Tekrar teşekkürler.
Ahmet Yılmaz
11

Sırayla cevaplamaya çalışacağım:

  1. Eğer Kanada dışından study permit alıp öğrenci vizesi ile gelirseniz, dediğiniz gibi 20 saat limiti var. Ama bir mülteci olarak çalışma izni aldığınızda bir sınırlama yok. Okul için de study permit almanız gerekir bir mülteci olarak. Ama dilediğiniz gibi çalışırsınız.
  2. Üniversite’de sadece 2 dönemin ücretini 2'ye bölerler. Başka bir taksitlendirme yok. Bazı üniversitelerin özel uygulamaları olabilir ama yaygın bir uygulama yok. Mülteciler, aynen Kanada vatandaşları gibi öğrenci kredisi alıp okuyabilir ve sonra uygun şekilde geri ödeyebilir (Türkiye’deki gibi insanın belini büken bir sistem değil geri ödeme sistemi).
  3. Burada okumak için cebinizde para olmasına gerek yok. Mülteciliğin mantığına aykırı bir durum. Siz eğer mülteci olarak gelecekseniz bünları düşünmeyin. Okumaya geliyorsanız o zaman durum başka…
  4. Bu ülkede çalışan kazanıyor. Pizza da dağıtasanız, inşaatta da çalışsanız iyi kazanıyorsunuz. Pizzacılık ya da inşaat işçiliği gibi meslekleri hor görme anlayışı Türkiye’ye özgü. Evet, burada pizza dağıtan doktor da var, mühendis de… Ama hepsi hayatından memnun. Çalıştığı işe lanet edip de geri dönemkten bahseden görmedim. Bazı şeylerin önceliğini belirlemek lazım. Evet Türkiye’deki mesleğinizi yapamazsınız ama oradaki kadar para kazanırsınız eğer düzenli bir biçimde çalışırsanız. Hangi iş olursa olsun, düzenli çalışan kişi evini, arabasını alır, yazın tatiline gider. Şunu belirteyim; insanların kendilerini toparlama süresi ortalama 5 yıl. İlk 5 yıl her iş yapılır. Sonra, dilinizi ve eğitiminizi Kanada standartlarına ulaştırınca daha da iyi kazanabileceğiniz işlere geçersiniz.
  5. Eskiye göre çok daha kısa sürede iltica başvurunuz sonuçlanıyor. 2–3 ay içinde başvuru sonucunuz netleşir. İltica başvurunuz boyunca Türkiye ile hiç bir şekilde kimse irtibat kurmuyor ve dolayısıyla çoğu zaman Türkiye’nin haberi bile olmuyor durumdan. Çok nadiren, vize süresi dolduktan sonra iltica başvurusu sebebiyle Kanada’da kalmaya devam etmiş olan kişilere ne şekilde Kanada’da kaldığı ile ilgili bir soru gelebilir Türkiye’ye girişte. Ama dediğim gibi. Genelde 3 ay içinde başvuru sonuçlanıyor ve olumsuz durumda 3 ay içinde geri dönmüş oluyorsunuz. Eğer dil eğitimi amacıyla gelirseniz, vize süreniz bitmeden dönmüş olursunuz. Ben sizin dediğiniz gibi bir uygulamaya (ifade alma, sorgulama) maruz kalan kimseyi duymadım.
  6. Bilinmezliğe atlamak gibi evet, ve de büyük cesaret işi. Aklınıza tamyatmadan ve kafaya iyice koymadan harekete geçmeyin.

Özetle, kaygılarınız yersiz. Türkiye’ye özgü önyargıları bir kenara bırakabilirseniz sorunsuz bir geçi süreci yaşarsınız. Ortalama 5 yılda istediğiniz noktaya gelirsiniz. İlk 5 yılın nasıl geçtiği tatlı bir anı olarak kalır.

NOT: Üniversiteler ile ilgili bir bilginiz var mı demişsiniz. Yeni gördüm. Kısaca cevaplayayım; Üniversite ve Koleje girmek nispeten kolay. Bitirmek ise çok zor. İstediğiniz bölüme girseniz bile bitirmeniz her zaman kesin değil. İlk 5 yıl yaşanacak zorluklardan en önemlisi bence okul…

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Helping Hand’s story.