Bürokrasi sınavı sonuçları, sıralı tam liste!

Her şey yurtdışındaki bir kitle fonlama sitesinden azami kalkış ağırlığı 70 gram olan ve Gümrük Kanunu’nda belirlenen muafiyet limitinden daha ucuz bir drone sipariş etmemle başladı. Neredeyse bir sene bekledikten sonra firmanın ürünü kargoya verdiğini söyleyen e-mailini alınca yeni oyuncak geliyor diye epey heyecanlanmıştım. Fakat o sırada bürokrasi denen uğursuz, bir köşede avuçlarını ovuşturup bana kıskıs gülüyordu. Tarihe not olur diye 13 adımlık teslim alma sürecimi yazmak istedim. Bu süreçte yaşanan olaylara yorum eklemekten ve duygularımı belirtmekten özellikle kaçındım. Toplamda harcadığım zaman ve katettiğim yol hesabını da yaptım ama onu da yazmayacağım.

 1. Bir gün UKİM Müdürlüğü’nden posta geldi. Yurtdışından gelen ve değer tespiti yapılamayan eşyanız depoya alındı şeklinde bilgilendirme yapmışlar.
 2. Gelen yazıda istendiği gibi, ürün faturası ve kimlik fotokopimi e-mail ile gönderdim.
 3. Bir hafta sonra eve ihbarlı posta gelmiş, kimseyi bulamayınca bildirim bırakmışlar.
 4. “Geldik ama bulamadık” bildiriminin üstünde detaylı bilgi olmadığı için kargo sanıp önce PTT Kargo şubesine gittim, değilmiş.
 5. PTT şubesine gittim. Adıma gelen Gümrüklü Maddeler Haber Kağıdı’nı teslim aldım.
 6. Haber Kağıdı’nda yazdığı gibi APİM Gümrük Şb. Şefliği’ne gittim. Girişteki veznedar beni 3 no’lu odaya yönlendirdi. Oradan verdikleri bir belgeyi koridorun sonundaki müdüre imzalatıp geri getirdim. Sonra iki kişi kargo paketini açtılar, içindeki her parçayı detaylı incelediler. Kutunun üzerindeki, cihazın akıllı telefon uygulaması ile kontrol edilebildiğini ifade eden cep telefonu sembolünü görünce uzun süre sim kart girecek bir yuva aradılar. Ardından tekrar odaya geçip İnternetten fiyatını araştırdılar. Hem ürün henüz resmi satışa çıkmadığından hem de Google Translate İngilizce içerikleri Türkçe’ye düzgün çeviremediğinden bilgisayar başındaki kişinin kafasındaki fiyat konusu muğlak kaldı. Aynı kişi ürün faturasını görmekle ikna olmadı, satın alımı içeren kredi kartı ekstresini getirmem gerektiğini söyledi. Bir de ek olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden “kapsam dışıdır” yazısı istedi. 500gr altındaki İHA’ların kapsam dışında kaldığının kanunda açıkça belirtildiğini söylemem fayda sağlamadı. Tüm evrakları getirmem için de 7 gün süre verdiler, yoksa kargo geri gönderiliyormuş.
 7. Nereye hangi evraklarla ve ne şekilde başvuru yapacağımı öğrenmek için SHGM çağrı merkezini aradım. Bana ilgili kişinin telefon numarasını verdiler ve ondan bilgi almam gerektiğini söylediler. 5 gün boyunca (2'si hafta sonu) bu verilen numarayı defalarca aradım, açan olmadı. Çağrı merkezini tekrar arayıp ulaşamadığımı söyledim ama tek yapabildikleri telefonumu alıp “biz size döneriz” demek oldu.
 8. Müsait olduğum ilk fırsatta, bizzat SHGM’ye gittim. Danışmaya durumu anlatınca günlerdir ulaşamadığım ilgili kişiye iç hattan telefon açıp beni görüştürdüler. Sonuçta dilekçe ile başvurmam gerektiğini öğrendim. İlgili belgeyi almam için son 2 günüm kaldığını ısrarla vurgulayınca yarın öğleden sonraya hazır edeceğini söyledi. Satın aldığım ürünün kapsamının değerlendirilmesini istediğimi kurum bilgilerine arz eden dilekçemi hızlıca yazıp Gelen Evrak servisine teslim ettim. Yazı ekine de Gümrük Şb. Şefliği’nden verdikleri aslı gibidir damgalı Gönderi Reklamasyon belgesi fotokopisini, ürünün teknik özellikleri bilgilerini gösteren çıktıyı ve kullanım kılavuzunu koydum.
 9. Ertesi gün öğleden sonra tekrar SHGM’ye gittim. Başvurum işleme alınmamıştı, dün görüştüğüm kişi de yerinde yoktu. Üçüncü katta başka bir personel ile görüştürdüler. Durumun aciliyetini anlatınca anlayışla karşılandım ama üst makamların imza prosedürü sebebiyle cevap yazısının en erken ertesi gün çıkabileceğini öğrendim. Ertesi gün evrakı almak için tekrar gelmeme gerek kalmadan bana ulaştırabilsinler diye e-mail adresimi bıraktım.
 10. SHGM’den ayrıldıktan yarım saat kadar sonra son görüştüğüm kişi beni telefonla arayıp ürün faturasını göndermemi istedi, aceleyle e-mail attım.
 11. SHGM çağrı merkezinden aradılar. Tam dilekçe vermem gerekeceği ile ilgili bir cümle kurmaya başlamıştı ki ben başvuru işlerimi çoktan hallettiğimi söyledim. Telefondaki bayan altın bulmuş madenci gibi dilekçemi hangi birime hitaben yazdığımı, ekinde hangi belgeleri verdiğimi, kiminle görüştüğümü falan sorup cevapları bayağı not aldı.
 12. Ertesi sabah “kapsam dışıdır” (resmi dil ile “22.02.2016 tarihinde yayımlanan SHT-İHA kapsamına girmemektedir” diyor) yazısını e-mail ile gönderdiler.
 13. Süratle APİM Gümrük Şb. Şefliği’ne gittim. 3 No’lu odaya gidip dosyamı buldum. SHGM yazısı, ürün faturası ve satın aldığım aya ait banka kredi kartı ekstresini teslim ettim. Gümrük işlemlerinin bittiğini, ürünün alıcısına tesliminde sakınca olmadığını belirten yeni bir belge aldım. Bu belgeyi 2 No’lu odadaki Ambar Memuru’na imzalattıktan sonra vezneye götürdüm. 60 kuruş damga vergisi çıktı. Cebimde en küçük 20TL olunca bozamadılar. Gidip arabadan 12 tane 5 kuruş getirdim. Ödememi yaptım ve ağzı burnu yamulmuş, yarım yamalak geri bantlanmış kolimi teslim ettiler.

Kutu üç gündür çalışma masamda duruyor. Karşılıklı bakışıyoruz. Resmen açıp cihaza dokunmak için özgüven biriktiriyorum. Çünkü hala bazı korkularım geçmedi. Ya 9 ay öncesine ait kredi kartı ekstremi bulamasaydım, ya çıktılara noter tasdiği isteselerdi, ya altımda araba olmasaydı… Bir sürü “ya”… Sonuç travma.

Edit: Nihayet kutuyu açtım ve korkularımdan biri daha ilk saniyelerde gerçeğe dönüştü. Maalesef iki ayrı poşet içinde olması gereken 4 tane standart, 4 tane de ters uçmayı sağlayan pervane kayıplara karışmış. :(

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.