Hayatları Zenginleştirmek

Apple çalışanları, Apple ilkesinin yazılı olduğu bir kartvizit taşırlar. Bu kart, Apple’ın satış mağazalarının vizyonunu anlatan, cüzdana sığacak boyutta bir karttır. Kartın ön yüzündeki ilk iki kelime şöyledir: “Hayatları Zenginleştirmek.”

 • Apple deneyiminin en önemli bileşeni, çalışanların bir şeyler satmaya değil, ilişkiler kurmaya ve insanların hayatlarını iyileştirmeye çalışmaya odaklanmasıdır. (Ron Johnson)
 • Apple, müşterilerinin hayatlarından önce çalışanlarının hayatına dokunur. “Burada çalışması neden seviyorsun?” diye sorulan Apple Store çalışanlarından biri “Buraya üzgün giren insanlar bile mutlu ayrılıyorlar. İnsanların hayatlarını daha iyi hale getirmenin tatminini yaşamak oldukça özel bir şey.” şeklinde cevaplamış.
 • Gerçekten kendini aşmak ve evrende iz bırakmak isteyen farklı türdeki insanları cezbediyoruz. (Steve Jobs)
 • Jobs’ın vizyonu, insanların yaratıcılıklarını açığa çıkarmalarına yardımcı olacak araçlar yaratmaktı. Kendisinden daha uzun yaşayacak bir şirket kurmak istiyordu. İnsanların mağazadan ellerinde bir kutuyla değil, hayallerini gerçekleştirmelerine yardım edecek bir cihazla çıkmak istediklerini anlatmıştı.
 • Jobs, “Xerox, bilgisayar endüstrisinin tümüne sahip olabilirdi ama bu olmadı, çünkü yeni bir fotokopi makinesi yapmaya çalışmakla meşguldü.” demişti. Başka bir deyişle, iki insan aynı şeyi görebilir ama vizyonları sayesinde bunu farklı yorumlarlar.
 • Four Seasons kurucusu Isadore Sharp, Steve Jobs gibi tam bir hayalperestti. Mükemmellik dışında hiçbir şeyi kabul etmiyordu. Bugün nerdeyse tüm otellerde standart haline gelen seyahat şampuanı, fitness odaları, konforlu yataklar ve tam donanımlı masaj salonları gibi müşteri deneyimi sunan detaylar ilk kez Four Seasons’da uygulandı. Yaşatılan deneyimle öne çıkan lüks otel zinciri Apple ‘ın perakende alanında gerçekleştirdiği bazı yeniliklere ilham kaynağı oldu. Steve Jobs ve Ron Johnson kendilerine “Four Seasons ne yapardı?” şeklinde sormaları Apple’ın eşsiz deneyim sunan mağazaları için bir başlangıç noktası oldu. Kasiyerlerin olmaması, müşterinin kapıda karşılanıp içeride destek verilmesi, Genius Bar gibi öne çıkan detaylar bu aşamada ortaya çıktı.
 • “Vizyon, tek bir cümle söyleyebileceğiniz şeydir. Ne kadar az kelime olursa o kadar iyidir. Örneğin, ‘cebinizde bin şarkı’ herkesin anlayabileceği net bir vizyondur.” (Ron Johnson)
 • Apple Store’daki dizüstü bilgisayarların ekranları, müşterilerin etkileşime geçmesini sağlamak için doksan derecelik açıyla durur. Çalışanlar kalabalıkta göze çarpmak için mavi tişörtler giyerler. Müşteri mağazadan içeri girdikten sonraki üç metre veya on saniye içinde karşılanır.
 • Walt Disney’in, “Dünyadaki en harika yeri hayal edebilir, tasarlayabilir ve inşa edebilirsiniz ama hayali gerçeğe dönüştürmek için insanlar gereklidir.” şeklinde ifade ettiği durum Apple Store’un 10. yıl kutlamaları için hazırlanan afişte de “Tüm başarılarımızın tam merkezinde çalışanlarımız var.” olarak karşımıza çıkıyordu.
 • Apple için %10 bilgi, %90 tutku birini işe almak için yeterlidir. Apple Store çalışanı müşteriyle 20dk. futbol hakkında konuşur ve sadece 5 dk. üründen bahsederse bu gayet normaldir. Ron Johnson’ın “Apple cüzdanınız yerine kalbinize dokunmak istiyor. Müşterinizin kalbine dokunabilirseniz, kar bunun ardından gelecektir.” sözleri bu durumu çok iyi açıklıyor.
 • Çalışan sakinse ve kendine güveniyorsa, Jobs o kişinin müşteri deneyimine tutkuyla bağlı olduğunu görüyor, ona ve fikirlerine saygı duyuyordu.
 • İşe alımlarda müdürlerin değerlendirme aşamalarından biri de “Bu kişi Steve Jobs’la (üst yönetimle) şahsen rekabet edebilir mi?” sorusudur.
 • Jobs 1997'de Apple’ı kurtarmak için geri döndüğünde elinde tanıtacak yeni bir ürünü yoktu. Yeni bir ürün yerine çalışanlarını motive etmek için sözlerini kendi hazırladığı “çılgın olanlara” adlı bir tv reklamı hazırlattı.
 • Ortalama bir Apple Store’u haftada 20.000 kişi ziyaret ediyor. Apple çalışanlarına gelen her müşteriye en doğru hizmeti vermek için ‘Belirleme, Değerlendirme ve Görevlendirme’ aşamalarından oluşan Çoklu Görev Yönetimi eğitimi veriliyor.
 • Apple çalışanları müşteriden kaynaklanan bir sorun nedeniyle zarar gören cihazları değiştirmek zorunda değildirler. Ancak bu durum insanları etkilemek, tutmak ve motive etmek için gerekliyse bu değişimi yapabilirler. Böyle bir yetkiye sahiptirler.
 • “Apple Store’a her geldiğimde ne kadar güzel gözlerim olduğunu söylüyorlar. İşte bu iyi bir müşteri hizmeti!” (Brittany — Apple Store Müşterisi)
 • Bütün çalışanlar Apple hizmetinin 5 adımını bilirler:
  — Asıl olan müşterinize sıcak ve özel karşılama yapmanızdır.
  — Profesyonel açıdan ihtiyaçlarını anlamak için müşteriyi nazik bir şekilde dinleyin.
  — Pratik bir şekilde, müşterinin bugün eve götürebileceği bir çözüm sunun.
  — Laf kalabalığı yapmadan müşteriyi dinleyin ve her türlü problemini çözün.
  — En sıcak ve samimi bir şekilde onları yolcu edin ve tekrar gelmeleri için davet edin.
 • Müşteriler işyerinizi bir şeyler satın alınan bir yer gibi görmemeli. Orası eğlenceli bir yer olmalı! (Richand Branson)
 • İnsanlar artık bilgisayar almak istemiyorlar; onlarla neler yapabileceklerini bilmek istiyorlar. Biz de tam onlara tam olarak bunu göstereceğiz. (Steve Jobs)
 • MAC alanlar dünyadaki yaratıcı insanlar. Dünyayı değiştirmek için buradalar ve biz de bu tür insanlar için cihazlar yapıyoruz. (Steve Jobs)
 • Beyin duygusal deneyimleri diğer deneyimlerden daha çok hatırlar. (John Medina)
 • Kalbimize hitap eden, teknoloji ile sanatın kesiştiği noktadır. (Steve Jobs)
 • Mağazalarımız, Apple ürünlerinin sahiplerini ve bağlılıklarını kazanmak için tasarlandı. (Apple Mantrası)

 • Bazı kitaplar vardır okuyup aklınızda kalanlarla yetinirsiniz, bazılarında da aklınızda kalmasını istediğiniz şeylerin altını çizip aklınıza kazırsınız. İşte buraya kadar olan her şey Carmine Gallo — Apple kitabında altını çizdiğim şeylerden bazıları. Eşsiz deneyim hakkında bilgi sahibi olmak, yepyeni bir bakış açısı kazanmak için kitabı alıp okumanızı mutlaka tavsiye ederim.

Bunlar da ilgilini çekebilir:

yazı linki: https://medium.com/turkce/b%C3%BCy%C3%BCld%C3%BCk%C3%A7e-daha-iyi-olan-tek-%C5%9Fey-penis-tir-830ac6bcb268
yazı linki: https://medium.com/turkce/i%CC%87%C5%9Fbirli%C4%9Fi-seks-i%C3%A7in-iyidir-ama-yarat%C4%B1c%C4%B1l%C4%B1k-i%C3%A7in-de%C4%9Fil-a65ee6dcc785
yazı linki: https://medium.com/turkce/yeni-trend-girisimcilik-5052596d8b30
yazı linki: https://medium.com/turkce/ayl%C4%B1k-70-milyon-oyuncu-ile-league-of-legends-96b8b216edb2
One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.