir görevi var. Peki oranları sayısal miktarları?

Kaç kişilik kek yapacaksın dese birisi, tarifname defterinden bakarız 4 kişilik kek tarifini misafire göre ayarlarız ya hani. İşte tarifnamen de TS 802 standardı olacak. Onu aç bak. Nasıl bir kek, kaç kişilik bir kek, kakaolu kek vs orada yazılıdır. Pardon, orada beton diyecektim. Neyse, anladın sen ☺.

İşte olay bu. Yağ yazılmışsa kek tarifinde, mutlak bir amacı vardır. Belki kalıbı yağlamak içindir. Ne dersin? Olamaz mı☺. Bence tarifnamelere uyalım derim. Bizimkisi de TS 802 standardı.

Biliyor musunuz, aslında yemek yapmak çok güzel ve kolaydır. Beton da öyle. Ama art niyetlilerimiz kötü niyetlilerimiz biraz abartınca suyu beton mahvoluyor. Onu da ilerleyen konularda anlatacağım. Bekleyin… Ama siz siz olun doğruluk, dürüstlük ve adaletten ödün vermeyin.

Dün geçti, bugün şu “an”da yaşıyoruz ve yarın belki bizim için hiç olmayabilir. O halde 3 günümüzün 1i gitti 1i inde yaşıyoruz ve 1i gelecek mi gelmeyecek mi belirsiz.

Hayırlısı derim☺